Stavba záhradného domčeka

9. augusta 2019
Stavba záhradného domčeku

Záhrada to nie sú len záhony a ovocné stromy, ale napr. aj altánok, bazén či záhradný domček. Práve domčeky majú všestranné využitie – ubytovanie pre hostí, kôlňa na náradie, prípadne úschovňa najrozmanitejšieho záhradného príslušenstva a techniky. Inšpirujte sa.

Máte na záhrade niekoľko nevyužitých metrov štvorcových, príliš veľa náradia alebo vecí na uskladnenie a chceli by ste miesto, kam ich môžete pohodlne a bez obavy o ich stav uložiť? Riešenie je jednoduché, aspoň v prípade, ak máte šikovné ruky. Postavte si záhradný domček svojpomocne.

Domček v objatí prírody

Každému projektu pre šikovné ruky predchádza príprava a nie je tomu inak ani v prípade záhradného domčeka. Vyberte si vhodné miesto na vašom pozemku. Myslite pritom na viacero faktorov.

  • rovnosť terénu
  • typ pôdy
  • vzdialenosť od elektrického vedenia či vody

Toto je základ, na ktorý by ste pri výbere vhodného miesta mali myslieť. Samozrejme, záleží na vás a vašich požiadavkách. Ak v záhradnom domčeku nepotrebujete vodu alebo elektrinu, tento faktor môžete rovno škrtnúť. Stále je však podstatný terén, ktorý si overte. Ak je pôda dostatočne tvrdá a nehrozí, že by sa pod váhou domčeka nerovnomerne znižovala, miesto je vhodné na stavbu. To ale neznamená, že by ste mali podceniť základy nového domčeka.

Nechcete predsa, aby sa váš záhradný domček v dôsledku nerovnomerného zaťaženia podlahy rozpadol, naštiepil alebo inak poškodil. Preto musíte myslieť na stabilné základy, ktoré poslúžia ako pevný podklad. Najlepšou voľbou je po výmere stavebného miesta plochu vybetónovať. Ak však z nejakého dôvodu betónovať nechcete, môžete využiť napríklad drevenú platformu osadenú na zemných skrutkách. Výhodou je, že nepotrebujete striehnuť na pekné počasie a podobné základy zhotovíte takmer kedykoľvek.

Nech už ste sa rozhodli pre akýkoľvek typ základov, využiť môžete v takmer každom prípade jednoduchú „tepelnú izoláciu”. V úvodzovkách je preto, že nejde o skutočnú izoláciu za pomoci bežne používaných polystyrénov – všetko, čo potrebujete, je odsadiť domček od zeme tak, aby sa nedotýkal chladného podkladu. Využite niekoľko hranolov, ktoré poslúžia nielen na odsadenie, ale aj na uchytenie samotného záhradného domčeka. Hranoly môžete po obvode uzatvoriť drevenými lištami, aby medzi nimi neprefukoval vietor. Bežnou praxou je vyplniť priestor medzi domčekom a zemou zbytkovým materiálom. Použiť môžete napríklad piliny, ale aj molitan, prípadne spodnú dosku, na ktorej bude záhradný domček, môžete obiť sklenenou vatou. Cieľom takejto izolácie nie je spraviť záhradný domček obývateľný počas každej sezóny, na to by ste potrebovali efektívnejšiu izoláciu stien, nielen podlahy. Ak však chcete na podlahe skladovať veci či materiál, na ktorý môže mať vplyv mráz – a to je takmer všetko, neignorujte tipy na izolovanie. Po tuhej zime by ste mohli ľutovať, že ste na izoláciu nemysleli skôr.

Záhradný domček určite nechcete meniť, prestavovať či opravovať každý rok, preto vám odporúčame vybrať si kvalitný materiál, ktorý znesie podmienky vašej lokality. Veľmi obľúbené materiály na stavbu kompaktných záhradných domčekov sú tatranské profily, ktoré majú široké využitie a rôzne typy. Okrem obyčajného tatranského profilu je to napríklad aj tatranský profil s pevnou dušou. Ak chcete svoj záhradný domček skutočne vyšperkovať, pridať k nemu aj terasu alebo letnú kuchynku, využiť môžete ďalší zaujímavý materiál – terasovú podlahu. Tento drevený profil je typický svojimi drážkami, vďaka ktorým má ako podlahový materiál protišmykové vlastnosti a veľmi jednoducho sa čistí a ošetruje.

Možno máte na stavbu záhradného domčeka znížený rozpočet. V tom prípade môžete siahnuť po profiloch nižšej akosti, ktorých cena je viac ako prijateľná, prípadne si môžete vybrať akciový materiál za zvýhodnené ceny. Nezabudnite ani na ostatné príslušenstvo, s ktorým budete záhradný domček dokončovať, alebo ktoré vám pomôžu v iných fázach projektu. Určite sem patria ukončovacie lišty, ktorými môžete zakryť prípadné škáry, ale aj duše medzi obklad, s ktorými upravíte vzhľad jednotlivých profilov. Samozrejmosťou sú kvalitné podkladové laty, ktoré poslúžia už na začiatku stavby.

Záhradné domčeky (zdroj: pinterest.com)

Bohužiaľ, aj keď vlastníte pozemok, na ktorom chcete záhradný domček postaviť, môže sa vám do cesty postaviť zákon. Hoci sa problémy nemusia vyskytnúť ihneď, stačí, aby si niektorý z vašich susedov všimol stavbu a nahlásil ju príslušným úradom. Preto vám odporúčame pripraviť sa na všetky eventuality a poistiť sa pre prípad, že by váš praktický záhradný domček niekomu prekážal. Nemusíte mať hneď obavy. Ak ste sa nerozhodli vo svojej záhradke postaviť haciendu, podmienky nie sú vôbec prísne. Stavebné povolenie nepotrebujete v prípade, ak záhradný domček spĺňa nasledujúce kritériá.

  • zastavaná plocha je menšia ako 25 m2
  • stavba nepresiahne výšku 5 metrov
  • stavba je jednopodlažná
  • záhradný domček sa nenachádza bližšie ako 2 metre od hranice susedného pozemku
  • domček nebude slúžiť na obchodné, podnikateľské alebo iné, ako doplnkové účely

Takáto drobná stavba, určená na doplnkové účely, je z pohľadu zákona nekonfliktná a keď dodržíte odstup od hraníc pozemku, prípadne od spoločných priestorov, vyhnete sa zbytočným opletačkám s úradmi aj so susedmi. Myslite však na to, že zákon, týkajúci sa drobných stavieb, sa môže kedykoľvek zmeniť. Overte si preto aktuálne podmienky na najbližšom stavebnom úrade. V každom prípade musíte stavbu ohlásiť obci alebo mestu, aby bola legálna. Dali sme vám niekoľko tipov k stavbe záhradného domčeka, na ktoré by ste pri realizácii mali myslieť. Samotná stavba nie je náročná, no človek bez skúseností môže opomenúť niektorú zo základných vecí. Preto, ak si nie ste istí tým, či sa vám stavba podarí bez komplikácií, prizvite si na pomoc šikovného majstra.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky