Stavebné úrady si vyžiadali zmenu poplatkov

5. decembra 2012
Stavebné úrady si vyžiadali zmenu poplatkov

Úpravu správnych poplatkov si vyžiadali stavebné úrady.

Stavebné úrady mali množstvo otázok a podnetov, pretože majú problém s aplikáciou nových správnych poplatkov platných od októbra tohto roka.

Dôvodom ďalšej úpravy výšky poplatkov v stavebnej oblasti, ktorú parlament v stredu schválil v rámci novely zákona o hazardných hrách spolu so zmenou zákona o správnych poplatkoch, boli množiace sa otázky a podnety stavebných úradov.

Tie majú totiž problém s aplikáciou nových správnych poplatkov platných od októbra tohto roka. Informoval o tom hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Martin Kóňa. Preto sa podľa neho rozhodli aj v spolupráci s ministerstvom financií novelizovať zákon o správnych poplatkoch. 

"Všetky otázky a podnety sme dôkladne vyhodnotili a naším záujmom je, aby všetky nejasnosti boli čo najskôr vyriešené," dodal Kóňa. Pre urýchlenie celého legislatívneho procesu podľa neho spolu s rezortom financií a poslaneckým klubom Smeru-SD tak zvolili cestu poslaneckého návrhu počas rozpravy k novele zákona o hazardných hrách.  

Ako už agentúra SITA informovala, parlament v stredu schválil pozmeňujúci návrh Petra Náhlika (Smer-SD), ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti.

Tieto zmeny pôvodne predstavila jeho kolegyňa a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá neskôr svoj pozmeňujúci návrh stiahla. Zmajkovičovú za navrhnuté zmeny kritizovala opozícia. Podľa poslanca Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) Smer tak opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil.

Chybu pri príprave pôvodných zmien v stavebných poplatkoch pripustil aj minister financií Peter Kažimír, vyjadril však ľútosť a ospravedlnil sa za ňu. Podľa neho je vždy lepšie vrátiť sa z kratšej cesty. Nové stavebné poplatky majú začať platiť od 1. januára 2013.

Páčil sa Vám článok?
reklama: