Stoličky k písaciemu stolu aj za počítač

31. januára 2021
Počítačová stolička
zdroj: gettyimages.com

Cena často rozhoduje, no je pravdou, že lacné stoličky k písaciemu stolu neurobia zázraky. Teda najmä pri zdravom vývine dieťaťa nie. Aj keď zo začiatku účel splnia poctivo, po čase ich treba vymeniť práve kvôli spomínanému vývinu, a teda rastu dieťaťa. Tento typ sedenia sa totiž nedokáže prispôsobiť výške, čo znamená, že je tu možnosť vytvorenia nesprávnych návykov držania tela.

Stoličky k písaciemu stolu pre dospelých

Pri ich výbere je dobré si ešte na začiatku položiť niekoľko otázok. Koľko času za stolom denne strávite? Potrebujete stoličku na vytvorenie príležitostnej práce či zábavy alebo ako nutné zariadenie domácej kancelárie? Tieto otázky totiž rozhodujú o tom, ktorý z ponuky produktov bude pre vás ten vhodný. V každom prípade je podporenie efektívnosti a pohodlnosti samozrejmosťou.

Zdravé sedenie by mali mať na pamäti najmä tí, ktorí pracujú za stolom aj niekoľko hodín denne. V takomto prípade sa musia stoličky bezpodmienečne vyznačovať ergonomickosťou. S tým súvisia aj ďalšie nepostrádateľné funkcie. Napríklad nastaviteľná výška sedenia aj opierky, ktorá je kľúčová najmä pre chrbticu.

Protitlak operadla a možnosť naklonenia dopredu zase kopírujú vaše pohyby, a tak aj pomocou precvičovania svalov zabraňujú chybnému držaniu tela. S tým súvisí aj nastaviteľnosť lakťových opierok, ktorú mnohí ocenia aj vďaka väčšiemu komfortu.

Pozrite si kancelárske stoličky v týchto e-shopoch:

Aj dizajn sa hlási o slovo

Základné atribúty pri výbere stoličky k písaciemu stolu by mali byť dodržané. Všetky ďalšie nastavenia sú už v réžii individuálnych potrieb a požiadaviek. Dizajn je preto samostatnou kategóriou. Množstvo času, ktoré strávite sedením často závisí aj od toho, ako sa v interiéri cítite. Vytvorenie príjemného pracovného prostredia má totiž na vašu prácu, ako aj jej efektivitu, značný vplyv.

Možnosť sebarealizácie v príjemnej domácej kancelárii či pracovnom kútiku podporíte štýlovým nábytkom v podobe kvalitného stola a dizajnovej stoličky. Zvoliť môžete luxusné čalúnenie či kožu, drevo, pokojne aj v kombinácii kovu alebo plastu, a taktiež ratan alebo moderný transparentný polykarbonát. Pri tvrdších materiáloch pohodlie zvýšite podsedákmi alebo kožušinami, ktoré vás zároveň zahrejú.

Pozrite si aj kancelárske kreslá:

Kancelárske/herné kreslo, čierna/Army vzor, EMRE Kancelárske/herné kreslo, čierna/Army vzor, EMRE
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kancelárske/herné kreslo, čierna/biela, KRISTOF Kancelárske/herné kreslo, čierna/biela, KRISTOF
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kancelárske kreslo, biela/chróm, ARGUS Kancelárske kreslo, biela/chróm, ARGUS
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kancelárske kreslo, čierna ekokoža, SIEMO NEW Kancelárske kreslo, čierna ekokoža, SIEMO NEW
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kancelárske kreslo, sivá, MORGEN Kancelárske kreslo, sivá, MORGEN
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

Stoličky k písaciemu stolu pre deti

Ich hlavným cieľom je, aby bolo písanie úloh a samotné sedenie pohodlné. Samozrejme, baviť by sme sa mali aj o požiadavkách zdravého sedenia, ktoré je veľmi dôležité najmä pre chrbticu dieťaťa. Ideálnym riešením sú tzv. rastúce stoličky, ktoré sa v kombinácii rovnomenného stola dokážu nastaviť podľa potrieb a výšky vašej ratolesti.

Záleží aj na tom, koľko času deti za stolom trávia. Ak sa za ním okrem písania úloh veľmi nezdržiavajú, stačí vsadiť na výškovo nastaviteľné stoličky, ktoré nájdete aj vo variante s kolieskami. Je však pravdou, že čas strávený za počítačom sa zvyšuje s vekom dieťaťa, a preto, ak nechcete kupovať stoličku o pár rokov opäť, vsaďte na dizajnovo neutrálne detské stoličky k písaciemu stolu.

Vyberajte tie s ergonomickými opierkami so synchrónnym pérovaním, dobrou stabilitou, prípadne lakťovými podrúčkami (v niektorých prípadoch sú demontovateľné). Nezabúdajte, že práve v období školskej dochádzky si deti vytvárajú správne alebo nesprávne sedacie návyky. Dajte preto prednosť stoličkám, o ktorých všeobecne platí, že čím viac nastavení, tým lepšie.

Pozrite si aj stoličky pre deti:

Otočná stolička, látka vzor, KIDS Otočná stolička, látka vzor, KIDS
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Otočná stolička, látka vzor/mentolová, BLUES Otočná stolička, látka vzor/mentolová, BLUES
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Otočná kancelárska stolička, čierna/vzor, STREET Otočná kancelárska stolička, čierna/vzor, STREET
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kancelárska stolička, modrá, TC3-227 Kancelárska stolička, modrá, TC3-227
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Kancelárska stolička, sivá látka, DEVRI Kancelárska stolička, sivá látka, DEVRI
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

Ako vybrať stoličku k písaciemu stolu?

  • prispôsobiť ju veku, resp. výške
  • aby zabezpečovala pohodlie, komfort a funkčnosť
  • mala by disponovať možnou zmenou výšky sedáka (minimálne týmto typom nastavenia)
  • mäkké polstrovanie je pre deti príjemnejšie na sedenie
  • stoličky na pojazdoch – s kolieskami, sú skôr individuálnou záležitosťou
  • pri sedení by mali byť chodidlá položené na zemi – v opačnom prípade dieťaťu zaobstarajte podložku pod nohy
  • paže by pri sedení mali zvierať pravý uhol, k čomu dopomôžu podrúčky (nie vždy sa však pri písaní úloh stretávame s presným dodržiavaním tohto pravidla)
  • staviť sa oplatí na bezpečnosť a stabilitu (stolička by mala byť vyrobená z kvalitných a pevných materiálov)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky