Stoličky ku klavíru môžu byť aj dizajnový doplnok

5. októbra 2020
Stolička ku klavíru
zdroj: gettyimages.com

Stoličky ku klavíru sú neodmysliteľnou súčasťou pri hraní na tomto hudobnom nástroji. Aby ste si vychutnali hudbu naplno bez toho, aby vás bolel chrbát, doprajte si čo najpohodlnejšie sedenie. Aj keď tento typ sedenia nájdete väčšinou bez operadla, stretnete sa tiež s ponukou klavírnych stoličiek s operadlom.

Účel používania je jednoznačný. Podrobnejšie určujete už iba konkrétny typ nástroja, ku ktorému stoličku potrebujete, a intenzitu používania. Podľa toho, ako často na klavíri hrávate a koľko času strávite sedením pri ňom, vyberáte aj typ stoličky ku klavíru. V žiadnom prípade sa však neodporúča používať bežné typy sedenia, ktoré nájdete v domácnosti.

Otočné stoličky ku klavíru

V prvom rade stále platí, že aj na klavírnej stoličke sa vám musí pohodlne sedieť. Je samozrejmé, že v domácnostiach sa jej kvalita nemusí pohybovať na takej úrovni, na akej je očakávaná v školách a koncertných sálach. Pre domáce využitie sú postačujúce tie stoličky, ktoré sa ľahko manipulujú a príjemne sa na nich sedí.

Dobrým výberom môže byť otočná klavírna stolička. Vyhovujúce je najmä jej výškové nastavenie. Oceniť ho môžete nielen v prípade, že bude slúžiť pri hre na klavíri rastúcim deťom. Niekto môže namietať, že tento typ sedenia nemá dostatočnú stabilitu. Avšak, ak vsadíte naozaj na kvalitu, vyberajte si stoličku, ktorá má tzv. vretenovú mechaniku. Tá sa postará jednak o ľahkú manipuláciu, ale taktiež o spomínanú pevnú stabilitu. Nohy sú totiž pevne uchytené k jej konštrukcii.

Klavírne stoličky aj z bazáru

Pokiaľ je stolička naozaj veľmi často využívaná, je vhodné kúpiť nový a kvalitný typ klavírneho sedenia. V opačnom prípade postačí aj predaj stoličiek z bazáru. Ten sa totiž nevylučuje s možnosťou nájdenia zachovalého a pohodlného sedenia. Stoličky nájdete aj v rôznych eshopoch a, samozrejme, v kamenných predajniach. K dispozícii sú rôzne tvary, materiály, spracovanie, pevná alebo nastaviteľná výška. V druhom prípade tak môžete urobiť pomocou “kolečka” alebo príslušnej páky umiestnenej pod sedadlom.

Pozrite si tieto taburety/stoličky ku klavíru:

Stolička, biela/chróm, MABEL 3 NEW Stolička, biela/chróm, MABEL 3 NEW
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, sivá Velvet látka, NELI Taburet, sivá Velvet látka, NELI
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, biela látka s čiernou potlačou, LANA Taburet, biela látka s čiernou potlačou, LANA
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, látka Velvet sivomodrá/borovica, MERLE Taburet, látka Velvet sivomodrá/borovica, MERLE
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, čierna kožušina/borovica, ALPIA Taburet, čierna kožušina/borovica, ALPIA
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

Stoličky ako dizajnový prvok?

Drevo, kov, koža, či rôzne typy látok vhodných na čalúnenie patria medzi najbežnejší výber materiálov spomedzi stoličiek ku klavíru. Hranatý alebo kruhový tvar si už každý zvolí podľa svojho vkusu a toho, čo je pre neho pohodlnejšie. Z praktického hľadiska je opäť dobré zamerať sa na údržbu a na základe toho vyberať farebné prevedenie, ako aj spracovanie materiálu.

Nezabúdajte ani na dizajn! V prípade občasného hrania na klavíri môžete stoličku taktiež využiť ako dizajnový kus nábytku, ktorý doplní štýl vášho interiéru. Niektorí nadšenci dokonca ako doplnok využívajú aj samotný hudobný nástroj, ktorý spolu so stoličkou slúži ako bytový doplnok či “polica” na umiestnenie dekorácií.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky