Strava a bylinky proti zápalom močových ciest

31. októbra 2016
Strava a bylinky proti zápalom močových ciest

Pri liečbe zápalu močových ciest máme rôzne možnosti – skúsiť “babské rady”, prírodnú liečbu alebo siahnuť po liekoch.

Stravou možno ovplyvniť veľa ..Ktoré pokrmy zaradiť do jedálnička, a ktorým sa naopak vyhnúť?

Prejavy zápalu močového mechúra

Zápal močových ciest je druhou najrozšírenejšou infekciou (hneď po zápale dýchacích ciest) a aspoň raz za život ho prekoná 20 percent mužov a až 50 percent žien. Najčastejším typom zápalu močových ciest je infekcia močového mechúra a pôvodcom sú v drvivej väčšine Escherichia coli, ktoré sú bežnou súčasťou črevnej mikroflóry.
Zápal močového mechúra (cystitída) sa prejavuje bolestivým močením, častým nutkaním na močenie, kedy močenie prebieha po malých dávkach, bolestivosťou v podbrušku. Ženy môžu pozorovať kalný a zapáchajúci moč. Prejavom zápalu môže byť aj prítomnosť krvi v moči, tá ale môže byť príčinou aj iného závažného ochorenia. Pridruží sa k vymenovaným ťažkostiam aj bolesť v bedrách, únava a zimnica, potom sa môže jednať aj prejav zápalu obličky .

Bylinky proti zápalu močových ciest

Medvedica lekárska

Bylinka veľmi cenená pre svoje schopnosti čistiť obličky a močové cesty. Má silne dezinfekčné účinky. Pomáha tiež k vyplaveniu obličkových kameňov a piesku.

Vrbovka úzkolistá

Vrbovka úzkolistá, farebná trvalka s ružovými kvetmi, je účinná pri liečbe prostatických ťažkostí, priaznivo pôsobí na močové cesty a obličky, pomáha aj pri problémoch s nespavosťou.

Brusnica obyčajná

Brusnice sú známe svojimi silnými účinkami na potlačenie infekcie močových ciest. Obsahujú látky, ktoré bránia baktériám, aby sa usadzovali na stenách močovej trubice a močového mechúra. Ich užívanie sa odporúča najmä pri opakovaných zápaloch.
2015 12 29_lif_15691299_i1.jpg
Prí zápaloch močových ciest pomáhajú teplé zábaly na oblasť podbruška a tiež horúce sedacie kúpele z odvaru listovej stopky, harmančeka a brezového lístia . K úľave aj zahriatiu poslúžia éterické oleje (jalovec, santalové drevo, bergamot, tea tree alebo rosalina), stačí do kúpeľa pridať 4 – 5 kvapiek.
Preventívne sa dá popíjať aj hotový ľadvinový čaj, ktorý zakúpite v lekárni či predajni so zdravou výživou. Ľadvinový čaj obsahuje 9 ingrediencií – Vresovú vňať, brezové listy, kvet bazy čiernej, vňať zlatobyľ obyčajná, list brusnice, libečkový koreň, vňať Prietržník, prasličky a stavikrvu.

Chren a ovocný cukor proti bakteriálnym infekciám

Na bakteriálne infekcie močových ciest pôsobí tiež čerstvý chren. Terapiu môžete začať tým, že denne zjete jednu polievkovú lyžicu čerstvo nastrúhaného chrenu.
Jednoduchý cukor D-manóza , ktorý sa prirodzene vyskytuje v niektorých druhoch ovocia ako sú hrušky a jablká, sa po konzumácii vylučujú do moču, kde na seba viažu baktérie, tie potom nemajú šancu sa uchytiť na sliznicu močového mechúra. Tento jednoduchý cukor môžete prijímať aj v podobe doplnkov stravy.
Pri prevencii proti zápalom močových ciest sa môžeme zamerať aj na potraviny, ktoré by sme rozhodne nemali konzumovať, prípadne je čo najviac obmedziť. Jedná sa o kávu, alkohol, sladké malinovky, tropické ovocie a výrazne pálivá a korenené jedlá.

Páčil sa Vám článok?
reklama: