Štýlové kuchyne a nábytok vo vzhľade drevotriesky i prírodného dreva

1. februára 2018
Kuchyňa z prírodného materiálu
zdroj: gettyimages.com

Plošne lisované dosky s lamináciou pripomínajúcou kresbu dreva sa stali obľúbeným materiálom na výrobu nábytku rôzneho druhu. Trendy v bývaní však ukazujú, že aj v surovom variante má drevotrieska čo ponúknuť. Svoje o tom vedia nielen štýlové kuchyne, ale tiež rozmanité typy úložných priestorov.

Štýlové kuchyne vo vzhľade drevotriesky

Aj keď kvalitovo sa drevotrieska s drevom rovnať nemôže, po dizajnovej stránke dochádza k celkom vyrovnanému boju. Je však pravdou, že štruktúra dreva má nadčasový charakter, čo sa o podobe lisovaných kúskov drevín nedá stopercentne povedať. V každom prípade, oba varianty sú pre bytových architektov kreatívnym materiálom.

Kuchynské linky v prírodnom šate nájdete celoodeté v drevotrieske, no nemenej modernou verziou je aj jej kombinovanie s farebnými časťami dvierok, zásuviek či pracovných dosiek. Nemusí ísť len o pastelové odtiene. Práve držanie sa neutrálnych a zemitých tónov pôsobí decentne a zároveň atraktívne.

Štýlový nábytok, to sa rovná surová drevotrieska a drevo

Na výrobu nábytku je zvyčajne vhodná práve upravovaná drevotrieska, či už laminovaním, dýhovaním alebo kašírovaním a podobne. Úprave predchádza lisovanie drevnej hmoty ihličnatých aj listnatých drevín. V podstate ide o zmes spájanú syntetickou živicou, ktorá vzniká z “rozomletých triesok” opracovaného masívneho dreva.

Kvôli formaldehodovým zlúčeninám obsiahnutým v živici je recyklovateľná len v obmedzenej miere. No trendy v stavebníctve a interiérovom dizajne zavádzajú inovácie v rámci daného materiálu a upriamujú pozornosť na zlepšovanie ich kvality na organickej báze. Štýlové kuchyne či nábytok tak pomaly nadobúdajú vlastnosti šetrné k životnému prostrediu.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Štýlové kuchyne inšpirácie

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky