Sú záhradné altánky z Poľska nekvalitné?

21. októbra 2019
Ratanový záhradný altánok
zdroj: gettyimages.com

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí majú pri dome veľkú záhradu, no zatiaľ ju ešte nezdobí altánok, seriózne pouvažujte nad tým, že si jeden zaobstaráte. Takýto posed na čerstvom vzduchu, ktorý vás navyše ochráni pred vyčíňaním počasia, je totiž na nezaplatenie.

Kvalita a cena musia byť v rovnováhe

Altánok, resp. besiedka, je otvorená (alebo polootvorená) záhradná stavba s prístreškom. Svoje korene má v dávnej minulosti a jeden trónil dokonca aj na záhrade prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. Poďme si povedať niečo o tom, ako postupovať pri výbere toho správneho typu. Altánkov existuje od výmyslu sveta. Môžu mať kruhový, štvorcový, šesť- aj osemuholníkový pôdorys, prípadne rozličné atypické variácie. Jeho spodná časť môže byť ohraničená stenami, ale môže byť aj otvorená, vrch väčšinou poskytuje pohľad na okolie altánku. Existujú rôzne druhy podkladov, aké sa pri ich stavbe dajú využiť – drevo, dlažba, betón, dekoratívne kamienky a podobne. Môže v ňom byť záhradný nábytok, no nemusí. Celkové vyznenie altánku závisí od materiálu, z ktorého je zhotovený a od miesta, kde stojí. Pri stavbe toho svojho vysnívaného sa môžete skutočne vyblázniť, existujú nespočetné kombinácie spomenutých aspektov.

Umiestnenie
Umiestnenie altánku je veľmi subjektívne, rátajte však s tým, že zaberá pomerne veľa priestoru, preto by ním vaša záhrada mala disponovať v hojnej miere. Pri polohovaní altánkov sa zvykne využívať symetria, nie je to však pravidlo. Táto stavba je vo väčšine prípadov dominantou záhrady, preto je na to potrebné pri umiestňovaní myslieť. Môže stáť v tieni stromov, pri maličkom záhradnom jazierku, na kopci a podobne – fantázii sa medze nekladú.

Materiál
Logickou voľbou materiálu je drevo. Rôzne odtiene a druhy sa nádherne dopĺňajú s prírodným koloritom, v akom sa altánok nachádza. Drevené altánky môžu byť mohutné, ale aj štíhle, vždy však pôsobia romanticky a elegantne. Tvárnosť a iné mechanické vlastnosti kovov ich taktiež predurčujú k stavbe altánkov. Ideálne vtedy, ak máte na záhrade aj iný kovový nábytok, napr. lavičky. Využitie rôznych zliatin prináša do stvárnenia altánkov celé spektrum nových možností.

Pozrite si záhradné altany v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Asko nábytok (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
4Home (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Dekorhome (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Strecha
Práve strecha výrazne určuje štýl altánku. Pri pohľade zvonku je prvou vecou, ktorá človeka upúta a zapôsobí naň. A podobne ako pri altánkoch samotných, aj pri ich strechách existuje množstvo spôsobov realizácie. Môžu byť kupolovité, otvorené, hranolovité, šindľové, doskové, no skrátka – na svoje si príde každý. Vo väčšine prípadov bývajú strechy istým spôsobom ozdobené, čím dostávajú noblesu a umelecký nádych. Môže sa jednať o rôzne špice a hroty, výplety, kreácie rôznych tvarov a dokonca aj sošky či obrazce.

Podklad
Nesmierne dôležitou súčasťou altánku je jeho podklad. Ten je potrebné vybrať ešte predtým, než začneme rozmýšľať nad akýmikoľvek inými parametrami. Ide totiž o základ altánku, nosný aspekt, na ktorom celá vec stojí (alebo, nedajbože, padá). Pamätajte na to, že pri výbere akéhokoľvek podkladu je dôležitý dobre zarovnaný a ošetrený terén, na ktorom bude altánok stáť. Z materiálov opäť dominuje drevo, ktoré je prirodzenou voľbou k typickému záhradnému altánku. Pri výbere dbajte na to, aby išlo o kvalitný a trvácny podklad, ošetrený rôznymi lakmi a nátermi, ktoré zabezpečujú odolnosť voči poveternostným podmienkam a škodcom. Populárnou je taktiež dlažba, resp. betón. K dispozícii sú rôzne tvary, ktoré môžete výzorovo napasovať k zvyšku altánku. Ak sa nebojíte experimentovať, môžete si vybrať aj kamienkový podklad, prípadne rôzne iné varianty, ktoré vášmu altánku dodajú osobitý šmrnc. Nezabúdajte na to, že altánok sa musí v prvom rade páčiť vám.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky