Super tipy pre ľahšie žehlenie

13. marca 2017
Super tipy pre ľahšie žehlenie

Kde sa vzalo žehlenie?

Klasické žehličky sa prvýkrát objavili v 15. storočí. Boli liatinové, a tým pádom aj veľmi ťažké. Pred žehlením sa žehlička nahrievala na ohni.

Existovali aj duté krajčírske žehličky, do ktorých sa vkladalo rozžeravené drevené uhlie. Prvé elektrické žehličky prišli v roku 1882 v New Yorku a čoskoro sa rozšírili aj do Európy.

Technológia sa stále vyvíja dopredu, bohužiaľ žehliť za nás asi ešte dlho nebudú.

Tu je niekoľko tipov, ako si žehlenie uľahčiť:

Už pri praní

Pre uľahčenie žehlenia pridajte k praniu aviváž na bielizeň BONY Blue, vybrať si môžete z radu rôznych vôní.

Žmýkajte na menej otáčok a pred vešaním bielizeň ešte dôkladne vytrepte a ponaťahujte.

Sušenie

Svetre, košele a tričká zaveste pri sušení na vešiak, ušetríte miesto na sušiaku a pri sušení sa pekne vytvarujú. Pomôže tiež sušička, ktorá dokáže bielizeň krásne vyrovnať, a keď ho vytiahnete ešte “za tepla”, niektoré kúsky vôbec žehliť nemusíte.

Práca chvatná, málo platná

Nehádžte usušené veci do prádlového koša s tým, že je vyžehlíte druhý deň. Väčšinou sa k tomu dostanete až neskôr. Radšej všetko poskladajte do kôpok.

Mops_ironing_services

Pár rád pri samotnom žehlení

Ak počas žehlenia potrebujete očistiť žehliaca plochu, vyskúšajte niektorú z babských rád. Zo studenej žehličky pripáleniny odstránite zubnou pastou alebo handričkou namočenou v octe, po ktorej prechádzajte mierne zohriatou žehličkou.

Škvrny od žehličky na bielizni pokvapkajte citrónovou šťavou, posypte práškovým cukrom a vyperte v studenej vode. Škvrny niekedy vzniknú aj tým, že voda zo žehličky vytečie pri nižších teplotách na látku. Tomu zabránite aj správnym výberom žehličky – tie moderné si s tým vie poradiť.

Bielizeň kropte teplou vodou, lepšie a rovnomernejšie sa vsakuje do látky.

Bavlna vyžaduje vyššie teploty a naparovanie, ale tmavé kúsky žehlite po rubovej strane, aby ste predišli vytvoreniu lesklých plôch.

Páčil sa Vám článok?
reklama: