Taburety poznal už staroveký orient

2. júla 2020
Taburetky do obývačky
zdroj: gettyimages.com

Nezávislé, malé a praktické – taburety. Slovo taburet pochádza z francúzštiny a označuje nízku stoličku bez operadla. Už v starovekom Egypte slúžili na posedenie tzv. pletené palmové listy. Aj keď táto verzia prírodného spracovania mohla byť celkom pohodlná, v súčasnosti si môžete vyberať zo širokej škály rozmanitých a kvalitných materiálov.

Taburet je síce špecifický kus nábytku, no jeho podoba sa v podstate príliš nezmenila. Treba však poznamenať, že naozaj chvíľu trvalo, kým si našiel zaslúžené miesto v obývacej izbe. Svoje uplatnenie totiž pôvodne našiel v spálňach urodzených dám, ktoré sa upravovali pred toaletným stolíkom na luxusne zdobenej nízkej “stoličke”.

Dnes si toto minisedenie môžete dovoliť aj za pomerne nízke ceny. Záleží len na tom, či bude dominovať praktická alebo dizajnová funkcia. Pri výbere treba tiež myslieť na to, že taburety sú príručným kusom nábytku, a teda ich budete pravdepodobne častejšie presúvať. Ak by ste si chceli dopriať rozmernejšiu verziu, prípadne uľahčiť manipuláciu, zvoľte si verziu s kolieskami.

Multifunkčnosť

Taburet môže slúžiť ako príležitostné posedenie pre hostí, odkladací stolík, úložný priestor či podpora nôh pri sedení. Záleží však na tom, ktorú z týchto funkcií budete najviac využívať, pretože maximálna nosnosť jednotlivých typov sa líši. Dizajn niektorých malých pomocníkov je navrhnutý tak, aby bola vrchná časť odnímateľná a mohla ju nahradiť napríklad variabilná doska, ktorá poslúži ako malý stolík. Mnohí ocenia možnosť uschovať vo vnútri taburetu napríklad ovládače od televízora či rozčítanú knihu.

Pozrite si taburetky v týchto e-shopoch:

Variabilita

Taburety v súčasnosti dokážu upútať atypickým tvarom. Rozmanitá veľkosť či výška z nich robí nielen mobilný kus nábytku, ale aj zaujímavý štýlový doplnok. Uplatnenie nájdu v akejkoľvek miestnosti vašej domácnosti. Môžete ich použiť v predsieni ako pomocníka pri obúvaní topánok, ako zástupcu stoličky či nemého sluhu, v spálni na líčenie a odkladanie vecí, na príležitostné sedenie v obývačke alebo aj v detskej izbe. V prípade priaznivého počasia si môžete z taburetov vytvoriť tiež príjemné posedenie vonku na terase.

Dizajn

Taburet je nielen praktický, ale zároveň dekoratívny nábytok, a preto aj on podlieha trendom v bývaní. Už dávno neplatí, že musí farebne a materiálovo ladiť so sedačkou. Práve naopak. Správny krok urobíte, ak ho odlíšite od ostatného druhu nábytku a necháte vyniknúť. Či už svojou farebnosťou a vzormi, alebo extravagantnejšími materiálmi a tvarom. Ak však uprednostňujete jednoduchosť, v ponuke nájdete aj veľké množstvo menej nápadných stoličiek bez operadla.

Upútať pozornosť môžete napríklad lesklými povrchmi alebo zaujímavou grafickou potlačou. Dôležité je však myslieť aj na jednoduchú údržbu, ktorú oceníte napríklad pri výbere taburetov z ekokože. Trh však ponúka aj rôzne plyšové, úpletové, chlpaté vyhotovenia. Nech si vyberiete ktorýkoľvek, myslite na to, do akej miestnosti je určený a ako často ho budete využívať.

Pozrite si aj tieto krásne taburetky:

Taburet, modrá Velvet látka/gold chróm-zlatá, ALAZ Taburet, modrá Velvet látka/gold chróm-zlatá, ALAZ
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, látka hnedá, KEREM Taburet, látka hnedá, KEREM
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, sivá/čierna, MATIR Taburet, sivá/čierna, MATIR
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Taburet, ekokoža čierna, KUBIK Taburet, ekokoža čierna, KUBIK
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt
Moderný taburet, svetlosivá/orech, RUFINO Moderný taburet, svetlosivá/orech, RUFINO
⭐⭐⭐⭐⭐
Zobraziť produkt

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky