Tieto šatníky budete chcieť!

28. júna 2020
Šatník v interiéri
zdroj: gettyimages.com

Šatník si vyžaduje dômyselné naplánovanie úložných priestorov, v ideálnom prípade aj s použitím organizérov. Tie poslúžia na oblečenie, ale najmä na rôzne doplnky, šperky, kravaty, opasky, šatky, šály a podobne. Ak raz okúsite poriadok a prehľad tohto druhu, už sa s ním nebudete chcieť rozlúčiť.

Veľký aj malý šatník na mieru

Určujúcim faktorom pred realizáciou budú, ako inak, dostupné priestory a finančné možnosti. Vnútorné vybavenie šatníka totiž v niektorých prípadoch dokáže zhltnúť zaujímavú sumu peňazí. Vtedy dokonca nie vždy záleží na tom, či ide o skúpe alebo veľkorysé miestnosti. Keďže každému vyhovuje niečo iné, je nutné namiešať si vlastnú kombináciu špeciálnych úložných riešení.

Tá zodpovedá, okrem iného, aj tomu, čo vo vašom šatníku dominuje. Aký druh oblečenia najviac prevláda? Ste športový alebo elegantný typ? Máte slabosť na kabelky alebo topánky? Zbytočne by ste mali v šatníku množstvo políc, keď potrebujete najmä závesné tyče a naopak.

Ako si zorganizovať šatník?

Malý či veľký, prispôsobte ho vašim potrebám, a tiež rozmerom oblečenia. Nezabudnite si vyčleniť miesto na dlhé a krátke vešanie (šaty a kabáty / košele a nohavice), na odkladanie tričiek, myslite aj na zásuvky kvôli spodnému prádlu (cca 15 cm výška). Ujasnite si, či chcete vešať aj svetre, rifle a podobne, pretože od toho sa odvíja množstvo políc a dĺžka vešiakovej tyče.

Určte si vyhovujúcu výšku medzi policami. Odporúčaným rozmerom je 25 – 30 cm, no záleží len na vás, či máte radšej komínkové ukladanie vecí alebo vám vyhovujú skôr menšie rozostupy medzi policovými dielmi. V hornej časti šatníka však ich výšku pokojne znásobte, a to kvôli praktickým škatuliam. Tie sa odporúčajú z hľadiska jednoduchšieho prístupu k veciam uloženým vysoko.

Vstavaný šatník v spálni

Ak ste v spálni vyčlenili špeciálne miesto na uskladnenie oblečenia, máte 2 možnosti. Vytvoriť “nábytkovú skriňu” s posuvnými alebo krídlovými dverami, ale tiež otvorený šatník, ktorý sa stretáva s množstvom protikladných názorov na jeho praktickosť. Ani on však nestráca na prehľadnosti a atraktívnom dizajne.

Pozrite si šatníkové skrine v týchto e-shopoch:

Ak patríte medzi módnych nadšencov a zbierka vášho oblečenia je viac ako obsiahla, maximalizovať priestor sa určite oplatí. Využite steny po celej ich výške a doprajte si šatník až po strop. Ani rohový variant nemusí byť výnimkou. Ak je súčasťou vybraného miesta výklenok, časť šatníka môže mať aj menšiu hĺbku (35 – 40 cm). Za zmienku vtedy stojí tzv. priečne vešanie.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky