Tieto šatníky budete chcieť!

10. januára 2018
Šatník

Nielen mnohé ženy túžia po samostatnom priestore v byte či v dome, ktorý by bol vyhradený iba oblečeniu, štýlovým doplnkom alebo topánkam. Veľký i malý šatník sa čoraz viac prediera do slovenských domácností a tvorí bežnú súčasť moderných novostavieb. Ako by mal vyzerať? Čo v ňom nesmie chýbať? 

Šatník si vyžaduje dômyselné naplánovanie úložných priestorov, v ideálnom prípade aj s použitím organizérov. Tie poslúžia na oblečenie, ale najmä na rôzne doplnky, šperky, kravaty, opasky, šatky, šály a podobne. Ak raz okúsite poriadok a prehľad tohto druhu, už sa s ním nebudete chcieť rozlúčiť.

Otvorený alebo uzavretý? (zdroj: pinterest.com)

Veľký aj malý šatník na mieru

Určujúcim faktorom pred realizáciou budú, ako inak, dostupné priestory a finančné možnosti. Vnútorné vybavenie šatníka totiž v niektorých prípadoch dokáže zhltnúť zaujímavú sumu peňazí. Vtedy dokonca nie vždy záleží na tom, či ide o skúpe alebo veľkorysé miestnosti. Keďže každému vyhovuje niečo iné, je nutné namiešať si vlastnú kombináciu špeciálnych úložných riešení.

Tá zodpovedá, okrem iného, aj tomu, čo vo vašom šatníku dominuje. Aký druh oblečenia najviac prevláda? Ste športový alebo elegantný typ? Máte slabosť na kabelky alebo topánky? Zbytočne by ste mali v šatníku množstvo políc, keď potrebujete najmä závesné tyče a naopak.

Nezabudnite na vhodné osvetlenie (zdroj: pinterest.com)

Ako si zorganizovať šatník?

Malý či veľký, prispôsobte ho vašim potrebám, a tiež rozmerom oblečenia. Nezabudnite si vyčleniť miesto na dlhé a krátke vešanie (šaty a kabáty / košele a nohavice), na odkladanie tričiek, myslite aj na zásuvky kvôli spodnému prádlu (cca 15 cm výška). Ujasnite si, či chcete vešať aj svetre, rifle a podobne, pretože od toho sa odvíja množstvo políc a dĺžka vešiakovej tyče.

Určte si vyhovujúcu výšku medzi policami. Odporúčaným rozmerom je 25 – 30 cm, no záleží len na vás, či máte radšej komínkové ukladanie vecí alebo vám vyhovujú skôr menšie rozostupy medzi policovými dielmi. V hornej časti šatníka však ich výšku pokojne znásobte, a to kvôli praktickým škatuliam. Tie sa odporúčajú z hľadiska jednoduchšieho prístupu k veciam uloženým vysoko.

Vstavaný šatník v spálni

Ak ste v spálni vyčlenili špeciálne miesto na uskladnenie oblečenia, máte 2 možnosti. Vytvoriť “nábytkovú skriňu” s posuvnými alebo krídlovými dverami, ale tiež otvorený šatník, ktorý sa stretáva s množstvom protikladných názorov na jeho praktickosť. Ani on však nestráca na prehľadnosti a atraktívnom dizajne.

Ak patríte medzi módnych nadšencov a zbierka vášho oblečenia je viac ako obsiahla, maximalizovať priestor sa určite oplatí. Využite steny po celej ich výške a doprajte si šatník až po strop. Ani rohový variant nemusí byť výnimkou. Ak je súčasťou vybraného miesta výklenok, časť šatníka môže mať aj menšiu hĺbku (35 – 40 cm). Za zmienku vtedy stojí tzv. priečne vešanie.

Využiť môžete aj priečne vešanie (zdroj: pinterest.com)

 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

🖊 Šatníková skriňa s posuvnými dverami je praktická
🖊 Skriňa do spálne jedine s posuvnými dverami
🖊 Šatníkové skrine alebo šatník
🖊 Elegantné toaletné stolíky

Šatník inšpirácie

Šatník v spálni za deliacou stenou (zdroj: pinterest.com)

Vchod môžete vyriešiť posuvnými dverami (zdroj: pinterest.com)

Skryte ho za záves… (zdroj: pinterest.com)

Elegantné pánske šatníky (zdroj: pinterest.com)

Šatník v podkroví na niekoľko spôsobov (zdroj: pinterest.com)

Luxusný šatník v rôznych štýlových prevedeniach (zdroj: pinterest.com)

Otvorený šatník uprednostňujú mnohí (zdroj: pinterest.com)

Majte vo svojich veciach prehľad… (zdroj: pinterest.com)

Rohový, drevený alebo biely? (zdroj: pinterest.com)

Ako uskladniť topánky? (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre