Triky našich babičiek- ide to aj bez chémie

10. augusta 2017
Triky našich babičiek- ide to aj bez chémie

Naše babičky využívali to, čo bolo dostupné, a v kombinácii so “sedliackym rozumom” si vždy poradili a nepotrebovali hromadu chemických prostriedkov

 

 Domáce vône

Nemusíte behať s rozprašovačom a striekať do ovzdušia syntetické dezodoranty, aby vám byt príjemne voňal. Do misky dajte vonné ingrediencie ako škoricu, klinčeky alebo badián, zalejte kvapkou alkoholu a postavte na kúrenie.

Cinnamon sticks and anise stars over wooden table, above view

Koža ako nová

Kožená sedačka je pýchou vašej obývačky, ale keď sa na nej cez víkend zíde celá rodina, potrebuje poriadne vyčistiť. Chemické prostriedky nechajte v skrini a urobte to ako babičky. Najprv špinu vyčistite vodou s octom a po uschnutí navráťte koži šmrnc trochou ľanového oleja, ktorý necháte vsiaknuť a dosušíte handričkou.

Nový nádych kobercom

Než vyhodíte koberec a pobežíte pre nový, skúste mu vdýchnuť život podľa receptu dávnych gazdiniek, ktoré nemali na každom rohu obchod s nábytkom. Koberec najprv dôkladne povysávajte a potom vydrhnite octovou vodou. Po vyschnutí doň nasypte väčšie množstvo soli a zadupte ju do koberca. Nechajte pôsobiť 72 hodín a potom koberec dôkladne povysávajte.

Homemade carpet cleaner.jpg

 Nábytok vždy krásne čistý

Kto má doma deti, vie, že “otlapkaný” nábytok je niečo, čomu sa jednoducho nevyhnete. Niekedy je detská daktyloskopia na nábytku ako nekonečný príbeh.  Lakovaný drevený nábytok a laminát skúste vyčistiť studeným a silným výluhom z čaju. Ďalšie leštidlo skúste vyrobiť z 1 lyžičky oleja, pol hrnčeka octu a kvapky červeného vína. Drevený nábytok zmesou utrite, nechajte zaschnúť a potom preleštite suchou handričkou.

Do go sang bong.jpg

Priezračné okná

Kdejaká reklama nám hovorí, ktorý prípravok dosiahne lesklých okien bez šmúh. Babičky mali ale vlastné triky! Na čistenie okien zmiešali starú dobrú Alpu s teplou vodou a na pomoc vzali handru a staré nylonové pančuchy, ktoré sú ešte geniálnejšie než novinový papier.

Pripálené hrnce

Než sa pustíte do boja s drôtenkou, pri ktorom si zničíte nervy aj nechty, nechajte za seba pracovať soľ a sódu.  Na pripálené dno najprv nasypte zmes soli a jedlej sódy a nechajte pokojne pôsobiť. Tieto dve zložky si poradia nielen s pripečenými zvyškami, ale aj s mastnotou

Citrón dokáže zázraky

Citrón je skutočný dobrý bôžik vašej domácnosti. Čo všetko dokáže? Odmastí čokoľvek bez chémie. Odstráni nepríjemný zápach vychádzajúci z chladničky. Plátkom citróna perfektne vydezinfikujete drevené doštičky. Šťava z citróna pridaná do prania rozžiari zažltnuté biele prádlo. Zmäkčí zatvrdnuté päty a suché lakte. Zatočí s vodným kameňom usadeným na vodovodných batériách. ..

C53960b5de2979dbf08d9977b562aa09.jpg

 Koniec zápachu

Nemusíte liať do zapáchajúceho odpadu chemikálie, ktoré síce odstránia baktérie, ale zároveň aj rozožierajú povrch trubiek. Všetko vyrieši jedlá sóda a vriaca voda s octom. Do odpadu nasypte 3-4 sáčky jedlej sódy a potom všetko zalejte vriacou vodou s hrnčekom octu.

Páčil sa Vám článok?
reklama: