Uľahčite si upratovanie kuchyne výberom tej správnej podlahy

4. júla 2016
Uľahčite si upratovanie kuchyne výberom tej správnej podlahy

Podlaha musí byť predovšetkým odolná. Vedľa odolnosti je ďalším podstatným kritériom výberu ľahká údržba. Dizajn však tiež nie je dobré opomenúť, kuchyňa sa vám predsa musí páčiť, trávite v nej väčšinu času.

Je nutné zohľadniť tiež odolnosť materiálu. Nie je nič neobvyklé, ak gazdinke niečo vykĺzne z ruky, napríklad ťažký hrniec, nedajbože ešte plný vody. Z toho vyplýva, že podlaha v kuchyni by mala byť odolná voči poškriabaniu, vode a protišmykový povrch tiež nie je na zahodenie.Horizon services flooring options.jpg

Čistota v kuchyni je základ

Práve v kuchyni je potreba udržiavať perfektnú čistotu.  Pri práci s jedlom sa nevyhnete vzniknutým nečistotám, ktoré nie sú ani na prvý pohľad vidieť. Voda strieka, mastná para sa usádza všade okolo, omrvinky sú takmer všadeprítomné. Najviac to odnáša práve podlaha a následne váš chrbát pri jej umývaní.

Aby bolo upratovanie v kuchyni čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie, je dobré zvoliť správne materiály aj typ podlahy. V obchodoch už narazíte na podlahové krytiny s povrchovou úpravou, ktorá sa ľahko čistí, odoláva škvrnám od vody a usadzovaniu nečistôt v prirodzene sa vyskytujúcich ryhách. Skvelou voľbou z hľadiska údržby je preto podlaha bez škár.

Grey rubber flooring in the kitchen.jpg

Vinyl, najlepší priateľ do kuchyne

Vinylové podlahy predtým označované ako PVC sú v posledných rokoch opäť na vzostupe. A sú to práve ich vlastnosti, vďaka ktorým sú vyžadované práve v kuchyniach. Vinyl je maximálne odolný voči akémukoľvek mechanickému aj chemickému poškodeniu, a ak sa skutočne podarí ho nejako “rozbiť”, je to materiál, ktorý možno ľahko opraviť – stačí vymeniť poškodený diel a ide sa ďalej.

Vedľa klasického vinylu je v ponuke ešte prírodné linoleum čiže Marmoleum. Je vyrobené z rýdzo prírodných materiálov, ako je korok, drevená múčka, kamenná drvina, olej … Vďaka nim je vysoko odolné proti opotrebeniu, príjemne hrejivé a dokonca odpudzuje vodu. Jeho nespornou výhodou oproti klasickému vinylu je však antibakteriálny a antistatický povrch, ktorý ocenia predovšetkým domácnosti s malými deťmi.

Hrejivé drevo

Tento prírodný materiál bol v minulosti v súvislosti s použitím v kuchyni zatracovaný. Mýtus, že drevo sa ľahko a rýchlo napije vodou, ktorá v okolí drezu proste je a bude, je už dávno vyvrátený a to vďaka špeciálnym povrchovým úpravám, ktoré mu výrobcovia dodávajú. Toto ošetrenie zabráni poškodeniu vplyvom špliechania vody alebo nešikovnému vyliatiu vody z hrnca. Ak vás ale stretne väčšie potopa, ako napríklad vytečená umývačka, drevená podlaha to pravdepodobne odskáče. Aj tá sa však dá opraviť, avšak náklady budú patrične vyššie ako u vyššie spomínaného vinylu.

Drevo je ušľachtilý materiál a zaslúži si riadnu starostlivosť. Špeciálne upravený povrch zaručuje ľahkú údržbu, ale nezabráni poškriabaniu. U niektorých dekorov tým však len získa žiadúcu patinu, záleží na vkuse užívateľov.

Vedľa prírodného dreva je dobré spomenúť aj korok. Materiál s podobnými vlastnosťami a skvelou hrejivosťou. Na korkovom povrchu sú prípadné odreniny menej viditeľné, ale všetko je len vec vkus . Ak zvolíte jeden z týchto prírodných materiálov, vyberajte tie s povrchovou úpravou voskovým olejom.

Kitchen cabinet design trends 2015 l 268cec5e59dfeb3c.jpg

Dostupné lamino

Laminátové plávajúce podlahy sú dobrou voľbou predovšetkým v prípadoch, kedy je potrebné plynulo nadviazať na podlahu prechádzajúcu z obývacej izby. Pestrá škála vzorov a farieb je jej veľkým bonusom. Do kuchyne ale je potrebné vyberať tie najkvalitnejšie. Unáhlený nákup toho najlacnejšieho z hľadiska úspory peňazí sa moc nevyplatí. Za chvíľu by mohol byť povrch zvlnený vplyvom vody, škáry rýchlo napučia a budete musieť obstarávať podlahu novú. 

Pri nákupe je nutné sledovať uvedené parametre, pričom tým najdôležitejším je stupeň odolnosti proti mechanickému poškodeniu a vlhkosti. Veľmi vítané sú impregnované škáry a antistatická úprava. To všetko len uľahčí jej používanie. Pozor, lamino je náchylné na poškriabanie, preto pri upratovaní nie je možné používať abrazívne prostriedky a pomôcky.

Ako spôsob pokládky je vhodnejšie zvoliť typ plávajúci než lepený. Výsledok je pružnejší a teda zhovievavejší k namáhaniu nôh a chrbta gazdiniek, ktoré sú v kuchyni celý deň.

Dlažba

Čo sa týka údržby, je to ľahké. Stačí zvoliť správny antibakteriálny čistiaci prostriedok a kvalitný mop. Kameň úrazu sa objavuje u škár, kde sa nečistoty rady usadzujú. Preto radšej zvoľte bezškárovú dlažbu.

Kitchen floor in corcovado antiqued 71150.jpg

Jej veľkou nevýhodou je chladný povrch. No samozrejme existuje podlahové kúrenie, čo je v dnešnej dobe viac a viac vyhľadávané. Problém môže tiež predstavovať jej krehkosť. Ak vám na dlažbu padne niečo ťažké, hrozí prasknutie dlaždice či jej odštiepenie. Následná lokálna oprava je veľmi komplikovaná, často nemožná. Ale čo sa odolnosti proti oteru týka, je dlažba na nezaplatenie. Takáto podlaha je vítaná vo veľmi frekventovaných priestoroch.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre