Urob si sám - záhradná sprcha zo suda

Záhradná sprcha
zdroj: gettyimages.com

Práca v záhrade má mnoho pozitív, ale aj tienistých stránok. Prináša pokoj do našich uponáhľaných životov, úžitok v podobe dopestovaných rastlín, ale aj námahu, odrážajúcu sa v podobe potu. Vtedy by dobre padla napr. sprcha. A takú záhradnú sprchu si dokážete vyrobiť aj sami. Inšpirujte sa.

Solárna sprcha sa stáva súčasťou našich záhrad. Je praktická a prinesie príjemné osvieženie najmä počas horúcich letných dní. Opláchnuť sa môžete len tak na schladenie, pred vstupom do bazéna či po skončení prác v záhrade. Výhodou je, že si ju nemusíte hneď kupovať, ale vyrobiť sa dá aj svojpomocne. Ukážeme vám, ako na to. 

...

Úľava počas sparných dní

Ak sa rozhodnete pre solárnu sprchu z obchodu, na výber máte niekoľko typov. Najjednoduchšie a najlacnejšie vás vyjdú približne 7 eur. Nečakajte však zázraky. Prvý typ tvorí v podstate len stojan, ktorý je nutné zapichnúť do zeme a napojiť hadicu. Zdroj vody ale starostlivo zvážte. V prípade vonkajšieho kohútika či studne rátajte s pomerne chladnou vodou. Napojenie na vodovod v kúpeľni bude už o niečom úplne inom. Na cestách vás môže sprevádzať prenosná sprcha. Na zachytenie vody slúži čierna látková nádoba, ktorú pripevníte napr. na strom a už o tri hodiny si môžete dopriať príjemné osvieženie. Pozor na teplotu vody. Čierna farba priťahuje slnko a tak sa môže voda zohriať až na 50 stupňov. 

Inú kategóriu predstavujú sprchy so solárnymi kolektormi. Súčasťou výbavy môže byť aj teplomer a zmiešavač. Voda sa ohreje v priebehu pár hodín. Rezervoár má objem v rozsahu 10 – 35 litrov a teplota sa pohybuje okolo 60 stupňov, čo je naozaj vysoko. Bude preto nutné miešanie s vodou studenou, výsledkom čoho bude aj viacero sprchovaní za sebou. Drahšie modely disponujú vaničkou, ktorú napojíte napr. na kanalizáciu. Neodporúčame držať vodu v rezervoári viac ako tri dni. Po návrate z dovolenky ju vypusťte a prečistiť by ste mali aj prívodné potrubie. 

Záhradná sprcha zo suda

  • zožeňte si kovový sud a natrite ho na čierno
  • sud musí dobre tesniť a nesmie tiecť
  • postavte ho na vyvýšené miesto, kde bude prevažnú časť dňa zaliaty slnkom
  • jednu časť hadice pripevnite o vrchnú časť suda
  • koniec hadice bude smerovať k spodnej časti suda
  • kúsok pred koncom hadice nainštalujte prostriedok na reguláciu prietoku vody, napr. kohútik, páčku
  • na koniec hadice umiestnite sprchovú hlavicu a máte hotovo

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: