Urob si sám: záhradný krb na mieru svojpomocne

26. septembra 2019
Záhradný krb svojpomocne
zdroj: gettyimages.com

Patríte k domácim majstrom, ktorí radi všetko robia svojpomocne? Ubezpečujeme vás, že je to možné a s trochou zručnosti si môžete postaviť aj vlastný záhradný krb. Stavba vonkajšieho krbu je rozhodne jednoduchšia, než stavba krbu interiérového. Jeho realizáciu však odporúčame neunáhliť. Ak máte tú možnosť, rozhodne sa poraďte s krbármi, prípadne si požičajte odbornú literatúru. Je dôležité si všetko dôkladne premyslieť, nájsť vhodnú konštrukciu, podľa ktorej sa pri stavbe budete riadiť a mať predstavu, ako bude vyzerať výsledok.

Staviame záhradný krb

Je dôležité si uvedomiť, že váha krbu môže predstavovať až niekoľko ton. Pripravte si poriadny základ s hĺbkou okolo 60 cm. Celková cena výslednej práce sa bude pohybovať okolo 70 – 140 eur. Vďaka dostatočnému prúdeniu vzduchu nedochádza k takým poruchám, aké trápia majiteľov interiérových krbov. V prípade, že sa budete držať základných pokynov, nedôjde k žiadnym komplikáciám s odťahom spalín. Aj keď vo vnútri krbu nie sú také teploty, ako vo vnútri krbovej vložky, stále je tu dostatočne vysoká teplota na to, aby mohla poškodiť bežné stavebné materiály. Pre miesta so zvýšenou teplotou je preto vhodné zvoliť materiály k tomu určené.

Materiál ohniska
Ohnisko vyložíme šamotovými tehlami, prípadne môžeme použiť šamotové plátky, či tvarovky. K vymurovaniu sa používajú štandardné pálené tehly. Obkladať možno aj žulou, bridlicou, či pieskovcom. Pre všetky typy materiálov platí, že musia byť rezistentné voči klimatickým a poveternostným vplyvom, pretože krb bude vonku vystavený mrazu v zimných dňoch, rovnako tak priamemu pôsobeniu slnka v sparných dňoch. Z estetického hľadiska je vhodné zvoliť materiál, ktorý bude ladiť so zvyškom záhrady.

Rošt
Voľba roštu je na vás. Samozrejme sa odporúča použiť rošt z odolnej liatiny, kvôli jeho životnosti. Na výber je veľa rôznych variantov, napríklad zvislý či popolníkový. Grilovanie v krbe je možné aj s klasickým kozlíkom. Pre tých, ktorí nevedia – kozlík je klasický rošt stojaci na nožičkách. Priestor medzi dnom a kozlíkom musí byť dostačujúci pre kvalitné prúdenie vzduchu. Praktické je, keď má kozlík užšie medzery medzi jednotlivými dielmi. Vďaka tomu možno zabrániť prepadávaniu uhlia.

Odľahčenie krbu
Keď majú krby vysokú hmotnosť nie je to žiaduce. Pre jeho odľahčenie sa používajú špecializované materiály ako Ytong, Hebel, pórobetón. Pri konštrukcii komína využijeme žiaruvzdorný betón, prípadne zvyšok šamotových tehál. Ideálnym materiálom pre zakrytie komína je kov, prípadne meď. Čo sa týka spojív, ktorými budeme krb spájať, je dôležité vybrať žiaruvzdorné materiály vhodné na použitie pri vysokých teplotách.

Výstavba
Samotná výstavba krbu nie je taká náročná. Oproti klasickému interiérovému krbu nie je potrebné sa starať o prúdenie vzduchu, taktiež nie je potrebná montáž dymovej komory a dymovej klapky. V prvom rade je dôležité zvolenie ideálneho miesta. K tomu je nutné sledovať vietor a umiestnenie zvoliť tak, aby dym neobťažoval vás, prípadne susedov. Zároveň by malo mať miesto komornú atmosféru, ideálnu pre posedenie so známymi. To možno docieliť pergolou, zástenou alebo umiestnením krbu dovnútra záhradného altánku. Priľahlé okolie krbu spevnite. K tomu môžete využiť dlaždicové kamene zvyšné z výstavby krbu, alebo štandardnú dlažbu odolnú voči mrazu. V prípade, že sa rozhodnete pre montáž krbu v záhradnom altánku, počítajte so zložitejšou konštrukciou strechy a základov. Vyhraďte si priestor určený pre ukladanie paliva, miesto na prípravu potravín určených na grilovanie a tiež miesto pre úschovu náradia. Nasledujúcim krokom je vytvorenie technického výkresu. Krb musí mať určitú formu s detailnými informáciami o rozmeroch a dispozičným umiestnením. Inšpirujte sa z už existujúcich krbov a výslednú podobu si dotvorte podľa svojich predstáv.

Rozmery
Hoci budete tvoriť krb exteriérový, jeho konštrukcia je podobná tomu interierovému. Tu uvádzame ideálne rozmery, podľa ktorých by ste sa mali pri konštrukcii riadiť. Komín musí byť zužujúci sa smerom k nebu. Jeho maximálna výška môže dosahovať až 4 metre, minimálne 2,5 metra. Vnútorné rozmery komína by sa mali pohybovať niekde medzi 20×20 až 30×30. Keďže to bude záhradný krb nemá problém s prívodom vzduchu, konštrukcia ohniska bude záležať čisto na vás. Pri jeho konštrukcii sa uplatňuje jednoduchý vzorec. Plocha otvoru v krbe (O) musia byť v cm3 v rovnakej hodnote ako plocha profilu komína (K). Najužšie miesto vynásobíme hodnotou (N). Súčiniteľ (N) odvodíme z výšky komína. Výška komína určená do troch metrov obsahuje súčiniteľ (N) 6, okolo 3-4 metrov. Podľa výšky komína zvyšujeme súčiniteľ na 8, v najvyššom prípade až na 10.

Základy stavby záhradného krbu
Pred pokládkou betónového základu pripravte a urovnajte terén. Krb by mal byť ideálne zapustený do hĺbky pohybujúcej sa okolo 60-70 cm. Základy ukončite niekde okolo 10 cm nad povrchom terénu. Vďaka tomu vznikne sokel, na ktorom bude krb stáť. K vystuženiu betónových základov použijeme kamene, prípadne oceľové armovacie prúty. Konštrukciu krbu nie je potrebné uponáhľať, nechajte betón riadne stvrdnúť (ideálne mesiac). Pred zrením betón penetrujte a zakryte lepenkou, prípadne cementovou maltou.

zdroj: gettyimages.com

Krb a konštrukcia tela
Po dozretí betónového podkladu môžete začať so stavebnými prácami. Ako už bolo spomenuté, na vymurovanie použijeme materiál z Ytongu alebo iný ľahký materiál. Spojivom pre materiál budú stavebné lepidlá. K obkladu využijeme pieskovec, či opuku. Ku konštrukcii ohniska využijeme šamotový materiál spojený maltou. Nezabudnite na zanechanie otvorov po bokoch, pre uchytenie grilovacích ihlíc a roštu. Nechajte týchto otvorov viac s určitým odstupom, nech je možné rošty polohovať (ideálne 20-40-80 cm od roštu). Strieška komína sa obsadzuje medenou, prípadne železnou strieškou v úrovni 20-30 cm nad koncom komína.

Využitie
I keď mať v záhrade krb nie je nevyhnutnosť, treba myslieť na to, čo jeho výstavbou získate. Prinajmenšom ním určíte miesto, kde sa bude združovať vaša rodina a pozvaná spoločnosť. Jeho umiestnenie si treba dobre rozmyslieť, pretože dym z neho by nemal prenikať do domu a nemal by obťažovať ani susedov.

Namiesto murovaného, montovaný
Kto nemá čas, financie alebo energiu zaobstarať si murovaný krb, existuje spoľahlivý variant v podobe montovaného krbu s odmontovateľným dymníkom. Avšak komín sa nesie len v symbolickom duchu, pretože pri grilovaní sa drevené uhlie spaľuje.

Základná podoba murovaného krbu
Drahšou alternatívou je murovaný krb, ktorý môže byť postavený podľa vašich predstáv. Ak patríte medzi zručných majstrov, zvládnete ho postaviť aj vlastnými rukami. Pri realizovaní záhradného krbu treba myslieť nielen na jeho zastrešenie, ktoré sa zíde najmä pri horšom počasí, ale aj na priestor pridružený k samotnému telesu, slúžiaci na prípravu jedál a odkladanie potravín či riadu. Súčasťou záhradného krbu býva bez pochýb aj priestor na uskladnenie dreva na kúrenie.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky