Už ste uvažovali nad zariadením v art deco štýle?

13. mája 2020
Art deco štýl
zdroj: gettyimages.com

Ornamentálnosť, lesk, extravagancia a luxusná elegancia predstavujú základnú charakteristiku art deco štýlu. Ten sa vyznačuje tiež orientálnymi motívmi, antickými námetmi či vplyvom egyptského umenia. Secesiu môžeme označiť za jeho predchodcu, o čom svedčia pozostatky ozdobných florálnych prvkov vo vzoroch.

Ako si zariadiť interiér v štýle art deco?

Ak obľubujete jednoduchosť a minimalizmus, tento raz si neprídete na svoje. Zariadeniu v tomto duchu totiž nejde o vytvorenie vzdušného interiéru, ale naopak luxusného, s použitím zvýraznenia materiálov a nábytkových komponentov s ornamentálnosťou, aj keď v jemnejšej forme.

Sklenené vitríny, dvierka s vitrážou, tmavý nábytok z masívu, zamatové či velúrové čalúnenie sedačiek a leňošiek, mramorové podlahy a dlažby s nádychom abstraktného umenia patria medzi charakteristické znaky daného štýlu. Rovnako tiež kov a metalické odtiene, elegantná čierna s vysokým leskom, šedo-zelená, tmavomodrá či béžové a oranžové tóny.

Výrazné svietidlá, často s tienidlami, dizajnové zrkadlá s ozdobným kovovým rámom (nielen v tvare slnečných lúčov) sa kombinujú so sedením pripomínajúcim ženské tvary tela. Pravdou však je, že oproti secesii sú jednoduchšie, čistejšie, iba s ladnými krivkami. Zastúpenie majú tiež luxusné doplnky, vankúše v podobe valca, glazúrované misy, sklenené súpravy na whisky a podobne.

Art deco nábytok

Nábytok z drahých exotických materiálov (indický palisander, ebenové drevo z Madagaskaru, zlato, hadia koža, slonovina, perly a pod.) a ručné spracovanie spôsobili, že takéto exkluzívne zariadenie si mohli dovoliť len príslušníci bohatých vrstiev. V súčasnosti je však cenovo prijateľný, a to vďaka sériovej výrobe. Chrómová oceľ či kvalitné plasty sú taktiež zásluhou nižšej ceny.

Výška sedákov kresiel a pohoviek sa znížila, prvýkrát sa objavili leňošky a nízke stolíky. Premiéru mali aj bary a barové pulty. Funkčnosť nabrala nový rozmer, a to kvôli možnosti sklápania, rozkladania, nastavovania nábytku. Originálne kúsky dnes môžete nájsť už iba medzi starožitnosťami v bazároch, no siahnuť sa dá aj po súčasných hodnoverných a lacnejších replikách.

Mnohotvárnosť v rámci jednotlivých krajín

Podobne ako secesia, aj art deco má “viacero tvárí”. Americké je typické svojou monumentálnosťou a netradičnými kombináciami rôznych druhov nábytku (napríklad posteľ spojená s nočnými stolíkmi, kreslá so vstavaným barom). Francúzsky štýl je elegantnejší a pôsobí luxusným dojmom. Typické sú vysoké stropy s ozdobnými stropnými lištami, mramor, kožené sedačky, lakované drevo a farebné variácie, ktoré často provokujú.

Hlásanie protikladu cieľov moderny vytvorilo v rámci dizajnu demonštráciu hospodárskej moci a náročného životného štýlu v podobe exkluzivity. Ale aj keď je art deco štýlom dekoratívnym, neznamená to, že musí byť prezdobený. Síce k tomu množstvo spomínaného lesku a ornamentálnosti zvádza, určitá striedmosť je na mieste aj v tomto prípade. 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky