V Košiciach budú vyšie dane za nehnuteľnosti

6. decembra 2012
V Košiciach budú vyšie dane za nehnuteľnosti

V diskusii namietal zvýšeniu poplatku za byty v Starom Meste iba jediný poslanec.

Poslanci košického mestského zastupiteľstva dnes schválili zvýšenie miestnych daní a poplatkov. Vedenie mesta argumentuje, že Košice sú jediné krajské mesto, v ktorom sa nezvyšovali dane z nehnuteľností od roku 2008.

Vzhľadom na globálnu ekonomickú krízu a znížený príjem financií z podielových daní mesto v záujme zachovania finančnej stability navrhuje zvýšenie dane s účinnosťou od 1. januára 2013. Kým v roku 2008 bol príjem z podielových daní pre mesto 65 miliónov eur, v súčasnosti je to 60 miliónov eur. Výdavky napríklad na verejnoprospešné práce od toho obdobia stúpli o šesť miliónov.

Proti zvýšeniu daní bol iba jeden

V rozprave vystúpil len jediný poslanec Ján Sülli, ktorý namietal, že obyvatelia v historickej časti mesta musia platiť viac ako v iných mestských častiach a argumentoval, že už tu bývanie nie je také pokojné ako kedysi, najmä pre rušeniu nočného pokoja hosťami diskoték a zábavných podnikov.

Pokiaľ ide o dane za stavby podľa jednotlivých druhov účelu je mesto rozdelené na tri kategórie. Pri stavbách slúžiacich na bývanie zaplatí majiteľ za každý začatý štvorcový meter daň v prvej kategórii 0,4 eura – týka sa to časti Staré Mesto, v druhej a tretej kategórii 0,265 eura.

Daň za rekreačné a záhradkárske chaty a domčeky na individuálnu rekreáciu je jedno euro. Pri priemyselných stavbách a stavbách na ostatné podnikanie sa bude daň pohybovať v rozpätí od 4 do 54,5 eura. Pokiaľ ide o byty v bytových domoch Košičania zaplatia za bývanie daň v prvej kategórii vo výške 0,398 eura, v ďalších dvoch kategóriách 0,332 eura za každý aj začatý štvorcový meter.

V konkrétnych číslach to znamená, že napríklad za rodinný dom s výmerou 100 metrov štvorcových s dvoma podlažiami zaplatí vlastník v budúcom roku 58,50 eura, v roku 2012 to bolo 51,90 eura. Pri stavbe na podnikanie s výmerou 100 metrov štvorcových s dvoma podlažiami bola v roku 2012 daň 430,30 eura, v roku 2013 by mala byť 532 eur.

Páčil sa Vám článok?
reklama: