V móde sú plastové aj drevené záhradné ploty

29. októbra 2019
Drevený záhradný plot
zdroj: gettyimages.com

Plotom nielen ohraničíte vlastný pozemok, ale dodáte pozemku aj eleganciu a, čo je najdôležitejšie, získate súkromie. Súčasný trh ponúka široké spektrum materiálov, ktoré majú svoje pozitíva aj tienisté stránky. V nasledujúcom článku vám prezradíme viac.

Záhradný plot skrášli pozemok a dopraje súkromie

Ak máte rodinný dom s pozemkom alebo krásnou upravenou záhradou, budete chcieť svoj majetok ochrániť. Nebezpeční sú nielen zlodeji, ale v prípade, že bývate pri lese, aj lesná zver alebo túlavé zvieratá. Oplotením zamedzíte prístupu neželaných návštevníkov, získate súkromie pred zvedavými pohľadmi z ulice, a zároveň ochránite aj svojho štvornohého miláčika, ak nejakého vlastníte. Bezpečnosť nadovšetko platí najmä v prípade detí. Plot totiž zabráni ich neobmedzenému pohybu po ulici či lúke a vy sa nebudete musieť toľko strachovať. 

Problém súkromia je aktuálny obzvlášť v lete. Každý si rád posedí na terase pri pohári dobrého vínka, ženy sa rady kúpu v bazéne a opaľujú, večery trávime s priateľmi pri spoločných grilovačkách. V takýchto situáciách nechce byť nikto rušený. Plot je jediným riešením, ako chrániť seba aj svojich blízkych pred neželanými pohľadmi zvonka. Na výber máte veľké množstvo materiálov, vzorov, farieb aj štýlov. Základným pravidlom je zladenie plota k domu a okolitému prostrediu. Len tak docielite harmonický celok. K najobľúbenejším patria murované, živé, drevené, prípadne kombinované ploty. Po pletive siahnite len v najakútnejších prípadoch. K modernému domu sa rozhodne nehodí, umiestnite ho radšej okolo záhradky.

Výber materiálu

Kombinované ploty
Patria k najpopulárnejším typom. Najčastejšie ide o kombináciu betónu s drevom alebo kovom. Murovaný je základný múrik a jednotlivé stĺpiky. Výplň medzi dielmi je tvorená mrežami, drevenými doskami, plastovými či kovovými dielcami. Takto riešený plot dodá súkromie, ochráni vás aj váš pozemok, no zároveň pustí do záhrady aj slnečné lúče. Murovanú časť môže, okrem betónu, tvoriť aj prírodný alebo ozdobný kameň. Prípadne môžete betónové časti obložiť zaujímavým obkladom

Drevený plot
Ide o cenovo dostupný variant. V prípade poškodenia jednotlivých častí ľahká výmena a výrazná flexibilita farieb. Negatívom je náročnejšia starostlivosť v podobe pravidelných náterov a impregnácie.

Živý plot
Navodí súzvuk s prírodou, nakoľko je jej súčasťou. V ponuke nájdete rozličné kríky alebo tuje. Živý plot je nádherný, no bude od vás vyžadovať pravidelnú starostlivosť vo forme strihania. Ak sa preň rozhodnete, siahnite po celoročne zelených rastlinách. Je však najmenej bezpečný.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky