V Topoľčanoch postavia nové byty

8. januára 2013
V Topoľčanoch postavia nové byty

Mesto chce získať na výstavbu bytov dotáciu zo Štátneho fondu rozvoja bývania.

Mesto Topoľčany chce v tomto roku začať stavať byty nižšieho štandardu. Vyrásť by mali v blízkosti Palandy, ktorú roky obývali miestni Rómovia. V máji 2012 bytovka vyhorela v dôsledku toho, že pálili na skládke vedľa svojich obydlí káble.

„Obyvateľov sme dali do objektu cukrovaru. V nových bytoch by sme chceli ubytovať takú skupinu ľudí, ktorí si dokážu platiť nájomné a energie,“ povedal primátor Peter Baláž. Pozemok je už vyčlenený, investícia by mala dosiahnuť okolo 660-tisíc eur, 75 percent nákladov má tvoriť dotácia zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB), ktorú chce mesto získať. Zvyšných 25 percent by zaplatila samospráva prostredníctvom zvýhodneného úveru zo ŠFRB.

„Bytov by malo byť 36. V prvej etape by sme chceli postaviť 12, teda jednu bytovku,“ spresnil Baláž. V každom nájomnom bytovom dome by mali byť dva dvojizbové byty a desať jednoizbových.

Z vlastných zdrojov chce mesto v roku 2013 vybudovať nový priechod zo sídliska Stred na sídlisko „F“. Ten súčasný bol myslený ako provizórny, no slúži už 30 rokov. Priechod bude osvetlený a bezbariérový. „Plánujeme začať aj rekonštrukciu tržnice, ale až koncom roka 2013, aby sme naplnili memorandum medzi Združením miest a obcí Slovenska a vládou,“ povedal primátor.

Podľa memoranda majú mestá a obce na Slovensku ušetriť päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Tržnica je historická budova z roku 1896. Rekonštrukcia sa má skončiť v roku 2014.

(ilustračná snímka)

Páčil sa Vám článok?
reklama: