Vianoce v škandinávskom štýle vás očaria

7. novembra 2017
Vianoce v škandinávskom štýle vás očaria

Zatiaľ čo v našom zemepisnom pásme sa to pri vianočnej výzdobe takmer všade blyští a blýska, Vianoce v Škandinávii majú pokojnejšiu atmosféru.

Všade vládne pokoj, ticho, elegancie a biela farba

Drevený stôl s lavicami

Trochu chladne pôsobiaci drevený stôl s lavicami poskytne omnoho príjemnejšie posedenie vďaka kožušinovým prehozom a vankúšikom. Netradične zavesená vetva s vianočnými čírymi a mliečnymi guľami nad slávnostne prestretým stolom dodáva miestnosti tú správnu atmosféru Vianoc.

Scandyxmas_1.jpg

Vianočné farby

Obyvatelia týchto chladných krajín uprednostňujú farby neutrálne. Prím hrá biela farba, tesne nasledovaná svetlo šedou. Prírodné dekorácie zostávajú v zelenej, hnedej a béžovej farbe. Len výšivky, tie majú Severania radi červené.

Veľké okná

Očarujúci výhľad do zasneženého okolitého lesa majiteľom bytov a domov poskytujú často veľké okná. V krajinách, kde čoskoro prichádza tma, je dôležité vedieť využiť každú chvíľku prirodzeného slnečného svetla.

Dekorácie

Zaujímavo pôsobí zbierka starých formičiek po predkoch zavesených pri strope ako reťaz. Neobyčajne vyzerajú aj biele domčeky z plechu vystavené na okne. Hneď, ako sa zotmie, rozsvieti sa v nich svetlo a potom už od nich okoloidúci neodtrhnú oči.

Scandinavian christmas style.jpg

Doplnky

Škandinávia dáva pri výzdobe interiérov o vianočných sviatkoch prednosť kľudnej a veľmi skromne pôsobiacej, pritom elegantnej úprave. Prestieranie, obrusy, poťahy vankúšov, prikrývky aj koberčeky tu majú v obľube v jemných farbách.

Blízko k prírode

Škandinávske národy majú bližšie k prírode ako my. Spoznáte to okrem iného aj podľa toho, že svoje vianočné darčeky balia do celoročných obalov, ktoré nie sú prezdobené, lesklé, ale vyzerajú ako klasický baliaci papier. Takýto papier sa dá jednoducho recyklovať, nezaťaží teda prírodu a životné prostredie. Takto zabalené darčeky pôsobia prirodzene. Je možné ich pekne dozdobiť opäť prírodnými materiálmi, ako sú šišky, vetvičky ihličnanov alebo štipky buxusu.

Červená

Jednou z veselších farieb, ktoré sú spájané s Vianocami v Škandinávii, je červená. Najčastejšie sa s ňou stretávame na klasických výšivkách, ktoré zdobia bytové textílie, či už sa jedná o obliečky na vankúše, prikrývky, posteľné súpravy, alebo len stuhy, prípadne utierky.

21787913b0b1aae1b56f73b13bb8bfd6 christmas table runners christmas tables.jpg

Schodisko

Očarujúca výzdoba schodiska, aj tá patrí k Vianociam. Ak máte domček na poschodí, vyzdobte schodisko girlandou z čečiny a baniek so šiškami. A na schodisko ešte rozostavte lucerničky. Celá výzdoba navodí dokonalú sviatočnú atmosféru.

Papierové hviezdy

Skladané papierové hviezdy majú Škandinávci v obľube. Prevedenie hviezd je dokonalé, ornamenty zložité a výsledný efekt pri rozsvietení fantastický. Hviezdy i svietnik na stole fungujú na LED žiarovky, čo dokonale eliminuje riziko vzplanutia dekorácií. Prírodniny tu zastupuje masív na stolovej doske a sušené vetvičky so šípkami.

Handmade christmas decorations scandinavian designs 2.jpg

Stromček

Vianočný stromček v severskom závoji, to je živý smrek alebo jedľa, ktorá vynikne svojou jednoduchou výzdobou, najčastejšie bielymi reťazami elektrických svetielok.

Páčil sa Vám článok?
reklama: