Vianočná hviezda na niekoľko spôsobov

12. decembra 2012
Vianočná hviezda na niekoľko spôsobov

Kvet, ktorý je dnes už neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, je možné rôznorodo dekorovať.

Kým zasvietite na vašom vianočnom stromčeku sviečky a váš byt rozozvučí melódia kolied, mali by ste mať dôkladne pripravené všetko potrebné, aby nič nerušilo slávnostnú pohodu. Hoci do Vianoc chýbajú ešte takmer dva týždne v žiadnom byte by nemal chýbať kvet, ktorý sa stal symbolom sviatkov hojnosti – vianočná hviezda.

Aj keď zo začiatku táto rastlina nevzbudzovala veľký záujem, nové odrody svojimi pestrofarebnými listeňmi na vrcholoch výhonkov usporiadanými do hviezdic pestovateľov očarili. Pretože kvitli práve v období Vianoc, stali sa kvetmi slávnostných vianočných stolov.

V rámci druhu dominujú žiarivo červené odtiene, dostupné sú však aj v ružovej, krémovobielej, fialovej a viacfarebnej forme. V súčasnosti sa objavujú aj odrody, ktorých listene majú na ružovom alebo červenom podklade biele pásiky.

A keď už bude na vianočnom stole či kvetinu použijete ako dekoráciu na inom mieste, nezabudnite ju aj patrične ozdobiť. Prinášame niekoľko zaujímavých tipov ako už aj tak krásny a symbolický kvet ešte viac prispôsobiť vianočnému obdobiu.

Vianočná hviezda je spoza oceánu

Presný botanický názov vianočnej hviezdy je prýštec najkrajší (Euphrobia pulcherrima), známa je aj pod starším názvom mliečnik najkrajší. Exotická kráska pochádza z vlhkých hôr oblastí Strednej Ameriky, kde dorastá až do niekoľkometrovej výšky.

Prvé exempláre sa do Európy dostali v roku 1834 z Mexika. O rozšírenie a symboliku tohto kra sa postarali brazílski misionári, ktorí ho vysádzali pri kostoloch a misiách v pralese.

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre