Viete čo patrí alebo nepatrí do chladničky?

3. júna 2017
Viete čo patrí alebo nepatrí do chladničky?

Čo patrí alebo nepatrí do chladničky?

Vedeli ste, že zelenina a ovocie musia byť zrelé, aby sme ich mohli dať do chladničky?

Ak nie sú, zastavíme ich proces zrenia a nebudú pre nás toľko výživné. Čo patrí do chladničky a ktoré potraviny by mali byť pri izbovej teplote ?

Pri zlom skladovaní ľahko zhoršujeme kvalitu surovín. Dať potraviny do chladničky je jednoduché, ale ani si nestihneme uvedomiť, či tam majú vôbec čo robiť. Máme pre vás pár tipov..

18n65x4oduqdpjpg.jpg

Pečivo nepatrí do chlebníka

Klasický kvasnicový chlieb by mal byť zabalený v utierke a pri izbovej teplote. Biele a celozrnné pečivo je veľmi odlišné. Rožky, žemle či toastový chlieb potrebujú chlad, inak začnú plesnivieť. Ale zjedzte pečivo rýchlo, chladničky mu odoberajú prirodzenú vlhkosť .

Keď nezvládnete kúpené množstvo skonzumovať, pokojne ich zamrazte. Použite hermeticky uzatvárateľné sáčky, aby výrobky nenapáchli ostatným jedlom.

Paradajky menia svoju chuť

Typická potravina, ktorá vám v chladničke nedozreje. Verte, že keď zakúpite zeleninu v supermarkete, ešte nie je dostatočne vyvinutá. Ak si kúpite paradajky , nechajte ich aspoň dva dni v izbovej teplote a následne ich uložte do chladničky.

New_truss_tomatoes.jpg

Pomaranče do chladničky nepatria

Ovocie, ktoré by malo zostať pri izbovej teplote, aby sa v ňom rozvinuli vitamíny. Môžete si ho dať na chvíľu do chladničky, ak chcete osviežujúcu desiatu, ale nesmie tam zostať príliš dlho. Chladením stráca obsah vitamínu C .

Orange fruit pieces.jpg

Zemiaky zčernejú

Zemiaky by sa nemali nikdy dávať do chladničky. Najlepší spôsob skladovania je v chlade a tme . V prípade, že sú podchladené, začnú zelenať a ich šupka sa skoro skazí.

Pozor na drobné ovocie

Drobné ovocie ako sú čučoriedky, maliny, brusnice, jahody sa zle skladujú. V chladničke vám nedozrejú a v izbovej teplote začnú hniť . Nájsť správny čas je veľmi ťažké. Keď si niektorý druh ovocia prinesiete domov, ochutnajte a privoňajte .

Sladká chuť a silnú arómu značí, že ide o zrelú potravinu, ktorú môžete s kľudným svedomím vložiť do chladničky. V tejto fáze už sa s vitamínmi nič nestane.

Food in fridge.jpg

Med určite nie

Med uchovávajte pri izbovej teplote, pretože v chlade začne rýchlo kryštalizovať.

Cesnak 

Cesnak pri skladovaní v chladničke stráca svoju arómu a chuť .Mali by ste ho uložiť do tmavej a chladnej miestnosti. Dajte ho do chladu len v prípade, že je už ošúpaný a využite čo najskôr.

Garlic with parsley leaves.jpg

Oleje môžu žltnúť

Okrem olivového oleja, ktorý je potrebné ukladať pri izbovej teplote a do tmy, je lepšie ostatné druhy dávať do chladničky. Zvýšite tak ich trvanlivosť a zabránite žltnutiu .

Vodný melón

Ak je melón ešte celý, nepotrebuje do chladničky . Akonáhle ho už nakrojíme, musí do chladu. Jeho plocha je veľmi náchylná na kontamináciu.

Nátierky a džemy

Nátierky ako arašídové, čokoládové a podobné druhy by mali ísť do chladu, ale pozrite sa, či sa v nátierke nachádza soľ . Ak áno, do chladničky nemusí. U džemov je to opačne. Vysoký obsah cukru predurčuje potravinu k rýchlej skaze, s nimi teda okamžite po otvorení do chladničky.

Strawberry jam with toast

Páčil sa Vám článok?
reklama: