Vôňa zeme na záhrade aj balkóne

12. marca 2013
Vôňa zeme na záhrade aj balkóne

Zemina – väčšina z nás si predstaví len obyčajný sypký materiál. Ale ako príjemne vonia…! Že si nespomínate? Privoňajte si.

Zemina je nevyhnutným základom pre rast stromov a kvetín. O záhradu či rozkvitnutý balkón dbáte tak, aby tešili nielen vás, ale obdivovali ich susedia aj okoloidúci. Poteší napríklad len letmý pohľad nahor alebo cez plot. Krásnu záhradu a kvetiny na terase alebo balkóne však docielite bez kvalitného pôdneho prostredia len ťažko.

„Výberom a nákupom tých správnych semien, zdravých rastlín a zeminy dlhá cesta k cieľu len začína. Na jej začiatku stojí nielen pár semienok alebo naklíčené drobné rastlinky, ale predovšetkým vrecia s vhodnou kvalitnou zeminou,“ hovorí Ondřej Tomek, produktový manažér z Mountfieldu.

Ideálne pôdne prostredie pre záhony, izbové rastliny aj muškáty

###3l###Zeleni vo svojej záhrade prospejete čistou zmesou čiernej rašeliny, hnojiva, kremičitého piesku a vápenca najlepšie z juhočeských rašelinísk. Kvety, stromy, okrasné dreviny, ovocie a zelenina budú potom zdravo rásť a nádherne kvitnúť.

Dôjde k všeobecnému zlepšeniu záhradnej pôdy, k jej prekypreniu a prevzdušneniu, aj k úprave pH. Ten správny typ tejto rašeliny prospeje azalkám, rododendronom, čučoriedkam aj iným kyslomilným rastlinám.

Paradajky

Zemina pre pestovanie a presádzanie obľúbených muškátov a iných balkónových kvetín je plná dôležitých živín.

Chráni rastliny pred chorobami, ktoré ich môžu napadnúť a zničiť tak vašu radosť. „Táto zemina dobre viaže vodu, takže vytvára ideálne podmienky pre zdravý koreňový systém a rastlinám navyše uľahčuje príjem živín,“ dopĺňa Tomek.

Rovnako, ako je pre váš zdravý vývoj potrebné vyrastať v zdravom rodinnom prostredí, aj izbové rastliny si potrebujú hovieť v skutočne kvalitnej zemine – dobre potom rastú aj pekne vyzerajú.

Súčasťou kvalitnej zeminy pre izbové rastliny sú totiž všetky potrebné živiny a ďalšie prvky, ktoré kvetinám pomôžu ešte lepšie rásť. Jedná sa o univerzálnu zeminu určenú na presádzanie kvitnúcich, ale aj stále zelených rastlín v interiéri.

Zdravý koreňový systém aj potešenie z kvetov

###2l###Ideálne pôdne prostredie v záhradných záhonoch by však nebolo úplné bez dekoratívnej, ale predovšetkým funkčnej mulčovacej kôry. Obmedzuje vyparovanie pôdnej vlahy, zabraňuje jej premŕzaniu aj prehrievaniu a redukuje rast burín.

Surovinou pre jej výrobu je stromová kôra z ihličnatých stromov so značným podielom borovicovej kôry, ktorá by mala byť vyberaná iba z dodávok drevnej guľatiny chemicky neošetrenej proti škodcom.

Mulčovacia kôra

Ak chceme to najlepšie pre svoju záhradu alebo izbové či balkónové rastliny, prírodná čierna rašelina im zaistí lepší a vyrovnaný rast, bohatší a zdravší koreňový systém aj väčšie nasadenie kvetov.

A navyše zabezpečuje dlhodobejšie kvitnutie, takže vás budú prekrásne rastliny tešiť ešte o niečo dlhšie, než ste zvyknutí.

NEPREHLIADNITE: Rady na efektívne čistenie žalúzii

Foto: Mountfield

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre