Všade kam sa pozriete samá burina

18. apríla 2013
Všade kam sa pozriete samá burina

Ako zlikvidujete burinu vo vašej záhrade?

Keďže buriny sú nenáročné na živiny, darí sa im v každom prostredí. Neexistuje záhrada, v ktorej by ste nenašli ani jeden druh. Ich likvidácia je dôležitá hneď v začiatkoch, nakoľko sa ľahko rozmnožuje a berie výživu iným rastlinám. Prinášame vám spôsoby, ako sa jej účinne zbavíte.

Rýľovanie

Trvácne buriny je najlepšie vykopať, pretože je veľmi ťažké kontrolovať a redukovať ich rast iným spôsobom. Často sa množia výrastkami stoniek, ktoré sa neskôr vyháňajú korienky a uchytávajú sa v zemi, alebo plazivými koreňmi pod zemou. Takže sa uistite, že ste vykopali všetky korene. Stačí ak vám v zemi ostane jeden kúsok a burina vyrastie opäť.

Okopávanie hriadok a ručné pletie buriny

Pravidelné okopávanie hriadok s priesadami kvetov alebo zeleniny a ručné vytrhávanie buriny je účinnou zbraňou boja proti jednoročným burinám. Ihneď ako vidíte burinu klíčiacu zo zeme ju vytrhnite, zabránite jej rozkvitnutiu a rozfúknutiu semien po záhrade.

Mulčovanie

Mulčovaním dokážete potlačiť vyklíčenie nežiadúcich rastlín a zároveň budete chrániť zem pred jej vyschnutím. Na mulčovanie môžete použiť jednak špeciálne balené kôry v špecializovaných obchodoch, ale tiež pozbierané šišky z ihličnatých stromov, usušenú trávu alebo seno z vašej záhrady, piliny z príprav dreva na zimu…

Pokrývanie pôdy výsadbou

Výsadbou okrasných plazivých rastlín, ktoré dôkladne pokryjú pôdu zabránite rastu buriny, ktorá si tam už nenájde voľné miesto. Avšak je veľmi dôležité odstrániť všetky buriny ešte pred výsadbou týchto rastlín. Nezabudnite na to, že aj takúto výsadbu budete musieť korigovať , aby sa neskôr nestala burinou vašej záhrady.

NEPREHLIADNITE: Výstavný trávnik môže mať každý

Foto: justflowersforyou.com

Páčil sa Vám článok?
reklama: