Súčasťou systému podporných opatrení je už aj krízová intervencia, cieľom je poskytnúť deťom odbornú starostlivosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva Tomáš Drucker (vľavo v popredí) počas návštevy Základnej školy Podzáhradná v Podunajských Biskupiciach pri príležitosti odovzdávania polročného hodnotenia. Bratislava, 31. január 2024. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Krízová intervencia je už súčasťou existujúceho systému podporných opatrení. Jej cieľom je poskytnúť deťom odbornú starostlivosť zameranú na špecifické obdobie po krízovej udalosti. O krízovú intervenciu môže požiadať každý riaditeľ školy spádové centrum poradenstva a prevencie.

Informovali o tom vo štvrtok z odboru komunikácie a marketingu Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR po utorkovej hrozbe bombových útokov, ktorá zasiahla školy na celom Slovensku.

Rezort školstva rozposlal letáky

Krízová intervencia predstavuje podpornú sieť opatrení zameraných na stabilizáciu jednotlivca alebo skupiny. Rovnako na prinavrátenie pocitu bezpečia a posilnenie vlastných kompetencií v práci s emóciami, so zvládacími stratégiami, redukciu stresu a nastavenie ďalších opatrení po krízovej udalosti.

Ministerstvo školstva v priebehu štvrtka poslalo všetkým školám stručné letáky s odporúčaniami, ako ďalej postupovať, ako komunikovať so zamestnancami škôl či rodičmi.

„Zároveň obsahujú stručný návod, ako o krízovej udalosti hovoriť s deťmi a vysvetľovať im, čo sa stalo. Odporúčania vypracovalo v spolupráci s viacerými partnerskými organizáciami Centrum poradenstva a prevencie Bratislava 3,“ priblížil rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zvyšovanie bezpečnosti na školách

Ministerstvo je prostredníctvom regionálnych úradov školskej správy v kontakte s jednotlivými školami v regióne.

„V prípade, ak by mala niektorá škola špecifické požiadavky, najjednoduchšie je obrátiť sa priamo na regionálny úrad, ktorý je pre ňu hlavným kontaktným bodom,“ radí. Zároveň dalo do pozornosti aplikáciu Sanity, ktorá je zameraná na starostlivosť o duševné zdravie mladistvých. V rámci zvyšovania bezpečnosti na školách rezort školstva v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR realizuje Dotazník k ochrane mäkkých cieľov pre základné a stredné školy.

Ku koncu apríla sa do neho zapojilo 74 percent škôl. Dotazník je možné do konca mája 2024 vyplniť cez Rezortný informačný systém a vypĺňa sa s určeným príslušníkom Policajného zboru SR, ktorý pre školu ostane ako kontaktný policajt pre akúkoľvek prípadnú konzultáciu. Dotazník bude vyhodnocovať ministerstvo vnútra a na jeho základe bude prijímať potrebné opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRMV Ministerstvo vnútra SR