reklama:

Výber žalúzií- aké sú možnosti ?

2. júna 2016
reklama:
Výber žalúzií- aké sú možnosti ?

Bez tieniaceho systému v oknách to skrátka nejde a aby ste nemuseli za pár rokov vymýšľať nové riešenie, stavte na kvalitu. Musia sa vám žalúzie páčiť a hodiť svojím vzhľadom do interiéru alebo exteriéru.

Special shaped window blind.jpg

 Výber je dnes široký

 Najčastejšou voľbou sú žalúzie do plastových okien , ale nie je to podmienkou. Aj dreveným a hliníkovým oknám  správne zvolené žalúzie pristanú. Rozmyslieť si musíte, či chcete okná zatieniť zvonku alebo zvnútra, zabúdať nesmiete ani na medziskelné typy. Všetky druhy ale regulujú prienik svetla do miestnosti a prispievajú k tepelnej pohode.
Window blinds.jpg

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie tienenie utlmí nielen svetlo, ale zachytí aj podstatnú časť tepelného žiarenia. Rovnako ako vnútorné žalúzie sa zahrieva a časť tepla vyžaruje smerom ku sklu, ale vzhľadom k cirkulácii zahrievaného vzduchu medzi clonou a sklom je podstatná časť tohto tepla odvetrávaná. Do miestnosti sa nám preto dostáva iba malá časť tepla, ktorej veľkosť je závislá na mnohých faktoroch – typu použitého vonkajšieho tienenia, vzdialenosti od skla alebo napríklad na farbe vonkajšie clony.

Sú jednoznačne najobľúbenejším typom exteriérovej clony, predovšetkým preto, že je možné naklápať lamely a regulovať intenzitu svetla v miestnosti. V letných mesiacoch, kedy je slnko vysoko, môžu byť lamely úplne otvorené a pritom utlmia priame slnečné lúče. Vonkajšie žalúzie je možné vyrobiť vo veľkých rozmeroch, preto sú okrem iného vhodné pre tienenie veľkých presklených plôch.

Stacks image fbc9813.jpg

Interiérové žalúzie

Pri použití vnútorných žalúzií je svetlo a predovšetkým teplo zachytené až v okamihu, keď prejde sklom do interiéru. Časť tepla prejde clonou ďalej do miestnosti, časť tepla vnútorné žalúzie pohltí a začne sa zahrievať. Zvyšok je žalúzií odrazený späť ku sklu a v dôsledku skleníkového efektu je extrémne zahrievaný priestor medzi sklom a žalúzií, čo vedie k ďalšiemu zvýšeniu teploty žalúzie. Toto teplo je následne vyžarované do miestnosti a zvyšuje teplotu v interiéri. Vnútorné žalúzie nám teda pomerne dobre utlmia viditeľnú časť slnečného žiarenia, jej účinnosť pri ochrane pred teplom je však mizivá.

Vnútorné žalúzie, či už horizontálne alebo vertikálne, by mali zapadnúť svojim vzhľadom do interiéru, sú najčastejšie variantom a finančne toľko nezasiahnu rodinný rozpočet. Využitie nájdu nielen na oknách, ale aj u výklenkov, ktoré chcete zakryť, a niekedy majú dokonca funkciu čisto len dekoratívnu. Montovať sa môžu na okno aj na stenu, ovládajú sa ručnou tyčkou aj šnúrkami. ISSO žalúzie sú najčastejším typom pre plastové okná a eurookná, jedná sa o klasické žalúzie, ktoré pozná asi každý, s hliníkovými lamelami a ovládaním pomocou guľôčkovej retiazky.

Žalúzie medzi sklami

Medzisklené typy niesú tak časté, ale sú dobrou voľbou ako pre špaletové okná, tak aj pre staršie panelákové okná. Montáž prebieha medzi okná alebo medzi okenné tabule. Ovládajú sa podobne ako tie interiérové, ich výhodou je, že sa na ne toľko nepráši a nezaberajú miesto pred oknom.

Materiál

Čo sa týka materiálov, do úvahy prichádza hliník, látka aj drevo. Hliníkové žalúzie pozná asi každý, látkové sú tiež častou voľbou, avšak skôr do kancelárií, veľkých okien a na balkóny. S drevenými žalúziami sa síce tak často nestretneme, aj vďaka ich vyššej cene, ale sú luxusnou voľbou a vyhovejú tým, ktorí chcú niečo extra.

 Filehandler.jpg

reklama:
Páčil sa Vám článok?