Vyberajte matrac podľa hustoty peny

9. júna 2016
Vyberajte matrac podľa hustoty peny

Výber matraca by ste teda rozhodne nemali podceňovať. Podľa čoho sa ale pri kúpe orientovať?

Pri výbere nového matraca berte do úvahy prípadné alergické reakcie, ktoré ste na sebe a členoch vašej rodiny v priebehu času vypozorovali. A nezabudnite o nich informovať predajcu matracov, aby ste sa vyhli materiálom ako je vlna, latex a pod. Vyberajte matrace so snímateľným – prateľným poťahom najlepšie deliteľným na dve polovice. Tieto poťahy sa lepšie perú a sušia. A v neposlednom rade sa pri kúpe matraca zamerajte na typ a používané materiály.

Girl on stack.jpg

Materiály

V súčasnej dobe  sa najčastejšie stretnete s matracmi z PUR (polyuretánových) pien. Sú najpoužívanejšie materiály a medzi  najväčšie výhody patrí vysoká elasticita, výborná priedušnosť a ľahké tvarovanie. Vďaka týmto vlastnostiam vytvoríte kombináciu rôznych typov pien (viscoelastickej, studenej HR, pojenej) ideálnu plochu na ležanie.

Kvalitu matraca z PUR pien určuje hustota pien. Hustotu čiže kvalitu peny zistíte zo štvormiestneho čísla označujúceho penu. Sú to prvé dve číslice, ktoré udávajú hustotu v kg / m3. Napríklad označenie HR4037 udáva, že táto pena má hustotu 40kg / m 3 . Všeobecne platí, že najlepšie je hľadať pohodlný matrac s čo najvyššou hustotou pien. Ideálna je  pena 55kg / m3 s nižším odporom proti stlačeniu. Táto pena je potom veľmi pohodlná a tvarovo stála dlhé roky.

Mattress logo.jpg

Vybrať si môžete výšku matraca: 18, 22 alebo 25 cm. A nosnosť až 140 kg. Pri výbere matraca si ale určite nezabudnite vyskúšať, ako sa na ňom leží.

 

Jednotlivé typy pur peny pre vašu lepšiu orientáciu

Viskoelastická- lenivá pur pena 

Pena s vysokou hustotou 45-50kg / m 3 reagujúca na telesnú teplotu znížením svojej tuhosti. Vďaka tejto reakcii sa pena lepšie prispôsobuje užívateľovi a znižuje tlak na pokožku. Bežná viskoelastická pena je málo priedušná čo spôsobuje, že matrac na tejto strane viac hreje. Teraz sú v ponuke nové typy pien, ktoré sú veľmi priedušné. Sú to napríklad peny BREEZE, ktorých priedušnosť je až 6x vyššia ako u bežnej viskoelastickej peny.

Studená pur pena hr 

HR (highresilience) pena je vyrábaná pri nižších teplotách. Tieto peny sú veľmi elastické a vďaka veľkým a otvoreným pórom tiež veľmi priedušné. 

Pojená pur pena 

Lisovaná doska z penovej drte. Táto doska sa vyznačuje vysokou tuhosťou a používa sa predovšetkým pre spevnenie matracového jadra.

Matrace klasik www.matrace obchod.cz_.jpg

Bio pena

HR studená pena, u ktorej sa pri výrobe nahrádza časť ropných produktov výťažkami z rastlinných olejov. Znižuje sa tým závislosť na ropných produktoch. Niektoré nové typy bio pien obsahujú výťažky esenciálnych olejov.

Antibakteriální pena

Polyuretánová pena, do ktorej sa pri výrobe aplikuje antibakteriálna prísada od švajčiarskeho výrobcu Sanitized® alebo ióny striebra. Táto pena aktívne pôsobí proti plesniam, roztočom a baktériám. Pena sa odporúča pre alergikov. A tiež eliminuje zápachy tohto pôvodu. 

Páčil sa Vám článok?
reklama: