Vyberáme chladničky na víno

Chladnička na víno
zdroj: gettyimages.com

Vinotéka je špeciálnym druhom chladničky, zariadenia na dlhodobé uskladnenie vína pri zachovaní ideálnych teplotných podmienok. Vinotéka svojím prostredím dokonca pomáha k dozrievaniu niektorých špecifických vín. Dnes už sa nemusíte obmedzovať tým, že všetky druhy bieleho a ružového vína dávame do klasickej chladničky a fľaše toho červeného do komory. Teraz sa môžete lahodnému vínnemu moku oddávať pri jeho adekvátnej teplote. A treba podotknúť, že tá je pre každé víno trochu odlišná. Každý milovník dobrého vína by mal vlastniť kvalitnú vinotéku zodpovedajúcu jeho potrebám. Ak si chcete taký elektrospotrebič zaobstarať aj do svojej domácnosti, určite vám pri rozhodovaní pomôže niekoľko základných informácií.

Vo víne je pravda

Druh vína, ktorý kupujete, priamo súvisí s typom skladovacej jednotky, do ktorej by ste mali investovať. Ak je väčšina vašich vín pod hranicou 20 eur, víno spadá niekde do kategórie „malo by byť konzumované kým je mladé“. Koniec koncov, viac ako 80% svetovej produkcie vína je určená na konzumáciu krátko po fľaškovaní. V tomto prípade bude chladnička na víno slúžiť vašim potrebám dokonale, pretože ponúka ideálne podmienky na ochranu vášho vína a udržiava chuť vína bezchybnú, poskytuje stabilné teploty a dokonalé prostredie pre skladovanie pred podávaním. Tu je niekoľko top faktorov, ktoré by ste pred výberom mali zvážiť:

...
  • rozmer a objem
  • cena
  • hlučnosť
  • rozsah teploty
  • dvojzónová alebo jednozónová

Bez ohľadu na to, aký druh chladničky na víno si vyberiete, presťahovanie vína z vašej bežnej chladničky do správnej klímy zvýši celkový zážitok z ochutnávky. Už nikdy sa nebudete pozerať na fľašku Chardonnay rovnakým spôsobom.

Umiestnenie a vzhľad Ak nemáte absolútne žiadne predstavy o podobe svojej budúcej domácej vinotéky, mali by ste sa odraziť od toho najzákladnejšieho. A tým je samozrejme umiestnenie a dizajnové prevedenie tohto moderného výrobku. V závislosti na tom, kam budete vinotéku situovať, vyberiete zodpovedajúci vzhľad. Z hľadiska umiestnenia sa vám ponúkajú dve kategórie produktov:

  • Vstavané vinotéky
  • Voľne stojace vinotéky

Vstavané vinotéky Ich prevedenie nie je potrebné komukoľvek zdĺhavo predstavovať. Pojem „vstavané” je pomerne jasne hovoriaci sám za seba. U vstavaného spotrebiča hrá z dizajnového hľadiska úlohu iba predná časť. Zvyšok je zakomponovaný v interiéri. Vstavané vinotéky sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou hlavne moderných bytov, kde zapadnú medzi ostatné spotrebiče. To pôsobí veľmi elegantne a na prvý pohľad nemusí byť dokonca vôbec zrejmé, že daný priestor okupuje práve vinotéka. U vstavaných variantov sa, okrem nerezových čelných panelov, využívajú tiež modely s čiernym sklom, pripomínajúce vstavané rúry. Niekedy môžu naopak korešpondovať s umývačkou riadu.

Voľne stojace vinotéky Ak sa rozhodnete vinotéku umiestniť mimo kuchynských priestorov, mali by ste rozhodne siahnuť po voľne stojacom modeli. Z pohľadu dizajnu je k takémuto výrobku potrebné pristupovať minimálne z troch strán. Niekto dáva prednosť elegantnému sklu, čiernemu plastu, nerezu či inak zafarbenému kovu. Výnimkou nie je ani prvotriedna imitácia dreva. Na svoje si v tomto smere príde dozaista každý. Voľne stojace vinotéky sú zvyčajne presklené. Pri ich situovaní by ste mali myslieť nie len na zdroj elektrickej energie, ale aj na dostatočný priestor navôkol. Vinotéka potom vynikne omnoho viac. Z hľadiska funkčnosti potrebujete nejaké miesto v zadnej časti, a to predovšetkým kvôli chladeniu. Ideálnymi lokalitami sú rohy obývacích izieb, chodby, jedálne a podobne.

Kapacita a počet políc Skôr než pristúpime k technickejším parametrom vinoték, zostaneme ešte v o niečo všeobecnejšej rovine. S umiestnením vinotéky do istej miery súvisí aj jej celková veľkosť. A práve tú treba odvíjať od požadovanej kapacity fliaš. Toto rozhodnutie je rýdzo na vás samotných. Každý holduje vínu v odlišnom meradle. Kapacita vinotéky je udávaná v kusoch. Občas môžete na tento údaj naraziť v litroch. Na trhu sú dostupné vínotéky v širokom rozsahu od 4 fliaš až po viac ako 180 fliaš. Niekto sa uspokojí s menším modelom do vstavanej kuchyne na 8 fliaš, iný si vyberie vinotéku s veľkosťou voľne stojacej chladničky s kapacitou presahujúcou 150 fliaš.

Pozrite si chladničky na víno v týchto e-shopoch:

Počet políc Počet fliaš je priamo úmerný počtu políc. U väčšiny produktov ide o vyberateľné príslušenstvo. V závislosti od šírky vinotéky sa na policu zmestí jedna ale aj viac ako päť fliaš. Odlišná je nie len šírka políc, ale aj ich počet na výšku. Najčastejšie narazíte na vinotéky s 3 – 13 policami. V prípade políc vás bude zaujímať ešte jeden parameter, a tým je materiál, z ktorého boli vyrobené.

  • Chrómované police – majú typicky prehnutý tvar, ktorý dokonale pojme fľašu vína. Sú finančne prístupnejším riešením
  • Drevené police – elegantnejšia verzia s jednou veľmi prínosnou vlastnosťou. Drevo udržuje ideálnu vlhkosť. Veľmi často sa používa teak, buk, čerešňa a dub

Počet zón Teraz sa od kapacity vinotéky pozvoľna presunieme k ďalšiemu dôležitému parametru. Prvé, na čo sa vás predajca vinoték opýta bude či chcete jednozónovú alebo dvojzónovú vinotéku. Odpoveďou na túto otázku sa stanú nasledujúce riadky.

  • Jednozónové vinotéky – umožňujú nastavenie len jedinej teploty, takže slúžia primárne pre uskladnenie jedného druhu vína
  • Dvojzónové vinotéky – sú schopné docieliť odlišných teplôt v jednotlivých zónach. Vďaka tomu môžete v jednej vinotéke skladovať dva odlišné druhy vín

Kapitolou samou o sebe sú viaczónové vinotéky, ktoré disponujú viac, ako dvomi zónami. Poprípade sú na predaj aj vinotéky bez oddelených zón. Tie fungujú tak, že sa teplota vo vnútri vinotéky znižuje odhora smerom nadol. To umožňuje uloženie najprv červeného vína, bieleho vína a v spodnej časti napríklad šumivého vína. Z pohľadu cenových nákladov sú najdostupnejšie jednozónové vinotéky, potom nasledujú dvojzónové a nakoniec viaczónové.

Pozrite si aj tieto vinotéky:

Spôsob chladenia Pri nákupe novej vinotéky by ste sa nemali zaujímať len o počet zón, ale aj o spôsob, akým dochádza k ochladzovaniu vína. Tento parameter sa totiž premieta do obstarávacej ceny vinotéky, jej prevádzkových nákladov a vôbec samotného fungovania. V súčasných produktových ponukách môžete voliť medzi dvomi variantmi.

  • Chladenie pomocou termoelektrického článku
  • Chladenie pomocou kompresora

Chladenie pomocou termoelektrického článku Termoelektrický článok je cenovo dostupnejším sortimentom. Z jeho nesporných výhod možno spomenúť určite ekologickú prevádzku. Ďalej oceníte nižšiu hlučnosť pre umiestnenie v interiéri, kde sa často vyskytujete. Vibrácie sú tu tiež takmer nulové. Naopak sa pripravte na nižší výkon. Ten je zároveň spätý s trochu vyššou spotrebou elektrickej energie.

Chladenie pomocou kompresora Táto verzia chladenia je bezpochyby nákladnejšia. To je však v kombinácii s vyššou hlučnosťou asi jediný zápor, na ktorý môžete naraziť. V prospech kompresorovej technológie hovorí podstatne vyšší chladiaci výkon a zároveň nižšia spotreba elektrickej energie. Pri dlhodobejšej prevádzke tak kompresor veľmi skoro doženie termoelektrický článok.

Spotreba elektrickej energie Ako asi správne tušíte, vinotéka je domácim spotrebičom s celodennou prevádzkou. Fungovanie 24 hodín denne zaručuje, že vami skladované víno bude mať stále skvelú teplotu. Aj preto by ste mali pri voľbe vinotéky prihliadať k prevádzkovým nákladom, respektíve ku spotrebe elektrickej energie. Tá je často spájaná s energetickými triedami udávanými pod veľkými písmenami A až G. Ide o medzinárodné značenie, pričom najnižšiu spotrebu majú výrobky A a B. Naraziť môžete na ešte úspornejšie varianty A + alebo A ++. Oveľa presnejším meradlom je pre vás uvedenie konkrétnej spotreby. Tá sa môže pohybovať od 0,3 kWh do viac ako 1,1 kWh za 24 hodín.

Klimatická trieda Vyššie uvedený údaj býva veľmi často ovplyvňovaný tiež teplotou okolia v interiéri. Čím teplejšie prostredie, tým vyššia nutnosť chladenia a vyššia spotreba. Teplota vo vašom interiéri je prezentovaná podľa klimatických tried. Naraziť môžete na štyri teplotné rozsahy:

  • Klimatická trieda SN je od +10 ° C do +32 ° C
  • Klimatická trieda N je od +16 ° C do +32 ° C
  • Klimatická trieda ST je od +18 ° C do +38 ° C
  • Klimatická trieda T je od +18 ° C do + 43 ° C

Výnimkou nie je ani zaradenie do viacerých klimatických tried naraz.

Hlučnosť Vzhľadom k tomu, že vinotéky bývajú okrasou bytových priestorov, je potrebné, okrem všetkých vyššie prezentovaných parametrov, klásť dôraz tiež na hlučnosť. Tá by nemala byť v žiadnom prípade obťažujúca. Menej hlučné sú samozrejme vinotéky s termoelektrickým článkom. Kompresorové vinotéky sú zasa hlučnejšie. Najčastejšie si môžete vyberať produkty s hlučnosťou 25 – 50 dB. Čím menej decibelov, tým lepšie pre vaše uši a váš pokoj. Pre lepšiu predstavu vám uvedieme hlasitosť niekoľkých okolitých zvukov.

  • 20 dB = šepot
  • 30 dB = tiché obydlia alebo záhrada
  • 40 dB = tichá kancelária
  • 50 dB = normálny hovor
  • 60 dB = pomerne hlasný hovor

Funkcie Vinotéka samozrejme nemusí byť len obyčajným chladiacim priestorom s jedným ovládacím prvkom a otvárateľnými dvierkami. Mnoho novodobých produktov disponuje aj množstvom praktických doplnkov a príslušenstva. Takéto vinotéky prinášajú vyšší užívateľský komfort. Bližšiu inšpiráciu nájdete prostredníctvom nižšie uvedených bodov.

  • LED displej – zvyčajne je viditeľný aj pri zatvorenej vinotéke. Zobrazuje aktuálne nastavenú teplotu, vlhkosť a ďalšie dôležité informácie
  • LED osvetlenie – pôsobivé osvetlenie interiéru. To môže byť zapnuté aj pri zatvorenej vinotéke. Potom toto zariadenie pôsobí skutočne originálnym dizajnovým dojmom
  • TouchLight – stačí sa zľahka dotknúť otváracieho držadla a okamžite dôjde k rozsvieteniu vnútorných priestorov vinotéky
  • UV filter– je súčasťou presklených dverí. Zabraňuje prienikom slnečných lúčov do vinotéky a tým chráni niektoré druhy vín pred znehodnotením
  • Zámok – isté modely možno fyzicky uzamknúť, aby ste zabránili otváraniu dverí nepovolaným osobám alebo deťom
  • AirFreshFilter – prvok neutralizujúci nežiaduce pachy vo vinotéke a zaisťujúci stále čerstvý vzduch
  • Superchladenie – funkcia, ktorá dokáže na krátky čas rýchlo a výrazne znížiť teplotu vo vinotéke. Tým dôjde k bleskovému ochladeniu vína na požadovanú úroveň
  • Elektronická regulácia teploty – digitálny ukazovateľ a ovládací prvok slúžiaci k zmene teploty
  • Uhlíkový filter– aktívny filter zlepšujúci prívod čerstvého vzduchu do vinotéky
  • Priestor na karafu – špeciálna priehradka umožňuje vložiť do vinotéky karafu s naliatym vínom.
  • Antibakteriálna ochrana – stará sa o likvidáciu a ochranu pred nežiaducimi baktériami vo vinotéke. Veľmi často označovaná aj ako antiBacteria.

Optimálna teplota pre vína Nakoniec by sa vám mohla hodiť praktická rada súvisiaca s efektívnym využívaním vinotéky. Aby ste boli vôbec schopní vkladať fľaše vína do príslušných priehradiek a zón vo vnútri spotrebiča, prinášame vám malú pomôcku týkajúcu sa optimálnej teploty vína.

  • Červené vína majú ideálnu teplotu 15 – 18 ° C
  • Biele a ružové vína majú ideálnu teplotu 7 – 12 ° C
  • Perlivé vína majú ideálnu teplotu 8 – 10 ° C
  • Šumivé vína majú ideálnu teplotu 5 – 7 ° C

Dôraz by sa mal klásť aj na vlhkosť, pohybujúcu sa okolo hodnoty 75%. Vína skladujte na ležato, aby bol korok neustále v kontakte s vínom a stále vlhký. Tým zabránite jeho zosychaniu a následným oxidačným procesom.

Cena Ako určite aj očakávate, väčšie chladničky, ktoré pojmú viac fliaš, vás budú stáť viac ako menšie modely. Cena je vyššia aj u vinoték s pokročilejšími technológiami, ako napríklad s dvojzónovým chladením, čo je však funkcia, za ktorú možno stojí za to si priplatiť. Menšie voľne stojace modely sú zvyčajne dostupné medzi 100 – 300 eur, pri vstavaných modeloch treba pridať pár stoviek navyše + inštalačné náklady. Väčšie modely s pokročilými funkciami stoja + – 1000 eur. Mali by ste mať na pamäti aj súvisiace náklady, ako je doprava a spotreba energie. Chladničky na víno sú ťažké, takže môžete skončiť s vysokými nákladmi za doručenie, preto hľadajte dodávateľa, ktorý ponúka bezplatnú dopravu. Najlepšou voľbou je z dlhodobého hľadiska úspory nákladov na energiu termoelektrický model.

Výhody chladničiek na víno Najzrejmejším prínosom chladničky na víno je to, že udržuje vaše víno v ideálnej teplote a je vždy pripravené na ochutnávku alebo podávanie. Nikdy nemusíte myslieť na to, aby ste nezabudli vložiť víno do chladničky alebo sa rýchlo pokúsili o chladenie fľaše v mrazničke, čo má za následok, že fľaša je príliš studená. Okrem správnej teploty podávania je tu však aj niekoľko ďalších výhod, ktoré vlastná vinotéka ponúka:

  • poskytuje dodatočný úložný priestor – je to skvele organizované miesto na úschovu všetkých fliaš, ktoré tak nezapĺňajú vašu kuchyňu ani nezaberajú priestor vo vašej chladničke
  • uľahčí využívanie výhodných ponúk – nájdete množstvo vinoték alebo obchodov, ktoré ponúkajú nákup vína vo väčších množstvách za mimoriadne výhodné ceny. Pre tých, ktorí majú radi víno, nákup fliaš na tucty môže znamenať v dlhodobom horizonte veľké úspory
  • môže pootvoriť dvere k nákupu ozaj kvalitného vína – niekedy si necháte ujsť príležitosť kúpiť skvelú fľašu vína, pretože vám chýba priestor alebo sa nechcete obávať o to, že sa jeho kvalita zhorší v klíme vašej domácnosti. Kúpa chladničky na víno je jedným z prvých krokov, ako sa stať zberateľom kvalitných vín
  • kvalita vína zostane zachovaná na dlhú dobu – víno môže byť citlivé na zmeny teploty. Ak žijete v domácnosti, ktorá je prekúrená alebo naopak studená, víno je obzvlášť vystavené riziku, že stratí svoju chuť. Dokonca aj vtedy, ak žijete v domácnosti, ktorú udržujete v komfortnej teplote, chladnička na víno uchová víno čerstvé a dobre udržiavané po dlhú dobu
  • nie je len na víno – z chladničky na víno profitujú aj vaše oleje a octy, alebo je užitočná na uskladnenie iných nápojov, ktoré neviete uložiť do bežnej chladničky.

Víno musí mať správnu teplotu Podávanie vína pri správnej teplote môže výrazne zlepšiť jeho chuť. Chladnička na víno vám umožní udržať vaše vína na správnej teplote, aby ste ich mohli odobrať z poličky a okamžite servírovať. Existujú skutočne veľmi dobré dôvody, prečo sa vína podávajú pri rôznych teplotách. Kontrast v chemickom zložení červených aj bielych vín určuje ich charakteristické črty, ktoré my potom vnímame. Teplota má vplyv na rozmanité zlúčeniny v červených aj bielych vínach, preto je dôležité, aby ste ich podávali správne.

Optimálna teplota bieleho vína Biele vína sa najlepšie podávajú pri teplote medzi 7-11 ° C, v závislosti od odrody (alebo odrôd), z ktorej bolo víno vyrobené. Nižšia teplota pomáha zvýrazniť kyslosť, zvyšuje sviežosť a krehkosť spojenú s naozaj dobrým bielym vínom. Biele vína majú tiež väčšie objemy organických zlúčenín, ako sú aldehydy a terpény, ktoré pri nižších teplotách môžu naplniť hlavu pohára ovocnými arómami, ktoré zvyšujú váš zážitok z ochutnávky. Ak je teplota príliš nízka, chute sa utlmia. Príliš veľké teplo a čerstvosť je preč. Biele vína – odporúčané teploty servírovania

  • 7ºC: sauvignon blanc, pinot grigio
  • 8ºC-9ºC: chardonnay, rizling
  • 9ºC-10ºC: sauternes, semillon
  • 11ºC: viognier

Optimálna teplota červeného vína Červené vína majú vyššie úrovne trieslovín a polyfenolov, ktoré sa lepšie ochutnávajú pri mierne vyšších teplotách. Pri chladnejších teplotách arómy tak dobre nenaplnia hlavu pohára a taníny a polyfenoly začnú chutiť príkro. Budete cítiť tiež príliš veľa kyslosti, ak je víno studené. Na druhej strane, ak servírujete červené víno príliš teplé, alkohol vo víne začne dominovať a premôže jemné ovocné vône vína. Na rozdiel od všeobecného názoru a praxe, izbová teplota je zvyčajne príliš vysoká na servírovanie červeného vína. Je skutočne lepšie podávať ho trocha chladnejšie, pretože ako sa bude v pohári zohrievať začne uvoľňovať tie excelentné arómy. Červené vína – odporúčané teploty servírovania

  • 12ºC-14ºC: beaujolais, merlot
  • 14ºC-16ºC: burgundies, pinot noir, chianti, rioja, zinfandel, malbec
  • 17ºC-19ºC: bordeaux, cabernet sauvignon, shiraz

Ak milujete víno, chladnička na víno môže byť investíciou, ktorá stojí za to a aj preto, že víno si zaslúži byť servírované tak, aby mu bolo umožnené naplno rozvinúť jeho chute a arómy.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: