Ako si vybrať klimatizáciu do domu a bytu?

24. mája 2016
Ako si vybrať klimatizáciu do domu a bytu?

Cez hrubý filter, ktorý je vlhčený vodou, prechádza vzduch z miestnosti. Voda na filtri sa odparí a tým sa odoberie z prechádzajúceho vzduchu teplo. Až do tejto doby je všetko v poriadku. Oproti klimatizácii je však odparená voda spolu s ochladeným vzduchom vyfukovaná do miestnosti , kde veľmi rýchlo – v priebehu niekoľkých desiatok minút – narastá relatívna vzdušná vlhkosť. Akonáhle vlhkosť vzduchu v miestnosti dosiahne maximum, zariadenie prestane fungovať, pretože ďalšie voda už sa z filtra nemôže odparovať. O komfortným chladenie nemožno hovoriť , skôr sa hodí prirovnanie “vlhko ako v pralese”. Vlhký a ťažký vzduch pritom spôsobuje zdravotné problémy napríklad ľuďom s kardiovaskulárnymi problémami alebo angínou pectoris.

Pokiaľ nenájdete v  parametroch klimatizácie údaje o chladive, ešte pre istotu skontrolujte chladiaci výkon , potom už máte istotu, či ide o ” skutočnú klimatizáciu “. Aký údaj v kolónke chladiaci výkon hľadať? Pre chladenie je vhodné také zariadenie, ktorého chladiaci výkon prekročí hranicu 1 kW (napr. Výkon 65 W chladiť nemôže). Pre bežnú miestnosť sa uvádza ako optimálny chladiaci výkon 2,5 až 3,5 kW .

Vyhnite sa klimatizáciám s nadmerným hlukom

Pre kompaktné mobilné klimatizácie je typické, že vydávajú nepríjemné zvuky. S hlukom treba rátať aj u delených mobilných klimatizácií , o ktorých sa v tomto ohľade dozviete veľa skreslených dát. Napríklad predajcovia porovnávajú hluk mobilnej klimatizácie s hlukom ulice , čo je veľmi zavádzajúce porovnanie. Čo teda naše ucho vníma ako znesiteľný zvuk a čo už je definujeme ako hluk? S mobilnými klimatizáciami môžeme porovnať tzv. splity , ktoré im priamo konkurujú.

Finančne najnáročnejšie modely delených mobilných klimatizácií,  sa dostanú minimálne na 35 dB (rozdiel jedného decibelu ľudské ucho prakticky nerozozná, v určitých intervaloch hluku však môže ísť o vnem dvojnásobný). U kompaktných mobilných klimatizácií často údaje o hlučnosti chýbajú . Keď už sa predajcovia rozhodnú tento údaj zverejniť, hodnota sa pohybuje okolo 50 dB, teda podobne ako napríklad u umývačiek riadu. Kto by chcel ale v spálni počúvať umývačku riadu?

Post_invertornyj konditsioner.jpg

Filter klimatizácie zvyšuje cenu a hluk

Prakticky každá klimatizácia vzduch filtruje , minimálne cez prachový filter. Filtrovať sa ďalej dajú: pachy, dym, baktérie, vírusy, plesne a iné. Klimatizácie s tou najúčinnejšou filtráciou sú vhodné pre citlivejšieho jedinca, ako je napríklad alergik . Každý filter obmedzuje prietok vzduchu a skutočná čistota je vykúpená vyššou hlučnosťou klimatizácie a  menšou účinnosťou chladenia . Klimatizácie s účinnou filtráciou sa pohybujú vo vyššej cenovej hladine. Filtre avizujú aj lacnejšie klimatizácie, ale tie čistia vzduch skôr symbolicky .

Post_split.jpg

Najpodstatnejšie je vedieť, či filtrom prechádza všetok objem vzduchu . Vplyv filtra na 99% objemu vzduchu v miestnosti je niečo iné ako 99% účinnosť filtra samotného. Filter môže byť veľmi účinný, ale zároveň môže ovplyvňovať veľmi malé percento vzduchu v miestnosti . O veľkosti filtra v pomere k otvorom, ktorými klimatizovaný vzduch prechádza, sa z katalógov nedozviete väčšinou nič.

Skúste nahliadnuť do vnútra zariadenia a porovnať veľkosť prachového filtra s ostatnými filtrami (napr. uhlíkový, dezodoračný, plazmový, bioaktívny ..). Prachový filter zaisťuje okrem komfortu pre užívateľov aj bezproblémový chod zariadenia samotného, a tak máva maximálne rozmery a prechádza cez neho všetok vzduch, ktorý klimatizácia nasáva.

Páčil sa Vám článok?
reklama: