Ako vybrať nové garážové brány ?

11. júla 2016
Ako vybrať nové garážové brány ?

Možno máte u garáže ešte staré jednokrídlové či dvojkrídlové dvere a uvažujete o zmene. Dnes sa predávajú brány či dvere, ktoré ľudovo povedané padnú do akejkoľvek garáže. Potom netreba riešiť stavebné úpravy, len začistenie stavebného otvoru. A ak sa vo vašom prípade bez stavebných úprav nezaobídete, konkrétne riešenia ušité vám na mieru navrhne firma, ktorá ich bude montovať.

Bi fold garage.jpg

Aké si vybrať?

Aby ste sa medzi jednotlivými typmi moderných garážových brán lepšie zorientovali, ponúkame vám základný prehľad.

Style 188 w matching garage.jpg

  • Brány majú dve krídla, ktoré sa otvárajú smerom von. Výplň tvorí buď oceľový plech, alebo lamely z pozinku s polyuretánovou penou.
  • Krídlo brány sa vyklápa pod strop do priestoru garáže, a treba počítať s určitým voľným priestorom pred garážou. V základnom prevedení je výplň brány z pozinku, na výber je aj v rôznych farbách, ale možno si objednať aj inú výplň, napríklad drevené palubovky.
  • Patrí medzi najobľúbenejšie. Tvoria ich lamely z pozinku vyplnené polyuretánovou penou alebo drevené lamely. Jednotlivé panely krídla brány spájajú pánty. Brány sa odsúvajú buď pod strop garáže, alebo do boku garáže, prípadne po jej stene.
  • Skladajú sa z oceľových lamiel vyplnených polyuretánovou penou, ktoré sa rolujú do boxu na hriadeľ umiestnenú nad prekladom. Montujú sa vnútri garáže takzvane “za otvor”, priamo do stavebného otvoru alebo “pred otvor”. Pre lamely všeobecne platí, že je možné dodávať v rôznych odtieňoch, alebo sa z vonkajšej strany zaobstarávajú plastovou fóliou, imitujúci napríklad dekor dreva.

Sezam, otvor sa!

Väčšinu brán možno otvárať nielen ručne, teda kľukou, ale aj pohonom. Dochádza tak k automatickému mechanickému zabezpečenie brán vo vodiacej koľajnici, ktorá je funkčná aj pri výpadku prúdu. Preto je pri ovládaní pohonom nutné vyriešiť núdzové odblokovanie, aby ste mohli vráta bránu manuálne otvoriť a zatvoriť – spôsobov je niekoľko. Pohon s vodiacou koľajnicou sa umiestňuje napríklad nad bránu nad preklad, na strop garáže alebo na stene garáže. A ak je garáž vybavená zásuvkou na elektrinu, nie je potrebné dodatočne riešiť prívod elektrickej energie.

Garage_door_opener.jpg

Životnosť pohonu závisí od počtu otvárania a zatvárania brány, akonáhle doslúži (čo však je otázka aj niekoľkých desaťročí), dá sa ľahko vymeniť. A čo ho uvedie do prevádzky? Diaľkový ovládač, ale brána sa môža otvárať aj pomocou kódovacej klávesnice, čítačkou odtlačkov prstov, kľúčovým spínačom, šikovným telefónom cez internet a podobne.

Aby bola bezpečná

Od brány očakávate nielen bezchybnú funkčnosť, ale aj bezpečný chod. Každý typ brány môže byť opatrený určitými ochrannými prvkami. Dôležité je zabezpečenie proti pádu krídla brány, napríklad keby praskla pružina. U niektorých modelov sa to rieši takzvanou pružinou v pružine – pri prasknutí jednej pružiny istí ďalšia pružina. U iných typov pružín sa používa protipádová poistka, kedy dôjde k zaisteniu na ozubenom kolese a zamedzenie možnosťou otáčania hriadeľa. Samozrejme všetky lamely sa konštruujú tak, aby sa pri zatváraní brány nezasekli prsty medzi jednotlivé lamely.

Standard garage door sizes.jpg

Ak je brána ovládaná pohonom, potom každý pohon sa pri kontakte s akoukoľvek prekážkou okamžite zastaví. Toto štandardné vybavenie môže byť v niektorých prípadoch, ak to situácia vyžaduje, doplnené rôznymi typmi infračervených závor, kedy sa brána zastaví už pri prerušení lúča ešte predtým, ako dôjde ku kontaktu s prekážkou. Kontaktom sa myslí pozvoľné pôsobenie pohonu silou 3 až 5 kilogramov a rýchlosťou 22 centimetrov za sekundu, nehrozí teda žiadne poškodenie či úraz

Tumblr_o3ie9p4zjl1v8woyso1_500.png

Páčil sa Vám článok?
reklama: