Ako vybrať tú správnu kosačku?

4. apríla 2017
Ako vybrať tú správnu kosačku?

Záhradná technika je stále dokonalejšia.

Manipulácia je ľahšia a obsluha menej fyzicky náročná.

Elektrická kosačka

Nevýhodou týchto prístrojov je, že za sebou musíte ťahať elektrický kábel, ktorý má obmedzenú dĺžku, takže sa hodí na menšiu záhradu (do 650 m²). Výhodou je ,že nie sú príliš hlučné, sú relatívne ľahké a nevyžadujú skoro žiadnu údržbu.

K obvyklému vybaveniu patrí motorová brzda pre zastavenie nožov do 3 sekúnd a skladacie držadlo, ktoré možno nastavovať podľa výšky obsluhujúcej osoby. Sú vhodné predovšetkým pre ženy a seniorov, pretože majú malú hmotnosť a vďaka ložiskám je manipulácia s nimi ľahká. Obľúbené sú aj vďaka pojazdu, ktoré činí sekanie menej namáhavým.

Benzínová pre väčšie záhrady

Plocha trávnika od 650 m² do 1000 m². Hlavnou výhodou je, že za sebou nemusíte ťahať elektrický kábel. Ľahko si tiež poradí s vyššou hustou trávou a je pri kosení odolnejšia a stabilnejšia. Bohužiaľ vyžaduje starostlivejšie údržbu: doplňovanie pohonných hmôt, čistenie palivových filtrov a servis, pravidelnú posezónnu údržbu.

Ak nechcete zápasiť so štartovaním motora, môžete využiť variantu s Elektroštartérom, ktorú naštartujete jednoduchým pootočením kľúča.

Môžete voliť kosačky s pojazdom alebo bez pojazdu. S pojazdom môžete tlačiť aj jedným prstom a hodí sa do náročnejšieho terénu. Ak máte rovinatý pozemok, postačí bez pojazdu. Tie sú ľahšie a tiež jednoduchšie na údržbu a lacnejšie.

Väčšina kosačiek ponúka zber do koša. Medzi drahšími typmi môžete voliť aj kombináciu bočného či zadného vyhadzovania, prípadne mulčovanie, čo sa hodí, ak môžete kosiť často a nelipnete na dokonalom trávniku.

Akumulátorová ako kompromis

Jedná sa o čoraz bežnejší typ kosačky, ktorá je poháňaná elektrickým akumulátorom, takže sa môžete pustiť do sekania menších záhrad bez elektrického kábla. Proti elektrickým kosačkám je ale drahšia. Musíte ju tiež pred každým použitím znovu nabíjať.

Výhodou akumulátorového náradia je fakt, že je vždy možné kúpiť jedinú batériu a nabíjačku a tú použiť aj u ďalších pomocníkov na záhrade. Napríklad do vyfukovača, plotostrihu, vyžínačov či píly. To je dôležité, pretože akumulátor s nabíjačkou stojí takmer toľko, čo samotná kosačka.

Nevýhodou môže byť nižší výkon, takže stroj môže mať ťažkosti s vyššou alebo mokrou trávou. Pre bežnú údržbu o rodinný domček, kde sa pravidelne kosí a nie je príliš veľký pozemok postačí.

Robotické kosačky

Reč je o robotických kosačkách, ktoré si počínajú na vašej záhrade úplne samostatne. Samy sa dokážu schovať pred dažďom, samy opäť vyjdú, keď prestane pršať, samy sa nabijú a vedia sa vyhnúť situáciám, ktoré by mohli vyvolať kolíziu alebo poškodenie. Vzhľadom k tomu, že pracujú nonstop, je trávnik trvalo svieži.
Najlepším riešením sú typy s lítiovými batériami, ktoré umožňujú prácu až 3 hod., Pričom doba nabíjania môže byť len 1,5 hod. Pri ostatných akumulátorov je doba kosenia podstatne kratšia a nabíjanie naopak dlhšie. S batériou súvisí aj žacie ústrojenstvo. Lítiové akumulátory udržia tak vysoké otáčky, že môžu byť na kosenie použité i štandardné nože z ocele, ktoré majú dlhú životnosť a netreba ich každú sezónu meniť.

Bn nn210_mowweb_j_20160412151533

Páčil sa Vám článok?
reklama: