Vyrobte si vlastné pergoly a oblúky do záhrady

20. marca 2013
Vyrobte si vlastné pergoly a oblúky do záhrady

Ak premýšľate nad týmito exteriérovými dekoráciami majte na pamäti nasledujúce zásady.

Vertikálne prvky sú dôležitými prvkami všetkých záhrad, špeciálne ak v nich chýbajú väčšie stromy. To je presne to miesto, kde si prídu oblúky či pergoly na svoje. Ponúkajú potrebnú výšku, šírku, či celkový tvar, ktorý môžete zmäkčiť pomocou rýchlo rastúcich popínavých rastlín. Určite si však takýto prvok veľmi detailne naplánujte. Uvedomte si na čo pergolu či oblúk potrebujete.

Chcete aby vítali hostí pri vstupe? Majú vytvoriť miesto s príjemným tieňom, kde si radi posedíte? Potrebujete zakryť nepekné miesto vo vlastnej záhrade či výhľad na susedov dom?

Drevené pergoly alebo panely spájané z roštov, poskytujú v každej záhrade fyzickú aj vizuálnu bariéru. Oddelia vašu záhradu od zvedavých pohľadov susedov, ale taktiež môžu veľmi dobre poslúžiť aj na oddelenie zeleninovej záhrady od relaxačnej zóny. Tiež sú vynikajúcim pomocníkom pri vytváraní príjemného prostredia na mieste, kde sa stretávate s priateľmi.

Oblúky zase veľmi dobre slúžia ako vstupné privítanie pre hostí, avšak určite sa nehodia do stredu úzkych záhrad, aby ich opticky nerozdelili na dve polovice a tým ich výrazne zmenšili. V prípade úzkych záhrad umiestnite oblúk na ich okraji a chodník veďte krížom cez záhradu. Umožní to možnosť pohybu po takmer celej záhrade a zabráni tak aj priamym pohľadom krížom na druhý koniec.

Základné konštrukcie oboch záhradných stavieb majú byť hrubé a silné. Ak to je čo i len trochu možné, vyhnite sa nestabilným úzkym oblúkom, ktoré sa môžu zlomiť alebo zrútiť pod tiažou popínavých rastlín či poveternostných vplyvov.

Jednoduché drevené konštrukcie sa zvyčajne ukazujú ako tie najvhodnejšie. Hoci keď ich postavíte, vyzerajú tvrdo, keď ich však obrastú kvety a popínaví zelení horolezci, zmenia sa na nepoznanie.

NEPREHLIADNITE: Vôňa zeme na záhrade aj balkóne

Foto: Dorling Kindersley Limited

Páčil sa Vám článok?
reklama: