Výška príjmu na zvýhodnenú hypotéku sa zníži

30. decembra 2012
Výška príjmu na zvýhodnenú hypotéku sa zníži

Príjmová hranica mladého žiadateľa sa od januára zníži takmer o 12 eur.

Maximálna výška príjmu žiadateľa pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od 1. januára zníži takmer o 12 eur na 1 019,20 eur mesačne. Ku koncu decembra to bola totiž suma 1 030,90 eur. Podľa vyjadrení bánk Slováci majú o tento druh úveru záujem.

Mladí a ich prvé bývanie

V Slovenskej sporiteľni sa ku koncu novembra tohto roka počet úverov pre mladých medziročne zvýšil o 40 %, objem vzrástol takmer o 20 %. Záujem o tieto úvery počas jednotlivých štvrťrokov podľa hovorcu sporiteľne Štefana Frimmera mierne kolíše.

"Vplyv má na to aj výška hornej hranice príjmu, ktorá sa mení každý štvrťrok, teda kolíše aj počet klientov, ktorí sa na hypotekárny úver pre mladých kvalifikujú,“ povedal Frimmer. O hypotekárne úvery pre mladých sa v Slovenskej sporiteľni uchádzajú skôr páry ako jednotlivci.

Ako povedala hovorkyňa VÚB banky Alena Walterová, dotované hypotéky tvoria významnú časť z hypotekárnej produkcie VÚB. Na celkovej produkcii hypoték, vrátane bezúčelových a refinančných, mali dotované úvery 37-percentný podiel. "Ak sa však pozrieme čisto na účelové úvery na bývanie, podiel dotovaných hypoték predstavoval vo VÚB až 54 %,“ doplnila Walterová.

Vedúca oddelenia úverových produktov v OTP Banke Zdenka Dobreová uviedla, že záujem o hypotekárne úvery sa udržuje na rovnakej úrovni. Hypotekárny úver využívajú podľa nej mladí ľudia hlavne na kúpu svojho prvého bývania. "Nepredpokladáme, že sa príjmová hranica pre priznanie štátneho príspevku pre mladých výrazne zmení, zatiaľ nebola stanovená pre prvý kvartál roku 2013,“ povedala Dobreová.

Lacnejšia hypotéka

####2l#### Výška príjmovej hranice sa mení každý štvrťrok a predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Jej výšku určuje Štatistický úrad SR. Hranica sa porovnáva s priemernou hrubou mzdou žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok. Mladí ľudia do 35 rokov tak môžu získať štátom dotovanú hypotéku zníženú o 3 %. Pri manželoch, resp. partneroch, nesmie ich spoločný príjem prevýšiť dvojnásobok príjmovej hranice.

Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50 tis. eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Úrokové zvýhodnenie platí počas piatich rokov od poskytnutia hypotéky. Jeho výška sa stanovuje zákonom o štátnom rozpočte na každý kalendárny rok individuálne.

Páčil sa Vám článok?
reklama: