WC kombi je out, moderné sú vstavané WC

19. mája 2017

Aj keď vo väčšine slovenských domácností nájdeme práve stojace WC, trend jednoznačne smeruje ku vstavaným závesným systémom. Potvrdzujú to aj moderné návrhy architektov a kúpeľňových dizajnérov. Každý variant WC má svoje výhody i nevýhody.

WC kombi

WC kombi je klasický druh toalety, ktorý má niekoľko možností odvádzania vody a typ napájania – zvislé, vodorovné a šikmé. Systém na splachovanie je voľne dostupný, takže jeho prípadné opravy nie sú problémom. Pri lacnejších typoch WC kombi by ste mali počítať s pravdepodobnou nutnosťou výmeny plastového mechanizmu v nádržke cca po piatich rokoch. Stojace WC sú síce cenovo menej náročnejšie, ale vyššie nároky pocítite pri ich pravidelnejšej údržbe a množstve použitej vody na splachovanie. Prvotná lacnejšia investícia sa vám v konečnom dôsledku nemusí vyplatiť a navyše ste ukrátení aj o zaujímavý dizajn.

WC vstavané

Výhodou vstavaných WC je najmä spomínaný dizajn, pretože splachovací systém je zabudovaný a ukrytý v stene. To však môže byť zároveň nevýhodou pri prípadných poruchách, ktoré môžu, ale nemusia nastať. Medzi výhody tohto typu WC určite patrí variabilná intenzita splachovania, a teda aj úspora vody. Výhodou je nepochybne tiež nastaviteľná výška závesného WC a voľná plocha pod toaletou, ktorú môžete bez problémov udržiavať čistú. Tento variant môžete umiestniť aj do rohu miestnosti.

Pri závesnom prevedení toalety budete potrebovať ešte podomietkový modul a závesné tlačidlo. Z hľadiska stavebnej konštrukcie sa môžete rozhodnúť pre vnútrostenovú alebo predstenovú inštaláciu modulu. Jeho zabudovaním do steny získate navyše peknú jednoliatu plochu, na ktorej vynikne váš obklad. V prípade vystavania tzv. múrika za WC, napríklad pomocou sadrokartónu, môžete vhodne umiestnenou nikou zase získať úložný priestor a tiež ľahší prístup v prípade potrebných opráv. Ak sa však bavíme o dizajne, odporúčame modul zabudovať priamo do steny.

WC misa, ak ide o závesný modul, prilieha celou svojou plochou k stene, čo pri WC kombi nie je samozrejmosťou. Jej zaťaženie býva dimenzované na cca 400 kg. Myslite aj na ekonomickosť a ekologickosť, ktorú dosiahnete dvojitými splachovacími systémami. Ušetriť môžete až dvojnásobné množstvo vody na jedno spláchnutie, čo je zároveň dobrá správa aj pre vašu peňaženku. Podomietkové splachovacie nádržky bývajú vybavené splachovacím zariadením s možnosťou tlačidla Stop alebo dvojitými tlačidlami, kde je nastavené splachovanie na 3 a 6 litrov.

Hygienické nároky sa spájajú aj s estetickou stránkou, a preto aj tlačidlá vstavaných WC sú v ponuke v rôznych prevedeniach – plast, koža, drevo, sklo a pod. Ak sa rozhodnete pre vstavané WC, vaša kúpeľňa bude pôsobiť luxusnejším dojmom.

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky