Záhradná hadica – neoceniteľný pomocník

20. novembra 2019
Záhradná hadica
zdroj: gettyimages.com

Pokiaľ si často a radi vychutnávate siesty na záhrade, mali by ste poznať pár základných tipov pre jej udržiavanie. Vôňu, sviežosť a farby záhrady ovplyvňuje kvalita pôdy a jej zavlažovanie. Ako a čím, v akom množstve a kedy je najúčinnejšie dopriať vášmu kúsku raja na zemi potrebné dúšky vody vám prezradíme v našom nasledujúcom článku.

Čaro ručného polievania

Vašu záhradu by ste mali osádzať rastlinami podľa celkového okolia. Napríklad v suchých oblastiach sa neodporúča vysádzať rastliny s veľkou spotrebou vody a naopak. Čo takto zvážiť pripojenie zavlažovacieho zariadenia na nádrž s dažďovou vodou? Oproti vode z vodovodu totiž neobsahuje chlór a pri používaní nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Tento variant je nielen lacný, ale hlavne šetrný k prírode. Na skladovanie zachytenej dažďovej vody sa používajú špeciálne barely a sudy. Dažďová voda by mala byť uskladnená na chladnom mieste a nemala by byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. V ponuke výrobcov nájdete sudy na dažďovú vodu plastové s vekom aj bez veka alebo sudy s ventilom. Zavlažujte vo večerných hodinách, v noci a skoro ráno. Voda sa tak hneď nevyparí a prenikne do hĺbky. Hlavným obdobím zavlažovania je začiatok mája až polovica septembra a zavlažovať by sa malo každé tri až štyri dni. Po zavlažení by ste mali pôdu najprv preskúšať. Mala by byť nasiaknutá vodou do hĺbky cca 20 cm. A nezabudnite, že novo vysadené rastliny potrebujú viac vody. Voda, ktorá neprenikne do zeminy, ale pokropí len rastliny, sa hneď vyparí. Je teda dôležité zavlažovať čo najbližšie k pôde.

Výber hadice
Vysoko kvalitné záhradné hadice sú vyrobené z niekoľkých vrstiev. Vďaka tomu sú pevné, do určitej miery odolné proti mrazu a dobre ohybné. Hadice vyrobené z plastu vystuženého vláknom sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu sa lámať. Ľahko sa začnú ohýbať, až keď je vonkajšia teplota nad desiatimi stupňami. Lepšie je tak vyberať hadicu z gumy aj napriek tomu, že je ťažšia a drahšia. Výhodou je, že sa neláme a je tvárna. Hadice sa odlišujú svojou odolnosťou voči tlaku. Táto hodnota je uvedená na obale a bežne sa pohybuje okolo 20 barov pri 20° C. Záhradnú hadicu by ste mali skladovať najlepšie vo zvinutom stave tak, aby sa nemohla zlomiť. Existuje niekoľko variantov držiakov na hadice a hadicových bubnov, na ktoré je možné hadicu navinúť. Ďalším praktickým pomocníkom pre zavlažovanie je vodiaci prvok. Ten zabraňuje tomu, aby ste hadicu pri pohybe po záhrade vláčili skrze záhony. Zlomila sa vám hadica? Nevyhadzujte ju. Opravíte ju lusknutím prsta. Poškodené miesto odrežte a nové konce jednoducho spojte oprávkou. Hotovo, trávnik môžete kropiť ďalej. Pred pripojením hadice s niekoľkými zadažďovačmi k vodovodnému kohútiku musíte vedieť, aká vysoká je prietoková hodnota (hodnota spotreby) vodovodného kohútika. Zistíte to jednoducho. Postavte pod kohútik desaťlitrovú nádobu a pustite vodu naplno. Ako dlho trvalo, kým sa nádoba naplnila? Tak získate hodnotu počtu litrov za sekundu. Na 25 metrov pripojeného vedenia je nutné ešte pripočítať sekundu naviac. Túto hodnotu musíte prepočítať podľa výrobcu. (Niektorí uvádzajú prietokovú hodnotu zadažďovačov v litroch za sekundu). Dôležité je, aby všetky zadažďovače, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika. Vyberte si správnu hadicu presne pre vaše účely, predĺžite tým na maximálnu dobu jej životnosť a ušetríte náklady. Zhrnuli sme pre vás 5 hlavných faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri výbere.

Prostredie

 • v akom prostredí bude hadica používaná (vonku, v zime, na slnku, na daždi atď ……)

Médium

 • aké je prepravované médium (čo bude hadicou prúdiť: voda, vzduch, chemikálie, pevné časti atď.)
 • teplota média (niekedy je dôležitá aj teplota okolia)

Rozmery hadice

 • vnútorný priemer
 • vonkajší priemer
 • požadovaná dĺžka hadice
 • ohybnosť hadice (odhadom polomer ohybu)

Tlak

 • aký je pracovný tlak – výtlak (koľko bar)
 • budete hadicou aj sať (aký bude podtlak)

Možnosti prevádzky

 • ako bude s hadicou zaobchádzané (bude sa po nej prechádzať, často extrémne ohýbať)
 • kto bude s hadicou manipulovať (musí byť ľahká, budú ju prenášať aj ženy)
 • skúsenosti z prevádzky (čo fungovalo a čo nie)
 • máte preferovaný materiál hadice (máte už nejakú skúsenosť z minulosti)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?