Záhradná skalka na rovine? Žiadny problém

Skalka v záhrade
zdroj: gettyimages.com

Skalky sú už bežnou súčasťou záhrad. Nádherná prírodná dekorácia, žiariaca farbami a šíriaca omamnú vôňu pestrofarebných kvetov. Ak si myslíte, že vyniknú len na svahu, mýlite sa. Skalka môže byť krásna aj na rovine. Inšpirujte sa.

Aj v extrémnych podmienkach na nej prekypuje život. Hoci jej vybudovanie vyzerá na prvý pohľad zložito, s trochou šikovnosti dosiahnete svoje. Terén vám prezradí, ktoré miesto je pre skalku najvhodnejšie. Tam, kde sa na pozemku neviete zbaviť nerovností, oporných múrikov či iných bariér, tam zvyčajne vynikne najlepšie. Je dôležité, aby bola previazaná s okolím, premosťovala výškové rozdiely v teréne a pôsobila čo najprirodzenejšie.

...

Skalka na rovine? Prečo nie

Najväčším prešľapom je navŕšiť na rovine kopu skál. Tam pomôžu iba terénne úpravy, ktoré investíciu predražia. Stanovisko musí byť slnečné bez toho, aby ho v priebehu dňa zatieňovala okolitá výsadba či výstavba. Ideálne je natočenie na východnú alebo severnú stranu s dopoludňajším slnkom.

Kamene sú základ Lomový kameň od predajcov, tuf zo záhradného centra či skaly z neďalekého okolia? Voľba je iba na vás. Vždy však musíte myslieť na to, aký druh skalničiek chcete pestovať a ako budete s materiálom manipulovať. Kým pri ukladaní menších skál si vystačíte iba s vlastnými silami, pri tých väčších budete potrebovať mechanizáciu. Aj na tú najmenšiu skalku je však jeden fúrik kameňov primálo. Ak chcete ušetriť, poobzerajte sa po skalách vo svojom okolí. Platí zásada, že rôzne druhy kameňa neradno kombinovať a už na pohľad zistíte, že najkrajšie sú tie, na ktorých sa podpísali poveternostné podmienky a zub času. Ostro tesané hrany, praskliny a priehlbiny sú to, čo hľadáte.

Bez vody Žiadna skalka sa nezaobíde bez riadnej drenáže. Tá odvedie prebytočnú vodu a poskytne pevný základ skalám pri osádzaní. Preto treba počítať s výkopom s 30 až 50 centimetrovou hĺbkou. Ten bude kopírovať základňu budúceho diela. Na dno patrí riečny štrk alebo kamenivo, ktoré je možné zasypať hrubozrnným pieskom. Vrchnou vrstvou je záhradná zemina premiešaná s drobným kamenivom, z ktorého budete budovať vrchnú časť. Ak sa chystáte pestovať skalničky, ktoré vyžadujú vápenatý substrát, nezabudnite na štedrú dávku starej vápennej omietky či sutín, ktoré sa budú postupne rozpúšťať. Nevešajte hlavu, ak pri výkope narazíte na staré základy, skalu či iné prekážky. Práve v tom je čaro skalky, že ich dokáže zakryť.

Kamene ukladajte ako tehly Budovanie skalky na zhutnenej drenáži je ako murovanie. Začať treba najväčšími kusmi a postupne sa prepracúvať k najmenším. Kým veľké stavebné prvky budú tvoriť plošiny, stienky a iné súvislé celky, tie menšie pomôžu pri tvarovaní. Úzke a dlhé skaly majú lepšiu stabilitu pri ukladaní naležato, naopak, veľké kusy treba umiestniť tak, aby sa vplyvom zrážok nemohli posúvať. Pri postupnom vytváraní plošín, štrbín pre výsadbu a zrázov je možné dotvoriť detaily menšími kúskami skál. Vždy by však mala skalka pôsobiť ako kamenný celok a nie ako skupina jednotlivých skál. Ak sa rozhodnete pre skalku väčších rozmerov, nezabudnite na chodníčky, ktoré vám zjednodušia údržbu a starostlivosť o výsadbu. Všimli ste si v prírode, ako sa cestičky na skalách kľukatia, aby boli bezpečné? Práve také by ste si mali vytvoriť aj vy. Roviny vyložené plocháčmi a obsypané sutinami pôsobia esteticky obzvlášť vtedy, ak do nich zakomponujete výsadbu odolných rastlín.

Porast Aká veľká skalka bude, závisí od toho, koľko porastu na ňu chcete vysadiť. Aby nebola preplnená, no ani prázdna, približne polovica by mala byť voľnou skalou. Nečakajte, že správny tvar jej dá porast. Už holé kamene musia v sebe skrývať kus estetiky. Tvar vysadenej skalky sa neskôr mení iba ťažko. Pri ukladaní myslite na to, že rastliny budú potrebovať pri osádzaní lôžko, v ktorom bude okrem koreňového systému aj substrát, držiaci vlhkosť a živiny. Ak vyplníte priestor medzi väčšími skalami drobným kamenivom, budete mať istotu, že dážď nič dôležité nevyplaví.

Skalka potrebuje odpočinok Sadajúca pôda, šmýkajúce sa kamene a voda zatekajúca do škár novú skulptúru rozpohybujú, aj keď sa vám môže zdať, že drží, akoby bola z jedného kusa. Preto je vhodné odložiť výsadbu o niekoľko týždňov, aby ste mali úplne jasno v tom, čo budujete. V tomto medziobdobí dokážete odstrániť zistené nedostatky a dotvarovať skalku k dokonalosti. Tento čas môžete využiť aj na to, aby ste našli najvhodnejšie miesta pre výsadbu rastlín. Ak na skaly nanesiete tenkú vrstvu substrátu, voda ho sama uloží na správne miesta.

Výsadba s rozumom Ak žijete v horskom prostredí, rastlinky vhodné na výsadbu si môžete namnožiť z miestnej flóry. Pozor však na chránené druhy a oblastí, do ktorých neradno zasahovať. Ideálnym časom na výsadbu je jar. Skalničky zo špecializovaných predajní či zásielkových služieb pestované v sadbovačoch je možné vysádzať celoročne. Viac ako druhová pestrosť upúta na skalke zladenie zvolených druhov a ich početnosť. Pri výsadbe treba pripravené miesta a otvory doplniť zásobou živín a materiálom, ktorý pomôže v kamennej púšti držať vodu. Zmes zeminy s kamienkami v pomere 1:1 je dobrou voľbou. Pri kyslomilných skalničkách nahraďte zeminu kyslou rašelinou, pri tých, čo milujú vápenaté pôdy, použite vápennú sutinu. Pre začiatočníka je najlepšie siahnuť po nenáročných skalničkách. Ide o rôzne skalnice, chudobky či rozchodníky. Kombinujte ich nielen podľa farby kvetu a času kvitnutia, ale aj podľa druhu porastu. Kým niektoré rastú jednotlivo, iné tvoria trsy či kobercové porasty. Zaujímavým spestrením môžu byť na väčšej skalke aj zakrpatené druhy ihličnanov.

Zladenie s okolím Tak ako pôsobí skalka gýčovo v malej rovnej obdĺžnikovej predzáhradke, nevynikne ani tam, kde ju obkolesuje vyšší súvislý porast. Ideálnym okolím je trávnik, riedka výsadba ihličnanov či vresovisko. Čím menej pestrých farieb v bezprostrednom okolí, tým viac vynikne. Výsadbou sa starosti nekončia. Keďže skalky v záhradách sú prívetivejšie ako vetrom šľahané skaly, skalničky rastú intenzívnejšie, a tak treba brzdiť ich rast a rozmnožovanie. Kde-tu sa na skalke objaví burina alebo nedostatok zimnej vlahy spôsobí, že výsadba neprežije do jari. Aj preto platí pre začiatočníkov pravidlo: menej je niekedy viac.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: