Záhradné altany – ceny a ich prehľad

18. septembra 2019
Záhradný altánok
zdroj: gettyimages.com

Záhrada je často priestorom na aktívny odpočinok, ktorý sa týka rôznych pestovateľských prác a tie sú pre mnohých ľudí určitou formou relaxu. V exteriéri by malo byť ale aj špeciálne miesto vyhradené pre leňošenie či spoločenské stretávanie sa, počas dlhých letných večerov. Vrtochy počasia však môžu tieto príjemné činnosti prekaziť. Dá sa im vyhnúť šikovným riešením v podobe zastrešenia určitej plochy dvora alebo záhrady. Altánok sa ponúka ako vhodný adept a to hneď v niekoľkých podobách a materiálových formách.

Altan poslúži pri slnku aj v daždi

Umiestnenie
Vhodné umiestnenie záhradného altánku podlieha niekoľkým faktorom. Tzv. zasadenie do situácie závisí od veľkosti záhrady, veľkosti vybraného prístrešku, typu terénu, orientácie svetových strán, architektonického štýlu domu aj záhrady a jej výsadby. S tým úzko súvisí samotný dizajn. Mal by vizuálne korešpondovať so spomínanými faktormi. Situovanie je prepojené s účelom používania altánku. Ak má slúžiť prevažne k oddychu s príjemným tienením, môže sa nachádzať aj v zadnej časti dvora alebo záhrady. Ak v ňom plánujete často organizovať rodinné a priateľské stretnutia, grilovacie párty, blízkosť domu bude praktickejšia. Nosenie potravín a kuchynského náčinia vás rýchlo otrávi. Okrem umiestnenia si treba zodpovedať aj nasledujúce otázky, ktoré s výberom pomôžu:

  • Aké je vhodné umiestnenie pre záhradný altánok?
  • Čo bude tvoriť jeho podklad? Na akú podlahu následne vsadiť?
  • Aký materiál je najvhodnejší pre kvalitnú konštrukciu?
  • Aký tvar bude mať altánok a jeho strecha? Akú krytinu použiť?
  • Aká veľkosť je vyhovujúca pre vašu rodinu a záhradu?
  • Bude jeho súčasťou kozub?
  • Je dôležité vizuálne zladenie? Aký dizajn uprednostniť?

Základ
Príprava základovej plochy závisí od toho, aký typ a materiál konštrukcie bude altánok tvoriť. Keďže mnohé kupované modely sú po zložení samonosné, v rámci stability nevyžadujú špeciálne kotviace prvky. Celoročný variant si ale pýta zemné skrutky, ktoré zaručia pevný základ. Nie je pritom potrebné vybavovať stavebné povolenie. Čo sa týka podlahy, odporúčame zvoliť materiál, ktorý bude v súlade so vzhľadom altánku. Používa sa drevo, ale aj jeho praktickejšia, no podobná alternatíva v podobe wpc dosiek. Ani kameň, zámková dlažba či mrazuvzdorné dlaždice nie sú zlý nápad. Dôležitá je bezpečnosť a odolnosť.

Plachtové altánky
Záhradný altánok môže byť čisto sezónnou záležitosťou. Vtedy ho tvorí konštrukcia s textíliou, ktorá poskytuje tienenie. Okrem strechy ho často tvorí aj bočné tienenie, ktoré oceníte napríklad v prípade dažďa. Silný vietor a dážď sú pre takýto prístrešok likvidačné, preto je nutné počítať s možným skladaním. Predajcovia ponúkajú aj modely s robustnejšou konštrukciou odolnejšou voči poveternostným vplyvom. Síce si za ne priplatíte, no nebudete sa musieť obávať búrky a altánok opakovane demontovať a stavať. Nezabudnite ani na textil tvoriaci prístrešok. Mal by byť z nepremokavej tkaniny.

Materiál a tvar
Ak chcete pripojiť altánok k časti murovanej steny alebo plotu, víťazom bude klasický štvorcový alebo obdĺžnikový tvar. Klasika však vyhráva aj vo voľnom umiestnení do záhrady. Dizajnovo jej ale konkuruje kruhový, šesťuholníkový alebo osemuholníkový pôdorys, ktorý sa stavia do úlohy dominantného prvku záhrady. Nech už ide o ktorúkoľvek podobu altánku, tento prístrešok môže byť v rámci bočných stien otvorený, čiastočne krytý alebo uzavretý. Štandardne sa používa tzv. polokrytie, kedy do približne jednej štvrtiny siaha drevený, kamenný alebo tehlový obklad. Komplexné uzavretie je skôr ojedinelé a tvorí ho sklo v drevenom, plastovom alebo hliníkovom ráme. Pôdorys záhradného prístrešku sa zhoduje s tvarom strechy, a to je jeden zo smerodajných ukazovateľov výberu strešnej krytiny. Používajú sa klasické pálené škridle, asfaltové šindle, ktoré sú výhodné aj z finančného hľadiska, a možným materiálom je tiež trstina.

Výber materiálu je dôležitý nielen pre ráz stavby, ale aj pre následnú starostlivosť, ktorú bude altánok vyžadovať. K stavbe záhradných altánkov sa najviac používa drevo, v prípade hotových altánov sa najčastejšie stretnete s drevom smrekovým, ktoré je pomerne ľahké a pritom pružné a pevné. Existujú aj rôzne kombinácie plastu či kovu, niektoré altánky majú murované základy. Ak má byť altánok v súlade s prírodným charakterom záhrady, potom je drevo ako stavebný materiál dobrou voľbou. Existujú altány kruhového, štvorcového, obdĺžnikového, šesť- či osemuholníkového pôdorysu. Tie šesť- a osemuholníkové majú charakter romantických besiedok a sú konštrukčne zložitejšie, ale o to nádhernejšie vyzerajú. Altánky sú zhora vždy uzavreté – zastrešené, v prípade bočných stien sa môžete rozhodnúť, či ich chcete otvorené, prepletené výplňou z lát, ktorá slúži ako konštrukcia pre popínavé rastliny a kríky, plné alebo dokonca presklené. Nech zvolíte akúkoľvek formu záhradnej stavby, nepodceňujte výber strešnej krytiny. Odborníci odporúčajú asfaltový šindeľ, ktorý z praktického, finančného aj estetického hľadiska predstavuje optimálnu krytinu pre záhradné altánky. Tieto si môžete vybrať ako komplet z katalógu stavebných firiem alebo si ich nechať zhotoviť na zákazku, úplne podľa svojho želania.

Pozrite si záhradné altany v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Asko nábytok (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
4Home (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Dekorhome (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Príslušenstvo k altanom
Ak nechcete, aby vám vôňu grilovaných špecialít prerušila rýchla zmena počasia, naplánujte si do priestoru altánku kozub. Ide o praktické riešenie, ktoré treba projektovať tak, aby zostal vnútorný priestor vzdušný a nezabral miesto aj záhradnému sedeniu. Ak chcete altánok s kozubom, musíte premýšľať vo väčších dimenziách. Okrem funkčnosti hovoríme aj o vytvorení romantickej atmosféry či o prípadnom zohriatí v chladnejšom počasí. Tú podporí nábytok, ideálne vo verzii zostavy, ktorý oživíte dekoračnými vankúšmi, dekami a podsedákmi, čím zároveň dosiahnete väčšie pohodlie. Voľte ale materiály, ktoré sa ľahko udržujú a najmä jednoducho a rýchlo čistia. Nezabudnite ani na vhodné osvetlenie a úpravu okolia. Záhradný altánok privíta popínavé rastliny, črepníkové kvety, lampáše a v závislosti na štýle aj dobové doplnky. Vyhnite sa však prehnanej dekoratívnosti a pozor na skladovanie vecí, ktoré môžu pokaziť celkový atraktívny dojem. Záhradné náradie sem rozhodne nepatrí.

Cena a výpredaje
V horúcich letných dňoch je dostatočné tienenie viac ako vítané. Záhradný altánok poskytuje nielen to, ale aj dizajnové skrášlenie záhrady a súkromie pred nežiaducimi pohľadmi cudzích ľudí. V prípade, že siahnete po sezónnych modeloch v eshope postačia vám k jeho montáži bežné zručnosti. Prístrešky do záhrady, ako aj ďalšie príslušenstvo vhodné na relax či grilovanie, nájdete okrem internetového obchodu tiež v kamenných predajniach či na výstavách nábytku. Zladiť a atraktívne zariadiť môžete aj priestory exteriéru. S označením výpredaj alebo akcia dokonca výhodne.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky