Záhradné čerpadlo je na vodu aj na polievanie

24. augusta 2019
Polievanie záhrady
zdroj: gettyimages.com

Výber nového domáceho čerpadla je dôležitým krokom k zaisteniu dostatočného množstva vody vo vašom dome alebo na záhrade. Pre majiteľov studní či vodných nádrží je tento prístroj často nutnosťou. Moderné prístroje sa postupom času stávajú praktickými pomocníkmi, ktorí dokážu odčerpať vodu z bazéna, rieky, pivnice alebo môžu poháňať automatické zavlažovacie systémy slúžiace na starostlivosť o vašu záhradu. Vzhľadom na to, že trh ponúka mnoho druhov a typov čerpadiel, je určite dobré zistiť si pred samotnou kúpou všetko potrebné, aby ste kúpili naozaj ideálny prístroj.

Užitočný pomocník nielen do záhrady

V súčasnosti je na trhu široká ponuka čerpadiel. Ich popis a charakteristika by sa zmestili hneď do niekoľkých článkov. Vybrali sme preto pre vás najdôležitejšie druhy, určené k použitiu v rodinných domoch a na záhradách. Nasledujúce riadky sú určené každému, kto sa v oblasti čerpadiel potrebuje o niečo viac zorientovať.

Druhy čerpadiel

Všeobecne by sme mohli čerpadlá rozdeliť na dva základné druhy: povrchové a ponorné čerpadlá. Oba druhy sa ďalej delia v závislosti od zamerania.

Povrchové
Ako napovedá samotný názov, špecifickým rysom povrchových čerpadiel je ich umiestnenie. Neinštalujú sa do vody, ale na povrch a voda je do nich vháňaná potrubím. Povrchové čerpadlá sa primárne používajú na čerpanie vody zo studní. Ich výhodou je veľká univerzálnosť použitia. Ďalej sa vyznačujú jednoduchšou manipuláciou, ktorá je spôsobená miestom ich umiestnenia. Tieto zariadenia môžete bez problémov prenášať a využívať na najrôznejších miestach. Dajú sa využiť ako pomocníci na záhrade alebo v domácnosti. Ich nevýhodou je nutnosť čerpať vodu len z obmedzenej hĺbky, ktorej maximálna hodnota je približne 8 metrov.

Ponorné
Ponorné čerpadlá sa vyznačujú tým, že sa inštalujú priamo do vody. Odpadá tak nutnosť použitia ďalších prídavných zariadení, akými sú napríklad sacie potrubia. Čerpadlo je konštruované tak, aby vodu nesalo, ale naopak vytláčalo nad seba. Ponorné čerpadlá sa vyznačujú dobrým výkonom, takže zvládnu bez problémov čerpať vodu aj do veľkých výšok. Perfektne sa hodia do hlbokých studní alebo vrtov, z ktorých nie je možné čerpať vodu iným spôsobom. Používajú sa najmä na získanie a prepravu čistej, alebo mierne znečistenej vody.

Fiskars Lopatka

Fiskars Lopatka

12,99 €
Fiskars 1019610

Fiskars 1019610

19,99 €
Fiskars 114800

Fiskars 114800

62,99 €
FISKARS 1014917

FISKARS 1014917

7,99 €
FISKARS 1023630

FISKARS 1023630

27,49 €
Fiskars 1020127

Fiskars 1020127

37,49 €

Miesto čerpania vody
Aby ste si vybrali čerpadlo, ktoré splní vaše očakávania, je potrebné ujasniť si, odkiaľ bude voda čerpaná. Nie všetky čerpadlá sú vhodné na všetky účely a je potrebné ich výber prispôsobiť hĺbke studne alebo nádrže, z ktorej bude voda získavaná. Konečný výškový rozdiel je základným kritériom, ktorému je potrebné prispôsobiť výkon zariadenia.

Množstvo vody
Celkové množstvo vody, ktoré bude prechádzať cez čerpadlo, je rozhodujúcim faktorom pri výbere nového prístroja. Objem potrebnej vody by mal v každom prípade korešpondovať s parametrami prietoku. K výpočtu potrebného množstva vody je potrebné ujasniť si, pre koľko ľudí je nutné zaobstarať vodu a na čo všetko sa bude používať. Množstvo potrebnej vody sa bude líšiť od domácnosti k domácnosti. Nie každý potrebuje vodu aj do bazéna či na náročný záhradný zavlažovací systém.

Spôsob poháňania čerpadla
V súčasnosti trh ponúka tri možnosti pohonu čerpadiel. Prvou možnosťou je elektrická energia. Nespornou výhodou tohto typu pohonu je bezobslužná prevádzka s minimálnymi nárokmi na údržbu. Tieto prístroje sú limitované prívodom elektrickej energie a celkovou dĺžkou sieťového kábla. Druhou možnosťou je benzínový alebo naftový pohon. Motory benzínových čerpadiel sú výkonné, majú dlhú životnosť a taktiež nízku hmotnosť. Ich nevýhodou sú hĺbkové limity. Vodu dokážu dopraviť z maximálnej hĺbky 8 metrov. Čerpadlá s dieselovým motorom sú určené pre rozľahlé pozemky alebo veľké objekty s väčšími nárokmi na objem vody. Poslednou možnosťou je ručné pumpovanie. Výhodou je nezávislosť na elektrickej energii a palive. Nevýhodou je menej pohodlná prevádzka. Ručne poháňané čerpadlá sa nehodia do hlbokých studní.

Meranie úrovne hladiny
Integrovaný indikátor výšky hladiny by mal byť základnou súčasťou ponorných čerpadiel. Ak hladina vody klesne pod bezpečnú úroveň, indikátor vyšle prístroju pokyn k tomu, aby sa vypol. Ak čerpadlo nedisponuje integrovaným indikátorom, väčšinou je vybavené plavákovým spínačom, ktorý je súčasťou prístroja. K ochrane pred nízkou úrovňou vody môžu slúžiť sondy alebo kontrolky výkonu.

Ovládacia jednotka
Ovládacia jednotka sa k čerpadlu väčšinou pripája dodatočne. Jej práca spočíva v riadení chodu čerpadla predovšetkým pri poklese tlaku. V neposlednom rade sa stará o vypnutie čerpadla v prípade, že by malo pracovať nasucho bez požadovaného prietoku vody.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky