Záhradné dekorácie z dreva, kameňa aj kovu

27. novembra 2019
Záhradná dekorácia z kovu
zdroj: gettyimages.com

Ak máte to šťastie a ste majiteľom záhrady, potom ju celkom iste chcete dostať do čo najlepšej formy. Váš kúsok zeleného raja môže vyzerať omnoho lepšie a zaujímavejšie, ak využijete tie správne záhradné dekorácie. Takýchto dekorácií nájdete v obchodoch veľmi veľa. Môže ísť o rôzne  záhradné kvetináče, záhradný nábytok alebo rozmanité sochy a sošky. Mnohých ľudí oslovia nezvyčajné formy záhradného osvetlenia alebo záhradný plotík. Svet záhradných dekorácií je skutočne bohatý. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako sa v ňom zorientovať. Na druhej strane máte veľa možností aj doma, lebo bohatstvo sa skrýva nielen v obchodoch, ale napr. aj v pivniciach či na povale.

Ozdobte každý kút aj v exteriéri

Materiály záhradných dekorácií
Pýtate sa, aké materiály sa najčastejšie používajú na výrobu dekorácií do záhrady? Vo všeobecnosti sú najobľúbenejšie tieto.

 • Záhradné dekorácie z kovu
 • Záhradné dekorácie z kameňa
 • Záhradné dekorácie z dreva
 • Záhradné dekorácie z betónu

Poslúžia aj vyrúbané stromy
Na každej záhrade sa nájdu stromy, ktoré raz za čas musíme vyrúbať. Keď príde ich čas, rozhodne sa s nimi nemusíte lúčiť pri opekaní špekáčikov. Poslúžia vám ako výborná a hlavne originálna dekorácia, ktorá má svoj praktický účel. Šikovný domáci majster zvládne svojpomocne kmene stromov nielen vyrúbať, ale vyrobiť z nich kvetináč pre rastliny, či už na zeleninu alebo muškáty. Stačí do kmeňa vyrezať korýtko. To môže byť prevedené buď po celej dĺžke, alebo len vo forme otvorov pre jednotlivé rastliny.

Poklady z pivnice
Ak máte záujem o skrášlenie záhrady, nemusíte hneď utekať do obchodu alebo hľadať záhradné dekorácie na bazároch. Radšej dôkladne prehľadajte povalu či pivnicu. Celkom iste nájdete pravé klenoty a poklady po babičke, ktoré sa budú hodiť a poslúžia ako štýlová retro dekorácia. Staré kanvice, žehličky, kolesá, kýbliky a mnoho ďalšieho, to všetko poslúži akooriginálne kvetináče. Ak ich navyše s dôvtipom rozmiestnite po záhrade, každý okoloidúci sa zastaví. Vy si navyše pri posedení na terase pripomeniete svojich milovaných predkov a šťastné detstvo.

Aj gýč môže byť in
Gýč znamená pre každého niečo iné a každému sa páči úplne niečo iné, a len vďaka tomu nie sú všetky záhrady ako cez kopírku. Skúste aj vy zaexperimentovať a popustiť uzdu fantázii. Čo tak pozbierať nevyužité obyčajné gumáky – čím viac tým lepšie a rovnako tak to platí v prípade ich veľkosti aj farebnosti a vzoroch. Gumáky naplňte hlinou a získate nevšedné nádoby na kvety. Vysaďte do nich svoje obľúbené rastliny a zaveste ich na drevený plot, múrik terasy, zástenu alebo ich postavte k plotu. Trochu smiešne? Práve o to ide.

Romantická klasika
Záhradné fontánky sú čoraz viac obľúbené doplnky, ktoré záhradu nielen osviežia svojim vzhľadom ale aj skutočnou prúdiacou vodou. Voda dokáže prilákať vtáčiky, motýle, vážky a ďalší užitočný hmyz, ktorý vašu záhradu zbaví škodcov. Zvuk prúdiacej vody zase pôsobí na počúvajúceho veľmi priaznivo a relaxačne. K fontánkam sa skvele hodia záhradné dekorácie, ako sú sošky zvierat, napr. bocian. Záhradné fontánky môžete vyberať z najrôznejších materiálov a štýlov:

 • drevené
 • kamenné
 • liatinové
 • s osvetlením

Fontány a studne sú v pestrej škále prevedení – kaskádovité vedrá, vodné mlyny či doplnené o kŕmidlá pre vtáčiky.

Aj svietidlá sú dekoráciou
Solárne lampy sú nielen milé a éterické ozdoby vašej záhrady, ale aj malí a šikovní pomocníci. Posvietia vám na cestu a spríjemnia každú záhradnú párty aj nočné výhľady z okna. Navyše šetria životné prostredie a ich prevádzka vás nič nestojí. Inšpiráciou môžu byť solárne lampy.

 • keramické
 • kamenné
 • nerezové
 • plastové
 • sklenené
 • drôtené

Večerný relax
O ten sa postarajú zaváracie fľaše s kovovým viečkom, na ktoré prevesíme retiazku a rozvešiame ich na stromy, do pergoly, na terasu alebo záhradný plot. Kúzlo romantiky dotvoria zapálené sviečky umiestnené vo vnútri pohárov. Pár hodín sa už nemusíte o nič starať. Do viečka nezabudnite urobiť menšie otvory, aby mohla sviečka horieť. Aby nedošlo k jej prevrhnutiu, na dno fľaše môžete dať piesok, drobné kamienky či mušličky od mora.

Príroda je najkrajšou dekoráciou
Jednou z najúžasnejších a oslnivých dekorácií je príroda sama. Hoci sa to môže zdať akokoľvek fádne, je to tá najväčšia pravda. Starostlivosť o takúto prírodnú dekoráciu vám zaberie pomerne dosť času. Energia, ktorú v záhrade plnej rôznych stromov, kríkov, exotických rastlín a kvetov omamných vôní a farieb načerpáte, za to rozhodne stojí. Vytvoríte si tak svoje vlastné záhradné liečebné kúpele. Svoje vlastné miesto pre relax duše aj tela. Takto prevedená záhrada priláka mnoho živých tvorov, ktoré sa stanú vašimi pravidelnými návštevníkmi. Mnohé motýle a iné živočíchy sú dekoráciou sami o sebe. Ak vás pestovanie okrasných rastlín naozaj zaujme, potom nezabudnite ani na ovocie a zeleninové záhony. Tie majú taktiež dekoratívne kvality, no navyše pridávajú aj úžitkovú hodnotu.

Pamätajte na bezpečnosť
Pred samotným nákupom či výrobou záhradných dekorácií rozhodne myslite na bezpečnosť. Nielen svoju, ale aj vašich štvornohých kamarátov a detí. Určite by ste nechceli sedieť na svojej vlastnej záhrade a v obavách strážiť každý pohyb svojich ratolestí. Záhrada má plniť predovšetkým relaxačnú funkciu a byť oázou pohody, kde je každý v bezpečí a nič mu nehrozí.

Menej je niekedy viac
Nech už u vás zvíťazí akýkoľvek typ záhradnej dekorácie, myslite na to, že menej je niekedy viac. Príliš veľa záhradných sošiek, ktoré sú navyše nevhodne umiestnené, môže pôsobiť rušivo a umelo. Úlohou dekorácií má byť doladenie prírodných krás záhrady a nie ich úplné nahradenie. Najdôležitejšie je, aby ste sa vo svojej záhrade cítili skvele a aby sa vám páčil jej vzhľad a atmosféra. Je to predsa  vaša záhrada a v nej platia vaše pravidlá.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?