Záhradné figúrky a ozdoby z dreva sú in

12. novembra 2019
Kvetináč dekorácia
zdroj: gettyimages.com

Keď je sezóna grilovačiek v plnom prúde, každý víkend sa ocitnete na inej záhrade, terase či balkóne a vychutnávate si pohár vínka. Obdivujete pritom prírodné drevené dekorácie vo vintage štýle a rozmýšľate, či by ste si podobnými nemohli ozvláštniť svoju letnú záhradu aj vy. Jasné, že mohli. Mnohé jednoduché výrobky z dreva si pritom zvládnete vyrobiť či zaobstarať aj sami.

Keď v záhrade dominuje drevo

Prestrite si peň
Ak sa vám už zunovali taniere a misy, ozvláštnite si stolovanie občerstvením podávaným na prírodných doskách z rezov kmeňa stromu. Môžete na nich servírovať jednohubky, obložené chlebíčky, syr, chlieb, ovocie či zeleninu. Ak často organizujete posedenia pri víne, dobre poslúžia aj ako jednoduché dekoratívne podnosy na poháre a nápoje v sklenených fľašiach.

Polica na kvety z palety
Máte doma starú paletu a je vám ľúto ju vyhodiť? Bola by to naozaj škoda. Staré či nepotrebné palety sú jedny z najvďačnejších drevených „odpadov“. Nový život si vyslovene pýtajú. Možností je takmer nekonečné množstvo – od remeselne pokročilých až po tie Zľahka prešmirgľujte či prebrúste paletu, ak je výraznejšie znečistená. Ak nie, zaobíde sa aj bez toho. Postavte paletu na jej dlhšiu hranu. Aby vznikli poličky, medzery medzi jednotlivými časťami konštrukcie palety je potrebné premostiť. Na to použite kus preglejky alebo priečky z ďalšej starej palety, čo je ešte lepšie, lebo nebudete musieť nič vymeriavať. Preglejku či priečky môžete prilepiť lepidlom na drevo alebo ich jednoducho pribiť tenkými klincami. Tak vzniknú pevné plochy. Vyberte si farbu, ktorá vás poteší vždy, keď sa na ňu pozriete a sedí k atmosfére vašej záhrady, paletu natrite. Na zadnú časť palety pribite kovové patenty na zavesenie, ktoré bežne zoženiete v hobby obchodoch či železiarstvach. Paletu zaveste na vonkajšiu stenu a polička na vaše obľúbené kvety či domácu bylinkovú záhradu je na svete.

Staré okno, nový život
Nájsť staré drevené okná nie je vôbec problém. Ľudia ich často vyhadzujú a ony potom čakajú na svoj nešťastný osud. Vo vašich rukách môžu razom získať nový život. Dajú sa zužitkovať na mnoho spôsobov. Podarilo sa vám nájsť historické okno s bohatším členením sklenených tabuliek? Rám jednoducho prebrúste alebo nafarbite obľúbenou farbou. Namiesto skla vložte tabuľky vhodné na písanie kriedou. Okno zaveste na stenu, strom alebo ho jednoducho oprite o stenu, plot či čokoľvek pevné vo vašej záhrade, a vaše deti či ratolesti vašich známych majú v záhrade hneď o zábavku viac. Variant do interiéru by mohol zase slúžiť ako „fotorám zážitkov“. Na niektoré tabuľky pripevnite fotky, iné môžete vyplniť sieťovinou či papierom s rovnakým vzorom. Prípadne ich môžete ozdobiť pozbieranými mušľami alebo inými suvenírmi, na ktoré sa vám viažu pekné spomienky. Tí, ktorí si trúfajú aj na náročnejšie projekty, môžu premeniť staré okná na malý skleník na pestovanie kvetín či vlastnej zeleniny. Menší na balkón, väčší na záhradu. Na takýto projekt sú vhodné aj okná so zachovanými sklenenými tabuľami, ktoré budú kumulovať teplo a vlhko.

Kvetináč či galéria v zásuvke
Vymenili ste komodu či nábytkovú zostavu s väčšími zásuvkami za novú a starú vám je ľúto vyhodiť? Použite staré zásuvky hneď dvomi spôsobmi. Do hlbšej zásuvky stačí vyvŕtať diery do spodnej časti na pretekanie vody a zrazu je z nej hlboký kvetináč. Keď do takéhoto nového kvetináča budete sadiť rastliny, máte dve základné možnosti. Tie záležia od typu police či životných potrieb rastlín. Ak do nového kvetináča budete sadiť rastliny s hlbokými koreňmi, vyplňte ho celý hlinou. Ak budete sadiť drobné či plazivé kvety, dno vysypte náhradou zeminy, tzv. keramzitom, a vložte doň menšie kvetináče už so zasadenými rastlinkami. Povrch zarovnajte vrstvou hliny. Zásuvka môže byť aj polička. Ak ich máte niekoľko rovnakého tvaru a veľkosti, ešte lepšie. V tomto prípade môžu byť aj plytšie. Zásuvky prebrúste a ponechajte ich v neutrálnej farbe dreva alebo zafarbite tak, aby ladili k ostatnému nábytku. Využiť ich môžete ako vonkajšie dekorácie na terasu, do záhrady, ale aj do interiéru.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?