Záhradné jazierka s vodopádom – gýč alebo štýl?

9. augusta 2019
Záhradné jazierko s vodopádom
zdroj: gettyimages.com

Niagarské vodopády. Či ste ich navštívili osobne, alebo obdivovali len v televízii, určite nám dáte za pravdu, že sú nádherné a veľkolepé. Doprajte si ich miniatúrnu podobu aj vo svojej záhrade. Pomôže vám k tomu jazierko s vodopádom. Inšpirujte sa.

Slovo záhrada evokuje v každom niečo iné. Niekto si predstaví záhradu s ovocím a zeleninou. Iný zasa relax v modernej záhrade s okrasnými kríkmi, kvetmi a rozličnými rastlinami. Majiteľov záhrad, ktorí patria k druhej skupine, budú určite zaujímať záhradné jazierka. Samotná realizácia záhradných jazierok vyžaduje spoluprácu odborníkov. Preto je vhodné zamyslieť sa pred realizáciou nad tým, či bude jazierko obsahovať vodopád. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, prečo sa o realizácii vodopádu oplatí rozhodne uvažovať.

Oživenie v podobe vodopádu

Padajúca voda dodá jazierku tú správnu atmosféru. Každého poteší pohľad na jazierko. Vodopád v záhrade zvykne udržať pohľad návštevníkov omnoho dlhšie.

Potešenie pre uši Zvuk tečúcej vody navodzuje atmosféru hôr a lesov. Pri relaxe môže záhrada spôsobiť priam zážitok pri počúvaní tónov vodopádu. Návštevník záhrady sa môže cítiť ako pri Niagarských vodopádoch. Avšak s tým rozdielom, že si užíva domáce prostredie.

Stop riasam Tento dôvod nie je estetický, ale praktický. Neustály pohyb vody zabezpečuje okysličovanie. V takejto vode nevznikajú riasy.

Zaujímavosť pre deti Deti sa vedia radovať aj z maličkostí. Taký vodopád ňou však rozhodne nie je. Je to zaujímavosť číslo 1. Počas letných mesiacov sa na námestiach pri fontánach zhŕknu všetky deti. Takýmto spôsobom zabavia majitelia rodinných domov nielen svoje deti, ale aj tie od susedov.

Vlhký vzduch V letnom období teplota mnohokrát vystúpi nad 30 stupňov. Realizácia záhradných jazierok zabezpečí záujemcom po inštalácii vodopádu vlhký vzduch pri pobyte v záhrade. Zlepšia si dýchanie a naberú novú energiu.

Krtko Posledný dôvod sa môže zdať kuriózny. Avšak veľa záhradkárov používa práve vodopád, aby zabránili krtincom. Tento čierny majster v podzemnom kopaní nemá rád zvuky a hluk.

Záhradný vodopád svojpomocne

Voda upokojuje a už len pohľad na ňu v horúcich dňoch pocitovo ochladzuje. Preto sa nemôžeme diviť, že hitom chatárov a chalupárov je mať v okolí svojho príbytku malé umelé jazierka, kamenné fontánky a v neposlednom rade aj vodopády. Kvôli stavbe záhradného vodopádu nemusíte hneď volať špecialistov na vonkajšie stavby, ale pokojne to zvládnete aj sami. Záhradný vodopád je dynamickým vodným prvkom, ktorý oživuje priestor pohybom vody, zvlhčuje okolité plochy rozstrekovaním kvapiek a svoj tok sprevádza aj upokojujúcim zvukovým efektom – žblnkaním.

Ak v tesnom okolí záhrady preteká prírodný potôčik, môžeme ho využiť na „napájanie“ nášho vodopádu, musíme ho však pre naše účely upraviť vytvorením nového ramena – prívodu vody na pozemok. To je však možné len vtedy, ak bude umožnený spád vody až k vodopádu. Spád koryta sa dá zväčšiť vyrovnaním jeho meandra, prípadne spád zmierniť urobením zátoky. Pri úprave toku sa môžeme inšpirovať prírodou v danom prostredí, ale brehy potôčika je vždy účelné spevniť lemom z prírodného kameňa. Dno však nie je vhodné nepriepustne vydláždiť, lebo by sme vytvorili ekologicky nevhodný kanál. Bahnité dno radšej obsypeme pieskom, drobnými kameňmi a väčšími okruhliakmi, aby sme zlepšili čistotu pretekajúcej vody.

Vo väčšine prípadov však takúto možnosť mať nebudeme a budeme si musieť s prítokom vody – napájaním vodopádu, poradiť sami. Zvyčajne za pomoci elektrického prietokového čerpadla. Vodopád môžeme postaviť na prírodnom svahu či kopčeku, alebo si môžeme vykopať vlastný svah. Ak je pôda príliš tvrdá a nemôžeme do nej kopať, postavíme si vyvýšený vodopád z kameňov a štrku.

Postup

Základom je perfektné naplánovanie celého projektu. Záhradný vodopád musí byť samozrejme konštrukčne navrhovaný ako jazierko s bonusom vo forme padajúcej vody, preto musíme nájsť vhodnú časť terénu, ktorému bude jazierko dominovať. Existuje veľa možností pre tvar a orientovanie tejto malej vodnej nádrže a jazierko s vodopádom je ideálne v prípade nerovného terénu, respektíve pozemku, ktorý sa zvažuje alebo je stupňovitý.

Nesmieme však zabúdať, že na stavbu takýchto vodopádov je samozrejmou nutnosťou prívod elektrického prúdu k čerpadlu s filtrom. V súčasnosti je na trhu veľmi veľké množstvo predajcov elektrických zariadení na dopravu vody pre záhradné stavby, vodopády nevynímajúc. Ak máte svoj projekt hotový, obráťte sa s dôverou na obchodníkov s nimi. Oni podľa vašej vízie (a samozrejme finančných možností) vyberú pre vás najvhodnejší typ čerpadla aj s vodným filtrom. Vysokovýkonné čerpadlá sa vyznačujú vysokou dopravnou výškou pri nízkom príkone – to znamená, že váš vodopád môže byť až 1,5 metra vysoký a čerpadlo hravo zvládne prívod vody k nemu. Existujú čerpadlá ponorné, ktoré sú umiestnené priamo v jazierku a hodia sa pre väčšinu záhrad.

Druhým typom sú čerpadlá povrchové – sú vhodné v prípade, keď pre cirkuláciu vody potrebujete silnejší model. Je však potrebné overiť si ich hlučnosť a čerpadlo vhodne umiestniť, aby sa zvuk jeho chodu nerozliehal po celej záhrade. Oba typy zaisťujú cirkuláciu vody a majú spoločnú konštrukciu – sú vybavené elektrickým motorom poháňajúcim obežné koleso, ktoré nasáva vodu a na druhej strane ju pod tlakom vypudzuje. Na sacej strane je filter, ktorý zachytáva nečistoty, ktoré by čerpadlo inak upchali. Druhá strana je napojená na trubku, z ktorej prúdi voda do vodopádu. Je vhodné dobre premyslieť, ako čerpadlo aj ďalšie “neprirodzené” prvky schovať, aby nerušili idylu z posedenia pri zurčiacej vode. Ozajstným kráľom sú špeciálne čerpacie sústavy určené pre záhradné vodopády, vybavené zberno – filtračnou komorou.

Aby naša stavba mala úspech, musíme vodopád naozaj starostlivo naplánovať a jeho pôdorysné rozmery si na sucho vyznačiť priamo v teréne. Nebojte sa teda zobrať do ruky meter, ceruzku a papier a tiež to, čomu sa hovorí zdravý sedliacky rozum. Fyzická robota sa začne zemnými prácami. Je nutné vykopať jamu pre záhradné jazierko, v ktorom sa bude zhromažďovať voda. Tvar jamy závisí od vašich požiadaviek a možností okolia domu. Zabudnite však na prísne geometrické tvary. Dajte svojmu jazierku prírodný nelineárny tvar. Ten môžeme na tráve vyznačiť pomocou lana, hadice, vápna či piesku. A potom sa môžeme pustiť do výkopu zeminy do požadovanej hĺbky. Tá závisí nielen od vašich želaní a toho, čo chcete v jazierku mať, ale tiež od rozmerov čerpadla na vodu. To musí byť totiž veľmi dobre ukryté pod hladinou vody.

zdroj: gettyimages.com

Z dna budúceho jazierka musíme odstrániť všetky zvyšky koreňov a hlavne ostré skaly. Dno zhutníme a vyrovnáme. Napr. pomocou jemnej zeminy či piesku. Dno jazierka vystelieme špeciálnou nepriepustnou fóliou pre bazény tak, aby po okrajoch zostala dostatočná plocha tejto fólie. Teraz môžeme v jazierku umiestniť čerpadlo a hadice či rúry na vodu. A samozrejme zvládnuť elektroinštaláciu napájania čerpadla. Ak si nie sme istí, zavoláme profesionálneho elektroinštalatéra. Aj pri takzvaných vodotesných elektrozariadeniach musíme dodržiavať maximálne bezpečné postupy a spôsoby privedenia elektriny k čerpadlu. Viditeľnú nepriepustnú fóliu musíme dokonale zamaskovať napríklad použitím plochých veľkých skál a štrku. Samozrejme, že existuje spôsob, ako si vytvoriť jazierko pomocou špeciálnych výliskov z umelej hmoty. Takýto postup využijeme, ak nechceme mať jazierko veľkých rozmerov.

Kľúčový je výber miesta na záhrade, kde to vodopádu najviac “pristane”. Je pravidlom, že vodopád je spojený so záhradným jazierkom, je preto potrebné mať dostatok priestoru. Druhým problémom je nadväznosť na okolie a rozvodové siete. Dôležité je, aby vodopád vyzeral prirodzene. Mal by preto veľkostne zodpovedať veľkosti jazierka, prirodzenejšie tiež pôsobí, keď je jazierko vo svahu. Vodopád môže napr. plynule prechádzať v jazierko alebo byť len nenápadnou súčasťou toku. Možností je neúrekom, preto je dobré svoju predstavu konzultovať s rodinou a ak sa nevieme rozhodnúť, aj s odborníkmi.

Vodopád môže byť umiestnený tak, aby naň bolo vidieť priamo z domu, ale aj v záhradnom zákutí, kam si chodíte radi odpočinúť. Vždy je potrebné počítať s priestorom na posedenie, ktoré oceníte predovšetkým v sparných letných dňoch. Jazierku s vodopádom by nemali tieniť veľké stromy, pretože pri nedostatku slnečného svetla sa na vlhkých kameňoch či dlaždiciach darí machom. “Nepriateľom” sú tiež listnáče, pretože listy zanášajú vodu.

Miesto je potrebné riešiť aj z praktického hľadiska. Myslite preto na fakt, že pri budovaní vodopádu bude pravdepodobne potrebný menší bager pre modeláciu terénu, alebo niekoľko rýľov a lopát v spojení s brigádnickými rukami. Dôležité je počítať s dostupnosťou rozvodových sietí – vody a elektriny. Prívod vody by mal byť dostupný pre hadicu, tak pre čerpadlo, to isté platí o elektrine pre čerpadlo a osvetlenie. Dôležité je tiež zabezpečiť odtok vody – vodu budete vypúšťať kvôli údržbe vodopádu, ale užitočný je aj v prípade, keď je napr. kvôli dažďom príliš veľa vody – predídete tak zaliatiu záhrady.

Ak budete kopať brázdu pre elektrický kábel (obvyklá hĺbka je asi 60 cm), je potrebné si vopred zistiť, ako sú na záhrade riešené inštalácie, aby pri výkope nedošlo k ich poškodeniu. Vodopády by sa mali stavať z troch veľkostí kamenia – balvanov alebo veľkých kameňov, ktoré vytvoria kostru vodopádu, stredne veľkých kameňov, ktoré balvany prepoja, a drobných kamienkov alebo štrku, ktorý vyplní spodnú časť a upchajú pukliny a medzery.

Vodopád a jeho jednotlivé poschodia Začnite odspodu a najprv naskladajte veľké balvany. Vždy začínajte z nižšieho bodu a postupne sa prepracovávajte vyššie. Dobrý začiatok je položiť tie najväčšie balvany na miesto, kde vyniknú a budú s okolím kontrastovať. Vyhrabte pod balvanmi hlinu, ak je to potrebné a venujte pozornosť predovšetkým balvanom, umiestneným vo vodopáde na vyvýšených miestach. Keď položíte veľký, výrazný kameň na miesto, kde vodopád skutočne začína, pridáte celému dielu rozmer a hĺbku. Výrazné kamene na stranách vodopádu fungujú obdobne.

Ak je to možné, veľký balvan by mal byť základom každého poschodia vodopádu. Menšie kamene alebo štrk by mohol prúd vody ľahko spláchnuť. Veľké balvany v blízkosti jazierok vyzerajú lepšie. Voľte vyváženú kombináciu menších a väčších kameňov, aby vodopád vyzeral prirodzenejšie. Čas od času od vodopádu odstúpte a zadívajte sa na naň z iného uhla. Získate tak lepší prehľad o tom, ako postupujete a ako bude výsledok asi vyzerať. Neváhajte si preto občas prezrieť svoju prácu a hlavne zhodnotiť, ako sa vám kamene na jednotlivých miestach páčia. Je možné, že budete jeden kameň päťkrát presúvať na iné miesto, než budete s výsledkom spokojní.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky