Záhradné ohnisko z tehál alebo prenosné?

15. októbra 2019
Záhradné ohnisko z tehál
zdroj: gettyimages.com

Leto nie je charakteristické len slnečným počasím, osviežujúcimi nápojmi a návštevami kúpalísk či zahraničných destinácií s morom. Aj vôňa grilovaného alebo opekaného jedla je typickým znakom toho, že letná sezóna je v plnom prúde. Exteriérová kuchyňa pritom nemusí predstavovať vysokú investíciu. Nie vtedy, ak je reč o domácom ohnisku. To môže mať niekoľko podôb. Okrem materiálového prevedenia zaváži tiež spôsob umiestnenia. Stretnúť sa môžete so zapustenou verziou, s pevným nadzemným ohniskom alebo, dokonca, prenosným variantom. Najmä posledná možnosť je výborným riešením pre tých, ktorí nemajú rozmerovo štedrú záhradu.

Doprajte si omamnú vôňu jedla a príjemný praskot dreva

Ohnisko na opekanie aj pod kotlík
Pripravovať gurmánske špeciality sa dá aj pomocou jednoduchého ohniska. Stačí mať k nemu vhodné príslušenstvo, prípadne vychytávky, akými sú výškovo nastaviteľné úrovne. Tie zvládne vyrobiť každý šikovný majster, no môžu tvoriť aj doplnkovú výbavu ohnísk kupovaných v predajniach. Podľa typu ohniska vyberajte aj materiál slúžiaci na udržiavanie ohňa. Adeptmi sú nasekané drevo alebo drevené uhlie, ktoré ovplyvňujú výslednú chuť jedla. U niektorých zaváži tiež pahreba a jej rýchle čistenie. Pravdou zostáva, že ak túžite vlastniť ohnisko, musíte počítať s pravidelnou údržbou. Niekedy je nenáročná, inokedy vyžaduje viac času.

Prenosné ohnisko
Ohnisko, ktoré nie je ukotvené do zeme natrvalo je vhodné na opekanie, ale tiež grilovanie. Stačí umiestniť na jeho konštrukciu rošt a v okamihu máte multifunkčný spôsob prípravy chutných pokrmov. Výhodou je predovšetkým mobilita, ktorá spočíva v nízkej hmotnosti, tým pádom aj v jednoduchom uskladnení, ktoré si vyžadujú zimné mesiace. Nemusíte nič kopať ani budovať. Záhrada zostane v podstate nedotknutá a jej priestory poslúžia na rôzne iné aktivity. Ak sa počas sezóny rozhodnete opekať, prenosné ohnisko rýchlo umiestnite na požadované miesto. Nemusí to byť len doma v záhrade. Práve prívlastok prenosný z neho robí aj spoločníka na cestách, teda ak práve nemáte v aute batožinu.

Ohnisko s oceľovou konštrukciou
Niektoré modely prenosných ohnísk disponujú sieťkovým vekom, ktoré slúži na bezpečné udržiavanie ohňa, ako aj jeho prípadné rozšírenie iskrením, čo je určite plusom. K tomu patrí aj nenáročná údržba. Žiadne nečistoty a popol na tráve nehrozia. Všetko zostáva v konštrukcii ohniska. Stačí len vysypať a následne umyť vodou a saponátom. Prenosné ohniská sú v podstate oceľové koše alebo tzv. disky, ktoré pripomínajú tvar stolíka s preliačenou doskou. Štandardne ich stabilitu zabezpečujú tri alebo štyri nohy, ale tiež jedna centrálna, tvoriaca samotnú konštrukciu na opekanie. Výškové hodnoty predstavujú približne šesťdesiat centimetrov, pričom šírka je ľubovoľná, podľa konkrétneho typu.

Zapustené ohnisko v zemi
Ak vaša záhrada, napriek výsadbe okrasných a ovocných stromov, kvetín a záhradnému posedeniu, stále ponúka dostatok miesta, skúste porozmýšľať nad prítomnosťou ohniska. Opekanie na otvorenom ohni sediac v kruhu má nezameniteľnú atmosféru. Tú dosiahnete tak vo voľnej prírode, ako aj v domácom prostredí. Dôležité je, aby ste mali tú správnu výbavu. V prvom rade musí byť ohnisko bezpečné. Jeho nevýhodou v porovnaní s grilom či krbom je práve to, že nie je chránené pred vetrom. V každom prípade aj voči tomu existujú rôzne opatrenia. Taktiež je pravdou, že málokto sa rozhodne opekať práve vtedy, ak nie je vietor, ľudovo povedané, zabitý. Čo sa týka odporúčaní, ideálne je ohnisko umiestniť čo najďalej od okien domu, aby sa dym nedostal do interiéru. Ak je váš dom situovaný v miernom svahu, ohnisko sa terénu prispôsobí, ba dokonca môže byť praktickejším riešením, z hľadiska chránenia od vetra. To sa však nedá povedať o sedení okolo. Jedine, že by ste sedenie rozložili iba v polkruhu, čo nemusí priniesť požadovaný efekt. Ak sa neplánujete okolo ohňa zdržiavať celý večer a jednoducho si chcete čo najrýchlejšie dopriať opečené dobroty, tento spôsob realizácie nebude prekážkou.

Pozrite si záhradné ohniská v týchto e-shopoch:

Názov Detail
Kokiskashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Andreashop (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Dekorhome (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
4Home (ZĽAVY)→ Zobraziť produkt
Bonami (NÁŠ TIP)→ Zobraziť produkt

Záhradné ohnisko z tehál aj z kameňa
Existuje veľa dostupných riešení, ako si urobiť otvorené ohnisko v záhrade. Materiálovou klasikou sú tehly, kameň či rôzne tvárnice. Aj betónové ohnisko prichádza do úvahy, aj keď z hľadiska praktickosti je na nižšej priečke obľúbenosti. Celkové rozmery ohniska sú individuálnou záležitosťou a vecou vkusu. Najčastejšie sa stretnete s kruhovým variantom, ktorý má výšku dvadsať centimetrov a priemer do sedemdesiat centimetrov. Takáto veľkosť je vhodná kvôli dostatočnému ťahu, ako aj veľkosť narezaného dreva. Ak sa vám pozdáva viac štvorcový tvar alebo obdĺžnik, pokojne sa pustite do realizácie. Čistenie bude o niečo zložitejšie. Či sa chystáte obložiť ohnisko tehlami alebo iným dostupným materiálom, najskôr potrebujete vykopať jamu hlbokú približne šesťdesiat centimetrov. Nezabudnite, že smerom ku dnu by sa mala lievikovito zužovať. Následne ju naplňte vrstvou kameňov a piesku. Takáto drenáž je potrebná na odvodnenie v ílovitej pôde. Nakoniec začnite s obkladaním.

Kupované ohnisko
Predstava posedenia pri ohnisku na záhrade je lákavá. Ale premýšľali ste nad tým, že by sa vám zišlo aj na chate či chalupe? Najjednoduchšie je kúpiť si prenosné ohnisko. Máva tvar veľkej misy. Väčšinou sú záhradné ohniská vyrobené z ocele alebo iného kovu s ohňovzdorným náterom na povrchu. Bezpečnostným prvkom je ešte sieťový poklop, ktorý zabraňuje odletu praskajúceho dreva. Alternatívou je ešte krbové ohnisko s komínom. To má ale ťažšiu konštrukciu v porovnaní s prenosným. Kúpa ohniska sa zdá byť jednoduchým riešením. Ale čo financie? Ceny sa pohybujú v rádoch desiatok eur. Ak chcete ušetriť, ohnisko si jednoducho vyrobíte aj vlastnými rukami. Stavba vám zaberie len jeden víkend a postačí vám na ňu minimálny rozpočet.

Záhradné ohnisko svojpomocne
Vyberte si miesto v záhrade, ideálne rovinu, ktorá je vzdialená minimálne pár metrov od domu, garáže či iných okolitých stavieb. Určite by ste nechceli ohroziť svoju montovanú garáž, dom alebo dokonca dom vašich susedov či záhradný domček. Tipy na umiestnenie ohniska platia aj pre tie kupované. Čo sa týka základov, môžete, ale nemusíte vyhĺbiť väčšiu jamu. Závisí to od toho, ako chcete, aby vaše záhradné ohnisko vyzeralo. Takže ide skôr o dizajnovú záležitosť. Na stavbu kruhu môžete použiť tehly, kamenné kvádre či betónové tvárnice. Na spevnenie jednotlivých poschodí využite maltu. Z bezpečnostných dôvodov odstráňte zeleň a burinu minimálne 30 cm od okraja ohniska. Okolie vysypte menšími kamienkami podľa vášho vkusu. Následne nimi vysypte aj vnútro ohniska. A je to. Nech už si záhradné ohnisko kúpite, či sami vyrobíte, každopádne rátajte aj s priestorom na sedenie. Okolo viete poukladať záhradné stoličky alebo lavice.

Zásady bezpečnosti

  • Dávajte si pozor na to, aké drevo používate na rozloženie otvoreného ohňa. Niektoré druhy dreva, ako napr. borovica, smrek či cédrové drevo, môžu „vystreľovať“. Odporúčame vám napr. „pokojnejšie“ brezové drevo. Prípadne môžete použiť uhlie
  • Predtým, ako rozložíte oheň, skontrolujte silu a smer vetra
  • Na rozdúchanie pahreby nepoužívajte horľavé kvapaliny (napr. benzín)
  • Pozor na voľné oblečenie a horľavé umelé tkaniny
  • Nikdy neodchádzajte od rozloženého ohňa, ktorý by sa nedopatrením mohol vymknúť kontrole. Hlavne, ak máte doma deti či domácich miláčikov

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky