Záhradný kovový nábytok by mal byť umelecký

9. augusta 2019
Záhradný kovový nábytok
zdroj: pinterest.com

Na väčšine terás a altánkov dominujú záhradné sety z dreva alebo ratanu. Ak si však potrpíte na noblesu, určite siahnite po kovovom záhradnom nábytku. Okrem praktickosti a ľahkej údržby dodá vašej záhrade aj patričnú mieru elegancie a umeleckosti. Inšpirujte sa.

Po dlhej zime konečne prišlo príjemné letné počasie a človek svoje voľnočasové aktivity presúva z interiéru do exteriéru. Záhrada či terasa sa stáva útočiskom pre príjemne strávené chvíle s priateľmi, rodinné oslavy či grilovačky. Preto je veľmi dôležité vytvoriť funkčný a zároveň estetický priestor, ktorý bude vyhovovať všetkým vašim potrebám a zároveň bude nadčasový a udržateľný. Tiež je vhodné myslieť na to, do akého veľkého priestoru plánujete nábytok umiestniť. Vždy je potrebné vyberať veľkosť nábytku tak, aby bolo možné sa pohodlne okolo neho pohybovať.

Nadčasovosť a elegancia

Prvou zásadnou otázkou je materiálové prevedenie. V prvom rade si treba uvedomiť, kde bude nábytok umiestnený. Bude sa nachádzať pod zastrešenou terasou, polozakrytou pergolou alebo priestor, kde bude nábytok umiestnený nebude vôbec zastrešený? Ak by sa jednalo o poslednú možnosť, treba pri výbere dbať najmä o to, aby bol vyrobený z odolného materiálu, prípadne aby bol aj spratný. Možnosťou je ratanový, hliníkový či efektný kvalitný plastový nábytok. Ak vám tieto materiály pripadajú veľmi umelé a vy, naopak, túžite po prírodných materiáloch, vyberajte nábytok z hustých a pevných drevín ako je teak, céder, mahagón alebo eukalyptus. Pri kúpe dbajte o to, aby nábytok nebol lepený ale spojený mosadznými či nerezovými spojmi. Naopak nábytok, ktorý bude zastrešený môže byť vyrobený kľudne aj z borovicového či agátového dreva. Ďalšími zaujímavými prírodnými materiálmi sú prírodný ratan, banánový list alebo vodný hyacint.

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

Plast: Pre svoju nízku cenu je tento materiál veľmi obľúbený. Údržba nie je náročná a vďaka svojej nízkej hmotnosti sa nábytok ľahko prenáša. Pri výbere je dôležité dbať na to, aby bol nábytok vyrobený z kvalitného plastu, ktorý obsahuje pigmenty stabilizujúce UV žiarenie. Lacný plast môže vplyvom slnečného žiarenia ľahko strácať svoju farbu, praskať či lámať sa.

Kov: Kov je opäť jeden z materiálov, ktoré sú obľúbené a trvácne. Existuje množstvo kovov, ktoré sa používajú na výrobu záhradného nábytku. Najviac používané sú hliník alebo oceľ s práškovaným povrchom. Hlavnými výhodami je cena, odolnosť voči poveternostným podmienkam a na rozdiel od plastu stálosť tvaru a farby aj po rokoch. Nevýhodou je možná korózia a nepríjemný chladivý efekt pri prvom kontakte s pokožkou.

Umelý a prírodný ratan: Prírodný ratan je veľmi trvanlivý a pevný prírodný materiál. Je ťažké ho prelomiť. Tento ľahký a štýlový materiál je však vhodný len na kryté terasy či zimné záhrady. Neodoláva poveternostným vplyvom a to je jeden z dôvodov, prečo bola vynájdená jeho odolnejšia verzia umelý ratan.

Umelý ratan má všetky výhody plastového nábytku, no s omnoho sofistikovanejším a estetickým vzhľadom. Je vyrobený zo syntetických vlákien odolných voči UV žiareniu. Navyše ponúka množstvo farebných prevedení. Pri výbere sa treba zamerať najmä na konštrukciu. Najvhodnejšia do exteriéru je hliníková konštrukcia. Pri oceľovej konštrukcii treba nábytok kryť pred dažďom. Vyvarujte sa drevenej konštrukcii, ktorá nie je až taká odolná voči poveternostným podmienkam. Výhodou je nízka hmotnosť, prijateľná cena, ľahká údržba. Dôležitým faktorom pri nábytku z umelého ratanu je to, že v zimných mesiacoch je potrebné ho uschovať. Neodoláva silným mrazom a mohol by popraskať či drobiť sa.

Drevo: Drevo je najviac preferovaným materiálom, čo sa týka vzhľadu. Tento materiál pôsobí prirodzene, robustne a krásne dopĺňa záhradu. Nie je však vhodný pre všetkých. Drevený nábytok sa spája s náročnejšou údržbou. Menej náročným variantom je udržateľnejší nábytok z kvalitných exotických drevín. Hlavnou výhodou je už spomínaný efektný robustný vzhľad. K nevýhodám patrí okrem častej a namáhavej údržby aj vyššia hmotnosť a kúpna cena.

Pri výbere akéhokoľvek materiálu treba dbať o ochranu nábytku voči silnému vetru, mrazu či snehu. Ak nemáte možnosť umiestniť nábytok v zimných mesiacoch do garáže či záhradného domčeka, výborným pomocníkom je krycia plachta, ktorá dôkladne splní ochrannú funkciu. Vyhnete sa tak poškodeniu nábytku mrazom.

zdroj: gettyimages.com

Funkčnosť Na čo by mal vami vybraný nábytok slúžiť? Sedenie, ležanie, stolovanie či relax? Dnešný spotrebiteľ má naozaj široký výber sortimentu na všetky typy využitia. Na večerné posedenie s priateľmi slúžia prevažne lavice či exteriérové kreslá a gauče. Je vhodné ich doplniť o stoly prípadne malé odkladacie stolíky. Výbornou alternatívou je aj pohodlné hojdacie kreslo, v ktorom si môžete vypiť rannú kávu alebo prečítať svoju obľúbenú knihu. Týmto prechádzame do funkcie relaxačnej. Zaujímavým riešením sú zavesené hojdačky či samotné zavesené postele kotvené do stropnej konštrukcie alebo trámov. Veľmi trendy doplnkom sú aj hojdacie siete, ktoré môžete zavesiť medzi dva pevné stromy a kedykoľvek si vychutnať pohľad do korún stromov. Na vonkajšie stolovanie je potrebný stôl doplnený stoličkami či lavicou. Praktický je aj vonkajší servírovací stolík na kolieskach či stabilný pult, situovaný pri grile alebo krbe. Nesmieme zabudnúť ani na skvelé chvíle strávené pri bazéne. Využívajú sa pevné, polohovateľné alebo sklápacie ležadlá z odolných materiálov.

Textilná časť nábytku Sedieť či ležať na drevenej, plastovej alebo kovovej kostre nábytku nie je nič príjemné. Textil je preto doplnková časť každého záhradného sedenia. Využíva sa na sedacie aj opierkové časti. Dôležitá je pevnosť, odolnosť a stálofarebnosť materiálu. Na trhu je veľký výber materiálov, farieb a vzorov no najvhodnejšie je využitie práve prírodných odtieňov, ako je hnedá, béžová, tlmená zelená či sivá. Nevhodné sú krikľavé, v prírode kričiace, odtiene. Textilná časť by mala byť vždy snímateľná, a to práve z dôvodu údržby či ochrany pred zlým počasím.

Praktické rady pri nákupe záhradného nábytku Pri samotnej kúpe je veľmi dôležité dbať na zopár detailov, o ktorých možno netušíte.

  • Dĺžka záruky: Prvým faktorom je dĺžka záruky. Záruka 2 roky nie je adekvátna k záhradnému nábytku. Ten má slúžiť dlhé roky, a preto uprednostnite predajcu, ktorý poskytuje záruku na tovar aspoň 5 rokov
  • Možnosť dokúpenia komponentov: Informujte sa o možnosti dokúpenia nábytkových prvkov. Vo vlastnom záujme preferujte dodávateľov, ktorí sú schopní zabezpečiť rovnaký model nábytku aj na ďalšiu sezónu. Pre prípad poškodenia napr. stoličky a následného doplnenia do vašej zostavy
  • Ergonómia nábytku: Pri výbere dbajte o ergonomické tvarovanie operadla a sedacej časti. Vyhnete sa tak nepohodliu. Ak vyberáte drevený stôl, dajte si pozor na hrúbku dosky. Minimálna hrúbka pre kvalitný a skutočne stabilný a pevný stôl je 2,8 – 3 cm

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Páčil sa Vám článok?
Súvisiace príspevky