Zariaďujete spálňu? Pár tipov ako nerobiť chyby

28. novembra 2016
Zariaďujete spálňu? Pár tipov ako nerobiť chyby

Poradíme vám, ako si najlepšie zabezpečiť pokojný, zdravý a ničím nerušený spánok a zároveň vytvoriť reprezentatívny interiér.

Bedroom enchanting picture of black and white really cool bedroom decoration using large furry black rug in bedroom along with black and white bedroom wall paint and round alarm black bedroom wall mur.jpg

Vyhnite sa alergii

 

Pre človeka, ktorý trpí alergiou na prach, plesne, roztoče a iné je tým najrizikovejším prvkom v spálni matrac. Prevenciou proti prenikaniu roztočov a alergénov do matraca môže byť tzv. Bariérová textília, či už chemicky ošetrená, so zahustenou tkaninou alebo s využitím nanovlákien. Základom je minimálne snímateľný poťah, ktorý možno prať pri vyšších teplotách (roztoče neprežijú teplotu nad 60 ° C).

Ergo rest mattress 1.jpg

Prať poťah matraca a obracať ho by ste mali aspoň dvakrát do roka. Antialergénna môže byť tiež výplň matraca.Vankúš a prikrývka sú ďalším obľúbeným útočiskom roztočov a plesní. Najlepšie sú z dutého vlákna, ktoré je hypoalergénne. Ak ani to nepomôže, alergény nielen v spálni spoľahlivo zničí špeciálny antibakteriálny vysávač s UV-C žiarením.

Čerstvý vzduch

 

Najlepšie sa spí na čerstvom vzduchu. Ale keď máte okná spálne otočené na prašnú a hlučnú cestu asi to nepôjde. Zvlhčovač pomôže v miestnosti so suchým vzduchom. Či je to prípad vašej spálne, zistíte jednoducho vďaka teplomeru s vlhkomerom. Ak nameriate vlhkosť pod 40%, mali by ste nad zvlhčovačmi rozhodne premýšľať, zvlášť vo vykurovacej sezóne. Suchý vzduch môže spôsobovať kašeľ, škrabanie v hrdle a zhoršovať astmu. Zhoršuje ale tiež kožné problémy.

Koberce

 Vyberajte najlepšie koberce s vysokým vlasom, ktoré sú príjemné na dotyk, a navyše pohlcujú hluk. Ak si môžete priplatiť, stavte na kvalitnú vlnu, ktorá má množstvo predností. Prirodzene totiž odpudzuje špinu a ide o veľmi odolný materiál. Farebnosť voľte do spálne skôr tlmenú, tmavšiu, aby vás príliš neaktivovala.

Bedroom rug and bed awesome modern house in bassonia south africa.jpg

Nenechajte sa rušiť

 

Niekto spí rád v úplnej tme, iný potrebuje aspoň trochu svetla a budí sa najradšej s vychádzajúcim slnkom. Podľa toho vyberajte zatienenie okien v spálni. Úplnú tmu vám doprajú predokenné žalúzie, ktoré majú proti tým klasickým rad výhod, nielen že cez ne nepreniknú slnečné lúče, mimo svetla izolujú aj od prílišnej teploty. Na rozdiel od tých vnútorných sa totiž slnkom rozpália vonku a horúco tak nejde dovnútra.

Nesmieme zabudnúť ani na diaľkové ovládanie, ktorým väčšina z vonkajších roliet disponuje. Ale samozrejme môžete staviť aj na tradičnejšie materiály – v textilných roletách, japonských stenách či klasických závesoch je taký výber, že budete mať problém zvoliť si ten najvhodnejší dizajn. Podobne si môžete vybrať od roliet zatemňovacích cez tie, ktoré síce prepúšťajú svetlo, ale nie je cez ne vidieť, až po tie priesvitné. 

Dizajn je tiež dôležitý

Brilliant bedroom carpet ideas on interior design for home remodeling with bedroom carpet ideas.jpg

Veľmi dobre a efektne vyzerajú predovšetkým lôžka s vysokými čalúnenými čelami, ktoré môžu byť rôznej farby aj materiálov.  Väčšinou čalúnené čelo zdobí prešívanie – do pruhov, štvorcov, kosoštvorcov, niekedy ozvláštnené nity alebo gombíky. Čalúnený potom môže byť aj rám postele.

Iste ide o neprehliadnuteľný prvok v spálni a zároveň vašim chrbtu dopraje pohodlie. Často sa používajú materiály odolné proti zašpineniu, ktoré možno otrieť iba vlhkou handričkou, prach z čalúnenia môžete tiež jednoducho povysávať. Niektoré postele majú snímateľný poťah, ktorý možno nechať profesionálne vyčistiť. Prať v práčke ho neodporúčame, poťahy bývajú pre bežné pranie príliš veľké a ich materiál môže v práčke trpieť.

Proti nespavosti

 

Ak sa vám nedarí večer zaspať, zabudnite na prášky – vedľa príjemného prostredia v spálni, pokoja a správneho spánkového režimu vám môže pomôcť aromaterapia. Stavte na medovku, majoránku, ale aj jalovec či bergamot. Pre celkové upokojenie skúste levanduľu.

Aromatherapy a look into the past 1.jpg

Návrat k prírode

 

Prírodné materiály sú trendy, zároveň ekologické a zdravotne nezávadné, tak kde inde by mali mať miesto ako v spálni. Drevo ako materiál na rám postele samozrejme víťazí a aj v tomto prípade platí: čím menej chémie, tým lepšie. Jeho najlepšou povrchovou úpravou je náter prírodnými olejmi, lepenie potom najlepšie bez formaldehydu a ďalších agresívnych látok.

Zdravý môže byť tiež dizajn postele. Mala by stáť na nožičkách vysokých aspoň 30 až 40 centimetrov od zeme, aby matrac mohla dýchať aj zospodu a dobre sa pod ňou upratovalo. Úložné priestory pod posteľou sú síce praktické, ale zvlášť pre alergikov úplne nevhodné, pretože sa v nich usádza prach, navyše uložiť hneď po spánku vankúše a periny do uzavretého priestoru nie je príliš hygienické.

Rýchlo upratané

 

Schovávať periny a vankúše do perináky nie je príliš praktické, zvlášť keď ráno ponáhľate, ani hygienické, lebo nepriedušne zatvorené ľahko zvlhnutá posteľná bielizeň je ideálnou liahňou pre roztoče a plesne. Lepšie je, keď periny dýchajú na posteli. Čo však robiť, keď sa blíži návšteva, ktorá chce nakuknúť aj do vašej novej spálne? Stačí mať po ruke praktický prehoz. Prikrývky sú k dostaniu v neprebernom množstve farieb a dizajnov od ľahučkých látok až po prešívané deky. Pre postele od šírky 80 cm do 120 cm voľte prikrývka na jednolôžko (160 × 220 cm), pre tých široké od 160 cm do 220 cm potom kúpte prehoz na dvojposteľ (240 × 260 cm).

Splashy zebra print rug in bedroom traditional with bedroom decoration next to blue bedroom alongside bedroom carpet andblack furniture .jpg

 Luxus na dotyk

 

To, ako dobre sa v noci vyspíte, nezáleží len na kvalitnom matraci a rošte. Nepodceňujte ani výber obliečky – musí byť z príjemného, hrejivého, savého materiálu, najlepšie nekrčivého, a samozrejme sa vám musí páčiť jej dizajn. Obliečky z bavlneného saténu si zamilujete na prvý dotyk. Sú príjemné hladké a luxusne sa lesknú. Satén má zaujímavú vlastnosť – v zime hreje a v lete chladí. Na posteľnú bielizeň sa obvykle používa satén bavlnený, ktorý vďaka prírodnému pôvodu vlákien výborne pohlcuje vlhkosť a je priedušný. Navyše si dlho udrží jasné farby a tvar.

Páčil sa Vám článok?
reklama: