Zatočte s baktériami v kuchynskom dreze

27. januára 2013
Zatočte s baktériami v kuchynskom dreze

Ako bojovať s baktériami a nečistotami v nerezovom, liatinovom či keramickom umývadle?

Kuchynská výlevka by mala byť najčistejším povrchom v domácnosti. Skutočnosť je však iná – miesto, kde dennodenne umývate zeleninu, ovocie, mäso, poháre, taniere a mastné panvice, je plné baktérií. Nehovoriac o tom, že občas do odtoku odtečie aj špina z detských hračiek či misky pre psa.

Aj keď navonok vyzerá čisto, v jej útrobách sa to baktériami len tak hemží. Preto si čistenie kuchynského drezu vyžaduje mimoriadnu pozornosť – veď zdravie rodiny je najdôležitejšie. Keďže existuje niekoľko typov kuchynských umývadiel, je niekoľko riešení na ich čistenie a dezinfekciu.

Nerezové umývadla

Tento typ kuchynských umývadiel by ste mali dôkladne vyčistiť po každom použití. Zabránite tak nielen šíreniu baktérií, ale aj jeho upchaniu. Povrchovú vrstvu umývadla môžu poškodiť kyseliny a soli, preto by ste v ňom nemali nechávať jedlo, ktoré ich obsahuje. Na každodenné čistenie potrebujete jemné mydlo a nylonovú špongiu.

Špinu odstráni aj klasický čistiaci prostriedok na poháre. Po vyčistení umývadlo opláchnite a vytrite dosucha. Výborným pomocníkom pri čistení je ocot, vďaka ktorému sa zbavíte aj odolnej špiny.

Chcete, aby umývadlo vyzeralo ako nové čo najdlhšie? Nelejte doň nič, čo obsahuje bieliace látky, amoniak či drsné čiastočky, ktoré by mohli jeho povrch poškriabať. To isté platí aj v prípade drsných hubiek na umývanie.

Hoci ste už umývadlo vyčistili, stále sú na ňom fľaky? Znova ho opláchnite, nasypte na jeho povrch jedlú sódu a pomocou nylonovej špongie vyčistite.

Vodného kameňu a minerálnych usadenín sa zbavíte v bielom octe namočenou kuchynskou utierkou. Tú rozprestrite na umývadlo a nechajte ocot niekoľko minút pôsobiť. Následne utierku odstráňte a umývadlo ešte vyčistite mydlovou vodou, na záver ho opláchnite.

Liatina riady neznesie

Podobné čistiace prostriedky ako pri nerezových umývadlách môžete použiť aj v prípade, ak máte v kuchyni to liatinové. Čistotu vám zaručí sóda na hubke, ktorou umývadlo vydrhnete a následne opláchnete.

Zabudnite na odkladanie špinavého riadu v liatinovom umývadle, či čajových vrecúšok a zvyškov kávy – škvŕn na dne sa potom len ťažko zbavíte.

Ako na keramické?

Keramické umývadlá najjednoduchšie zbavíte nečistôt pomocou gélových alebo krémových čistiacich prostriedkov. Opäť je dôležité, ako aj pri iných typoch umývadiel, vyhnúť sa prostriedkom s drsnými čiastočkami.

Ak špina z keramiky neschádza, nepomôže žiadna finta- umývadlo musíte vydrhnúť s väčšou silou a intenzitou. Večné fľaky po umytí aj v prípade tohto umývadla odstráni jedlá sóda.

Zdroj fotografií: modern-decors.com, houzz.com

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Súvisiace príspevky
Komentáre