K

Zimná záhrada v teple domova

16. októbra 2017
Zimná záhrada

Zimná záhrada v interiéri nemusí poskytovať miesto len rastlinám. Naopak, vytvoriť si v nej môžete príjemné posedenie s neopakovateľnou atmosférou. Zatiaľ čo vonku všetko vyštípe mráz, vnútri sa môžete tešiť z vytvoreného rastlinného kráľovstva a súčasne obdivovať vonkajšiu prírodu. Presklené steny totiž ponúknu skvelý výhľad. 

Relax v kombinácii záhradničenia – zimná záhrada má viaceré možností využitia. Okrem iného rozširuje aj obytný priestor domu a spríjemňuje ho svojím “zariadením”. Ideálne je zakomponovať ju do návrhu novostavby, no problémom nie je ani dodatočná prístavba.

Zimná záhrada sa už dávno neobmedzuje iba na rastliny… (zdroj: pinterest.com)

Zimná záhrada svojpomocne?

Existujú dva základné varianty poňatia konštrukcie zimnej záhrady. Môže ju tvoriť napríklad kombinácia tehál či kvádrov s veľkými sklenenými oknami alebo kvalitná kovová konštrukcia s presklenými či lexanovými tabuľami. Mnohé typy sa vyrábajú v podobnom prevedení ako krycie systémy bazénov.

Do realizácie takéhoto projektu by sa mali púšťať len skutoční odborníci a majstri “od fachu”. Množstvo skla a ťažkých materiálov totiž pri neodbornej manipulácii môže spôsobiť katastrofu… Aby ste sa jej vyhli, vsaďte na prácu profesionálov. Váš návrh a ich zručnosti vytvoria požadovaný efekt bez zbytočných problémov. Veľká zimná záhrada totiž vyžaduje aj posúdenie od statika.

Aj “kuchyňa” sa môže stať súčasťou zimnej záhrady (zdroj: pinterest.com)

Zimná záhrada na terase

Ak patríte medzi ľudí, ktorí plánujú svoju terasu zaskliť a vytvoriť z nej miesto nielen na letné sedenie, zbystrite. Tento projekt si vyžaduje dokonalé premyslenie čo sa dizajnu týka, ale tiež správneho a praktického fungovania. Hovoríme najmä o vykurovaní, tienení počas horúcich letných dní a v neposlednom rade o samotnej údržbe.

Aby sa zimná záhrada stala harmonickou aj estetickou súčasťou domu, vyberajte materiály konštrukcie tak, aby s domom ladili a netvorili kontrast ani s rámami okien a dverí. Tie musia byť zároveň pevné, pretože sú vystavené rôznym tlakom. Hliníkové, plastové aj drevené profily – stretnete sa s rozmanitou ponukou.

Nabytok-Bogart Komplet longer

Nabytok-Bogart Komplet longer

431,00 € 421,00 €
Nabytok-Bogart Kreslo palacio

Nabytok-Bogart Kreslo palacio

151,00 € 147,00 €

Zimná záhrada a vykurovanie

Aj zimné lúče slnka môžu byť zdrojom tepla. Ak chcete týmto spôsobom ušetriť na vykurovaní, musíte naopak investovať do kvalitného zasklenia, ktoré zabráni jeho únikom. Nadmerná vlhkosť a kondenzácia pár je v prípade zimných záhrad častým problémom. Podlahové konvektory pozdĺž okien ju môžu eliminovať, rovnako tiež inštalácia podlahového kúrenia. 

V zimných záhradách vzniká tzv. skleníkový efekt. Ten spôsobuje, že časť tepelného žiarenia už nepreniká naspäť von a zvyšuje tak teplotu vzduchu v interiéri. Ak uprednostníte za sklom príjemné posedenie pred “rastlinnou džunglou”, aj oheň sálajúci z moderných krbových kachiel v kombinácii ratanového nábytku zútulní priestor. Pozor však na kvalitné odvetrávanie.

Veľká, útulná aj moderná (zdroj: pinterest.com)

Niekoľko rád a tipov

  • optimálna orientácia je smerom na juh
  • vyvarujte sa zbytočných výklenkov, iba predražia rozpočet
  • zvoľte si bezpečnostné sklo na strechu zimnej záhrady, inak postačí aj dvojsklo – trojsklo by mohlo vzhľadom na veľké rozmery preťažiť nosné profily (ak sa nechystatáte vykurovať, postačí aj polykarbonát)
  • nepodceňte sklon strechy – minimum je 10°, no pre zabránenie zhromažďovania vody je ideálne použiť 20° a viac (poslúžia aj žľaby)
  • tienenie je vhodné zakomponovať kvôli horúcim letným dňom – ponúka sa možnosť roliet aj vonkajších žalúzií
  • čo sa týka vetrania, realizuje sa prostredníctvom výklopných či posuvných okien a dverí, zásuvnou strechou alebo mikroventilačnými klapkami – aj klimatizácia stojí za zváženie
  • keramická dlažba je najvhodnejšia, pretože funguje ako tepelný akumulátor
  • uzavretie zimnej záhrady od zvyšku interiéru zabráni negatívnemu ovplyvňovaniu interiérovej klímy

Aj malý “kútik” zimnej záhrady pohladí dušu (zdroj: pinterest.com)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

🖊 Záhradný nábytok rôznych materiálov
🖊 Prútený nábytok do interiéru aj exteriéru
🖊 Prútené kreslá nájdu využitie vonku aj v interiéri

Zimná záhrada inšpirácie

Vytvorte si kúsok zimnej záhrady aj v dome či byte (zdroj: pinterest.com)

Pohodlné sedenie si môžete dopriať aj v zimnej záhrade (zdroj: pinterest.com)

Usaďte sa a relaxujte (zdroj: pinterest.com)

Keď kraľuje zeleň… (zdroj: pinterest.com)

Stolovanie v zimnej záhrade má príjemnú atmosféru (zdroj: pinterest.com)

Rôzne štýly zimných záhrad v dome (zdroj: pinterest.com)

Páčil sa Vám článok?
reklama:
reklama:
Komentáre