Zlé rozmiestnenie nábytku môže za väčšinu detských úrazov v domácnosti

15. júla 2016
Zlé rozmiestnenie nábytku môže za väčšinu detských úrazov v domácnosti

Venujte pozornosť efektivite a bezpečnosti rozmiestnenia nábytku

Detská izba nie je len miestnosťou na uloženie vecí dieťaťa. Má byť hlavne zónou hrania a oddychu, kde bude mať dieťa dostatok priestoru na oboje. Vždy preto začínajte vybavovať detskú izbu posteľou, ktorá potom určí rozmiestnenie ďalšieho nábytku. Praktické je umiestniť ju naproti vchodu do miestnosti, avšak nie priamo pod okno, aby dieťa cez noc neprechladlo. Vhodné rozmiestnenie nábytku navyše zníži pravdepodobnosť úrazu a deti sa môžu hrať, bez toho aby ich nábytok akokoľvek obmedzoval. Vyhnite sa tiež robení nadbytočného množstvo úložných priestorov a políc. U menších detí totiž všetky hračky nemusia mať svoje miesto. K ich uloženiu postačia krabice či boxy, do ktorých deti zvládnu schovať svoje hračky samy a naučia sa tak udržiavať v izbe poriadok.

Baby modern kids bedroom furniture set and decorations in baby nursery kids room decor kids room decorations picture decorating kids rooms.jpg

Stabilita nábytku a kvalitný materiál

Až v dvoch tretinách prípadov sú zranenými deťmi batoľatá, ktoré ešte len začínajú objavovať svet okolo seba . Všetok nábytok preto musí spĺňať kritériá stability. Komody, skrine aj televíziu bezpečne pripevnite k stene pomocou jednoduchých držiakov, aby sa nemohli prevrhnúť. Z vyšších častí nábytku potom odstráňte hračky či diaľkové ovládanie. Práve tie často lákajú deti k lozeniu po nábytku. Pri výbere detského nábytku je dôležitý aj výrobný materiál. Malé deti majú tendenciu všetko strkať do pusy, vyberajte preto prírodné materiály bez chemického ošetrenia. Vhodné sú farby a laky bez formaldehydu, precízne opracované masívne drevo bez rizika triesok a morené lazúrami na báze vody, alebo povrchové úpravy so včelím voskom či prírodnými olejmi. Tie navyše krásne voňajú. Pri výbere rozhoduje nielen váš rozpočet ale i vek dieťaťa. Bábätká majú iné potreby než škôlkari a školáci.

Children and kids room 3.jpg

Nepodceňujte ergonómiu nábytku

Hoci si to veľa rodičov neuvedomuje, nebezpečenstvo číha aj u písacieho stola. Pri písaní a kreslení totiž detské telo aktivuje veľké množstvo svalov a tým je nutné poskytnúť vhodnú oporu. V opačnom prípade sa deti rýchlo unavia a začnú sa pri sedení rôzne prehýbať, čo telu neprospieva. Deti by nemali nikdy cítiť odpor stoličky, ani nedostatočnú oporu, malo by sa im z nej dobre zliezať aj na ňu sadať. Preto je dobré vybrať stoličku,  ktorá podporuje polohu naklonenú dopredu, vzpriamenú aj uvoľnenú. Miesto na učenie s písacím stolom je dobré situovať tak, aby naň dopadal dostatok svetla. Ak sa stôl nachádza oproti oknu a neposkytuje výhľad na dvere, zvádza to k nesústredenosti . Vaše dieťa bude pri stole tráviť postupne viac a viac času, oplatí sa tak do nábytku investovať.

Bedroom ideas for children collection children s room decorating ideas kids and young contemporary bedroom decorating ideas and 49564.jpg

Páčil sa Vám článok?
reklama: