Zorientujte sa v ponuke žiariviek

14. januára 2013
Zorientujte sa v ponuke žiariviek

Ak chcete ušetriť, zabudnite na klasické žiarovky.

Osvetlenie je súčasťou domova. Je v každej miestnosti. Aj prostredníctvom neho možno usporiť energiu – voľbou správneho zdroja. Trh ponúka klasické žiarovky (až kým sa nevypredajú), kompaktné žiarivky, halogénové žiarovky a LED žiarovky.

Ak chcete ušetriť, zabudnite na klasické žiarovky. Halogény sú využiteľné univerzálne, okrem stolových lámp. Ušetria až 35 % energie, pričom ich životnosť je 2 až 3 roky. Zdá sa vám to málo? A čo kompaktné žiarivky? Tie sú síce drahšie, ale vďaka nim ušetríte až 80 % energie. Podobne sú na tom aj LED žiarovky, ktorých životnosť je však oveľa dlhšia (15 až 25 rokov). Pri výbere svetelného zdroja berte do úvahy:

• účel, na ktorý je miestnosť určená • požadovanú správnu farbu svetla (biela alebo žltá) • frekvencie spínania • miery úspory energie Historické okienko Prvé pokusy o zostrojenie žiarovky spadajú ešte do roku 1854, keď nemecký hodinár Henrich Göbel vytvoril prvý odporový zdroj svetla. Elektrickú žiarovku vynašiel až v roku 1878 Thomas Edison.

Funguje na princípe odporového zahrievania vodiča elektrickým prúdom, ktorý ním preteká. Pôvodné Edisonove žiarovky využívali uhlíkové vlákno. V súčasnosti ho nahradil volfrám – je odolnejší proti vysokým teplotám. Priemerná životnosť žiaroviek je približne 1 000 hodín. Halogénová žiarovka Halogénová žiarovka je plnená halogénovým plynom, napríklad jódom alebo brómom. Funguje pri vyšších teplotách ako bežné žiarovky, dôsledkom je vyšší jas a účinnosť.

Pri výrobe halogénov sa muselo zohľadniť, že pracujú pri vyšších teplotách, a preto bolo potrebné nahradiť normálne sklo žiarovky odolnejším kremičitým sklom. S týmto druhom osvetlenia sa stretávate každodenne – jeho využitie si nachádza široké pole.

Halogény sa hodia prakticky všade – počnúc bežnými svietidlami cez tzv. bodové svetlo až po automobilové reflektory. Nič nie je dokonalé a aj halogény majú svoje za a proti. Medzi pozitíva patrí:

• zabezpečia vyššiu účinnosť premeny elektrickej energie na svetelnú, • majú dlhšiu životnosť, • úspora 20 až 35 % energie, pričom niektorí výrobcovia ponúkajú tzv. kapsule alebo reflektorky s ešte vyššou 50-percentnou úsporou energie, • možnosť využitia v špeciálnych reflektoroch. Celý článok si môžete prečítať tu.

Páčil sa Vám článok?
reklama: