Bývať v rodinnom dome sa dá aj bez vysokých účtov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: MôjDom

Využite výhody terénu a zónujte

Ak patríte k šťastlivcom so starším rodinným domom s vysokou spotrebou energie na jeho prevádzku, najprv vás čaká dôkladná analýza, ktorá vám pomôže objaviť všetky diery – kritické body alebo, ako vravia odborníci, tepelné mosty, cez ktoré vám uniká drahá energia. Až keď dôkladne poznáte nepriateľa, môžete začať bojovať a pristúpiť k samotnej obnove.

Bez názvu
Foto: MôjDom

Pri novostavbe nízkoenergetického domu sa začína výberom kompaktného stavebného materiálu, ktorý najlepšie zapadá do urbanistického prostredia. Pri zvažovaní, ako stavbu umiestniť na pozemok, sa vychádza z orientácie na svetové strany, z terénnych daností a okolitej vegetácie, ako aj z klimatických podmienok. Jestvujúci dom však ťažko posuniete či otočíte. Pomôcť si môžete zmenou vnútornej dispozície. V podstate ide o to, čo poznali a využívali už naši predkovia, keď na studenú a veternú stranu stavali stodoly a obytné izby otvárali smerom k slniečku.

V záujme vytvárania teplotných zón by ste mali prehodnotiť usporiadanie izieb a na studenej strane objektu vytvoriť tepelný filter z miestností, ktoré si na teplo až tak nepotrpia (napríklad z garáže, zo skladovacích priestorov a zádveria) a zároveň budú zachytávať najväčší nápor chladu. Za touto studenou zónou by mala nasledovať vedľajšia alebo obslužná zóna so schodiskom, šatníkom či priestormi na hygienu, ktorá nadväzuje na hlavné obytné priestory orientované na teplú, v ideálnom prípade južnú stranu. Južnú (akumulačnú) zónu by mali uzatvárať stavebné prvky určené na pasívne využívanie solárnej energie – zimná záhrada alebo veľké zasklené plochy. Dom riešený podľa teplotných zón spoznáte na prvý pohľad – severná strana je takmer bez okien, a keď sa aj nejaké objaví, tak má rozmery iba o niečo väčšie ako zápalková škatuľka, zatiaľ čo južná strana je vo veľkej miere zasklená. Výrazným prvkom na slnečnej strane je tieniaca technika a ochrana proti prehrievaniu budovy, ktorá je dôležitá nielen v letných horúcich mesiacoch, ale aj počas chladných nocí, keď slúži ako ďalšia zábrana unikajúceho tepla.

Celý článok si môžete prečítať tu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať